Chile – atraktivní země pod Andami

Ano, tohle přízvisko se někdy užívá. Napadá zvláště ty cestovatele, kteří měli možnost projet několik zemí Jižní Ameriky bezprostředně za sebou a mohou nezaujatě srovnávat…

Chile se od ostatních zemí kontinentu liší - a to jak po stránce ekonomické a technologické, tak i kulturní a společenské. Na první pohled příchozímu signalizuje vyšší standard, vyšší prosperitu, vyšší stupeň organizovanosti i náročnější životní styl větší části populace. První dojmy po příletu ? Cestujeme-li ze sousední Argentiny, pak ještě dlouho nám v paměti zůstává fantastický zážitek z přeletu horských štítů And. Zejména masiv, jehož vrcholu nejvyšší hory Aconcagua chybí do sedmi tisíc metrů nad mořem pouhých 40 metrů, pozorovatele fascinuje. Již samo letiště Santiago de Chile je prvním projevem vysokého standardu. S metropolí jej spojuje dálnice, která pak odtud zamíří do řady míst v zemi. 

Santiago leží v kotlině, obklopené horami. První dojem – příznivá klimatická ochrana. Ovšem tato na pohled malebná kulisa vytváří naopak klimatické i ekologické problémy. Zjednodušeně řečeno, tu a tam chybí „větrání“, někdy se objeví delší období sucha. To jsou však lokální problémy Santiaga a okolí. Ostatní části země možno považovat svým způsobem za jeden z turistických rájů.

Santiago se pro oko návštěvníka nikterak neliší od jiných metropolí, jak jsme na ně zvyklí. Ruchem, výstavností, nabídkou ve výkladních skříních či vzezřením vesměs dobře oblečených a dobře naladěných obyvatel připomíná atmosféru, známou např. z velkoměst Evropy. Teprve při delším rozhovoru s domácími cizinec narazí na rozdílný názor, který Chilany poměrně výrazně dělí na dvě části. Jde o hodnocení úlohy generála Pinocheta v nedávných chilských dějinách. Jedni jej příkře odsuzují a často velmi emocionálně připomínají lidské oběti jeho puče, druzí sice připouštějí, že jeho metody byly velmi diskutabilní, avšak důsledky jeho uchopení moci jsou pro zdejší ekonomiku jednoznačně pozitivní. A jak již řečeno – současný stav chilské ekonomiky je na poměry jihoamerického kontinentu viditelně příznivý.

Zůstaňme však raději turisty, hodnocení politických poměrů přísluší spíše těm, kteří tu trvale žijí.

Co bychom jako turisté neměli vynechat ? Prakticky každý neopomene vystoupat na vrch nad městem, jemuž vévodí monumentální socha p. Marie – asi takovým způsobem, jako všeobjímající Ježíš Kristus nad Riem de Janeiro. Věřící zde zapalují svíce, aby jim p. Maria splnila jejich zbožná přání. Následuje procházka či projížďka středem metropole. Tady hosty zaujme řada pozoruhodných budov, spjatých s historií země, monumentální velodrom, či rozlehlé parky s exotickou florou, s jakou se doma v Evropě setkáváme zřídka. Zájemci mohou volit z nabídky muzeí a galerií podle svých zájmů a zálib. A ještě jedna zajímavost – na pohled značný počet dopravních policistů, z nich značná část žen. Místní k tomu dodávají : „jejich množství budí respekt, ani příliš nezasahují a i tak je klid a pořádek…“.    

Pomýšlíte na cíl číslo dvě ? Pak jednoznačné doporučení znalců zní : Valparaiso. Jistě si vzpomenete na romantické příběhy z dětství, kdy začasté Valparaiso představovalo vzdálený exotický pojem, spojený s vůní dobrodružství, cizokrajného koření a moře, dějiště těch událostí, jež se zdály nedosažitelné…Dnes při troše štěstí přijedete za slunečného počasí, kdy pláže jsou plné naháčů a přilehlé ulice a uličky plné návštěvníků doslova z celého světa. Na vyhlídku nad městem stojí za to vyjet historickou tramvají, zavěšenou na laně a na úseku cca 500 m po příkrých kolejnicích překonávající převýšení více než 200 m. Od horní stanice z terasy je skvělý výhled na přístav, kotviště sportovních a rekreačních plavidel a za ním donekonečna až k obzoru  se táhnoucí  nádhernou pláž. Co nesporně vyloudí úsměv na rtech našince z Čech, je na turisty políčený „bleší trh“, který silně připomíná proslulé „trpasličí“ tržnice rozeseté v blízkosti našich hranic…

Pláž, nabitou odpočívajícími, koupajícími a slunícími se hosty, lemuje pobřežní pás barů, restaurantů, bister, kiosků, obchodů, zábavních I sportovních příležitostí, které tu nemohou neprosperovat. Inspirují vůně vaši chuť ? Nebo máte po nabitém dnu zcela prostý „hlad jako vlk“ ? Pak váš největší problém bude – zvolit. Nabídka je vskutku nepřeberná. Hosté ze vzdálenějších končin zpravidla ve skupinách usedají do restaurací, kde mají místa rezervována a kde na ně čekají nejčastěji pochoutky z ryb a mořských plodů. Z těch posledně jmenovaných jsou podle informací tuzemců právě ze zdejších vod nejlepší na celém světě…

Chile je země mimořádně protáhlá severojižním směrem. Dolů na jih turisté vyjíždějí za fascinujícími jízdami lodí k ledovcovým masivům, dýšícím mrazivostí jižního pólu. Jde o zážitky z nejsilnějších a nejatraktivnějších. Avšak lhal by ten, kdo by tvrdil, že takovým zážitkem není vlastně celá země. Závěrem ? Díky protáhlosti směrem k severu zase stoupá počet hodin slunečního svitu, takže zdejší vinná réva rodí hrozny plné, silné, skvělý mok skýtající… O tom se ostatně můžeme  přesvědčit ještě doma, než se vydáme na cestu. Skvělá chilská vína jsou naštěstí k dostání již i u nás.  A pak už nejspíš neodoláme, vzhůru k jihoamerickému cíli !


                                                    

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX