Do USA nyní již konečně bez víz !

 


Na Floridu ? Nejlépe v době našeho předjaří 


Tento kout USA – jak tvrdí místní – vyhledávají především ti, kteří už k příjemnému životu nemusejí nezbytně pracovat…Rentiéři, penzisté (v USA zpravidla velmi dobře zajištění), majitelé tučných kont.

Hned v prvních dnech roku kolem +20 až 25oC, to jistě jde - i když znalci radí cestovat ještě o něco později, nejlépe v květnu, kdy je k dobru ještě nejmenší pravděpodobnost deště. Nás ale nepotkal ani na přelomu ledna a února, přestože naše trasa s CK Americatours vedla napříč celým „státem slunečního svitu“. Tak totiž Floridu označují domácí na všech poznávacích značkách svých automobilů. A tak nezbylo než konstatovat : tento státní slogan nade vši pochybnost opravdu nelže… Jihovýchodní výběžek USA však nabízí svým návštěvníkům mnohem více, než jen mimořádně příhodné počasí…


Mys Canaveral jako návštěvnická atrakce


Jistě - kýčovité zábavní parky, nádherné a zajímavé přírodní rezervace, města s „downtowny“ zdobenými mrakodrapy - to lze spatřit i v ostatních státech federace. Florida však má něco navíc :  základnu NASA – vesmírné agentury USA. Dostaneme se sem zpravidla přes Titusville, ležící asi 200 mil severně od Miami. Po Washington Avenue, Columbia Boulevard a NASA Cswy nám to zabere ze středu města nějakých dvacet minut. Laik by spíše předpokládal, že zařízení takového druhu bude super tajné - a jako takové přísně střeženo a tudíž  nedostupné. Ne tak Kennedy Space Center, jak se dnes kosmickému nádraží na mysu Canaveral oficiálně říká. Pravda, k samotné odpalovací věži se turisté skutečně nedostanou,  zbytek areálu však je pojednán spíše jako turistická atrakce. Dospělí USD 59,-, děti USD 43,- a můžeme si užívat. Otevírá se v 10,00 dopoledne a od té chvíle v patnáctiminutových intervalech krouží areálem návštěvnické autokary, které nás postupně dopraví k vyhlídkovým terasám, odkud se sledují starty raketoplánů a raket takříkajíc „z první ruky“, poté k budově, která vždy ukryje připravovaný raketoplán ke kompletnímu vystrojení před startem, dále k hale, kde jsou soustředěny makety raket, raketoplánu, měsíčního vozítka a dalších exponátů z historie kosmických programů. Jinde čeká čerstvá novinka – na vlastní kůži si lze zkusit v trenažéru simulaci startu, jak jej zažívají skuteční kosmonauti v raketoplánu. Oni sami tvrdí, že trenažér dociluje iluze startu na 95 % skutečnosti. Pro laika pozoruhodná zkušenost. Jinde shlédneme simulaci startu raketoplánu z pohledu někdejšího řídícího střediska, které dnes je již zastaralé a připomíná minulost kosmického vývoje.        

Zajímavých příležitostí je v Kennedyho středisku mnohem víc: dvě IMAX kina promítají 3D programy o historii i současnosti kosmických letů, velmi populární jsou také obědy se skutečnými kosmonauty veterány, kteří žijí v blízkosti střediska a rádi si pro dychtivé turisty zavzpomínají na své mimozemské zážitky. Konají se denně. Projít lze tzv. „Raketovou zahradu“, kde skutečně jako květiny v záhonech ční vedle sebe do výšky rozmanité typy raket, užívaných v minulých letech pro účely NASA. Raketoplán, jak jej známe z televizních přenosů, lze na vlastní oči „potěžkat“ ve skutečné velikosti jak v jedné z krytých hal, tak i v druhé verzi pod širým nebem. I když komentáře, zaznívající tu k historii kosmonautiky, plně respektují prvenství Sovětského svazu co do prvního průniku do kosmu, hodně prostoru se tu věnuje dosažení Měsíce americkými kosmonauty. Nu a nebyl by to americký způsob návštěvnického střediska, kdyby tu chybělo rychlé občerstvení a bohatě a nápaditě zásobený giftshop – obchod se suvenýry. Troufám si tvrdit, že den v Kennedyho kosmickém středisku každého návštěvníka zaujme tak, že alespoň drobnou upomínku zakoupí. 


Den ve světě fantazie


Na území USA není mnoho lokalit takového kalibru, aby se na ně slétali návštěvníci jako noční můry na lampu : Las Vegas, Atlantic City, Los Angeles a – Orlando. Na rozdíl od zajímavostí přírody, civilizačních metropolí, jako je např. New York, míst, spojených s romantikou Divokého Západu či poklidných idyl typu států Nové Anglie tato místa lákají na lesk a ruch filmového světa, s ním spojených výtvorů fantazie, dobrodružství a věhlasu filmových hvězd. Orlando zve do dvou částí zábavního areálu :  tzv. Ostrova dobrodružství a naproti němu areálu filmových studií Universal. Jistě, nejde tu o nějak vysoce intelektuální zábavu, ale rodiny s dětmi, filmoví fandové či vyznavači adrenalinových taškařic na visutých drahách, při jízdách hrůzy, či uprostřed nebezpečí, známých i ze slavných filmů si přijdou na své jako nikde jinde. Nikoli nový, leč osvědčený nápad, jak vydělat na zařízeních, ve kterých se už většinou ani nefilmuje, ale která ze slavných snímků znají diváci po celém světě.


Iluze dějišť různých seriálů a filmových hitů, jako Jurského parku, Ztraceného světa, Poseidonovy říše, Pavoučího muže – Spidermana, ale i dalších, jež se u nás ani nepromítaly – to je Ostrov dobrodružství. „Incredible Hulk Coaster“ – rozsáhlá visutá dráha s neuvěřitelně krkolomnými zákruty, loopingy a prudkými sjezdy - tu nabízí prý nejdivočejší jízdu svého druhu na světě…Tzv. Zápasící draci – to jsou hned dvě takové dráhy, červená a modrá, které se navzájem proplétají během divoké jízdy tak prudce a rafinovaně, že účastníci ječí hrůzou v obavě, že se „draci“ jeden druhému nevyhnou…Stejně jako v Disneylandu Myšáka Mickeyho a jeho rodinu zvířátek, i tady lze potkat živé hrdiny jednotlivých proslavených titulů a není toho, kdo by se s nimi nechtěl nechat vyfotografovat – samozřejmě především mezi dětskými návštěvníky.  


Poněkud více „filmovější“ zábavu pak nabízí areál studií Universal. Takříkajíc naživo se tu můžeme ponořit do děje hitů, jako byl Terminátor (momentálně č. 2), E.T. mimozemšťan, Jimmy Neutron, Twister, vracející se Mumie, Shrek, Muži v černém, atd. Na jednom z nároží vychutnáme koncert The Blues Brothers, kapely, která žánru blues opravdu rozumí. Laguna uprostřed areálu láká k projížďce na člunu a odevšud voní různé druhy občerstvení. Ke každému tématu, hitu, či filmovému hrdinovi z posledních let tu ve spoustě shopů nabízejí nepřeberné množství suvenýrů. Momentálně nejvíc „letí“ dětský seriál „Houba Bob“ ( Sponge Bob ), který zatím dorazil jen k našim západním hranicím. 


Jakýmsi spojovacím můstkem mezi oběma parky je promenáda, zvaná City Walk, lemovaná terasami a restauranty, kde dominuje NasCar Sport Grille, zasvěcený automobilovému sportu - především na slavném nedalekém okruhu Daytona. Nelze si nevšimnout: před vstupem stojí několik skvělých, divoce nalakovaných závodních vozů, za výlohou spousta suvenýrů se jmény závodníků a symboly autosportu…Naproti pak své hosty vítá hala, zasvěcená NBA – národní basketbalové lize a hned vedle Hard Rock Café a Coliseum of Rock´n´ Roll, první hudební scéna Orlanda. O několik kroků dál návštěvníky především střední a starší generace přikove k zemi kapela The Vinyls, která vypaluje klasické kousky rock´n´rollu šedesátých let - k nerozeznání od zvuku někdejších originálních kapel.


Vydat se – s partnerem, partnerkou, rodinou, či celou turistickou skupinou do zábavních parků v Orlandu – to je příjemně a zábavně strávený den. I pro tu nejnabitější sezonu je tu dostatek míst k parkování, dostatek míst k občerstvení i odpočinku, nepřeberné množství atrakcí, z nichž si každý může zvolit ty jemu osobně nejbližší, zkrátka turistický cíl, pro      USA typický…


Idylka kolem Mexického zálivu


Do oblasti Tampy, St. Petersburg a Clearwater dorazíme z Orlanda pohodlně během jednoho dne. Jde o místa, oblíbená jak pro trvalý pobyt, tak jako cíl poklidné letní dovolené na pláži. Místní hoteliéři tvrdí, že tu není nikdy příliš plno, turistických kapacit všech druhů a cenových úrovní je dostatek a klima je mimořádně příznivé. Opalování a koupání tu můžeme kombinovat: nabízí se mořské rybaření, potápění, výlety lodí, m.j. dokonalou kopií pirátského škuneru se spoustou zábavy během plavby, golf, tenis, vyjížďky na kole, či autem do širšího okolí. Láká i mořské akvárium, delfinarium, tzv. safari za životem v moři, westernový ranč, botanická zahrada. Gurmetské choutky uspokojí řada restaurantů s rybami, mořskými plody, steaky a dalšími specialitami, ale i  vinařství. Překvapením je muzeum Salvadora Dalího. A ještě jedno místo nesmíme opomenout: u tzv. Madeira Beach, na samém pobřeží západně od St. Petersburg leží John´s Pass Boardwalk – dřevěná promenáda s přístavišti rekreačních lodí, půjčovnami lodí a vodních skútrů, restauracemi, obchůdky, vyhlídkovými terasami a celkovou atmosférou starých přístavů. Lze odtud vyrazit na plavbu m.j. i pirátským škunerem a zažít vodní válku, hledání pokladu, pozorovat delfíny, atd. Na samém konci promenády je vinný krámek jménem Impressive designs + Florida Wines, kde lze okusit, popř. zakoupit floridská vína. Nutno však předem vědět, že nejsou z hroznů, ale ovocná, tedy více či méně sladká. 


Aligátor safari


K návratu od západního pobřeží Floridy do oblasti Miami k vlnám Atlantiku se hodí ( a také díky své atraktivitě hojně využívá ) tzv. Aligátor Alley, silnice č.75. Ze St. Petersburgu nejprve vychutnáme přejezd po Sunshine Skyway Bridge - nejvyšším a nejdelším mostě Floridy z r.1992, kterým se přehoupneme přes záliv Tampa. Pokračujeme na jih, v Sarasotě zaznamenáme, že tu má slavnou tenisovou školu Nick Bolletieri, odkud startují ti nejlepší světoví hráči a pokračujeme až do Naples, kde jižní směr zaměníme za východní. Máme dostatek času, abychom zahnuli na tzv. Tamiami Trail a po pár kilometrech jízdy už fotografovali na slunci se vyhřívající aligátory. Potravu prý potřebují jednou za půl roku, takže překonáme ostych a vezeme si snímky ze vzdálenosti několika metrů. Při návratu na hlavní silnici č. 75 ještě potěšíme oko zastávkou u nejmenší pošty na území USA, která je díky svým opravdu trpasličím rozměrům populární mezi turisty daleko za hranicemi USA. Pokračujeme územím bažinatého Národního parku Everglades, kde každou chvíli u silnice zahlédneme nabídku projížďky po vodních cestách na stále více do módy přicházejících vznášedlech. Podvečer nás přivede do cíle – okruh se uzavírá opět v Miami.


Miami je nejznámější


Jsou dvě: město, kam turisté často ani nezavítají a Miami Beach, cca 11 km pláží se spoustou hotelů a výškových budov. Jednotlivé úseky pláže mají svá specifika. Někde se soustřeďují rybáři, jinde se snadno hledají lastury a občas i cennější předměty – ať už historické, či ztracené turisty, o kus dále se dobře surfuje, pár ulic odtud jsou na dosah dobré nákupy. Po první vlně turistického boomu kolem Washington Avenue (mezi 8. a 21. ulicí) vznikla výstavba z 20.-30. let min. století, dnes označená za kulturní památku Art Deco District. Z 50.let se pak datuje řada moderních hotelů podél Collins Avenue, z nich nejznámější Fontainebleau Hilton, který stojí za prohlídku.


Vnitřní město Miami má také řadu pozoruhodností – např. kubánskou čtvrť Little Havana, kde je k vidění životní styl, jaký si kubánští emigranti přinesli s sebou a trvale si jej udržují. Hráče domina najdeme v Domino parku, vyznavače černé magie pak kolem posvátného kapokového stromu LaCeiba. Kubánskou kulturu soustřeďuje Museum Juan J. Peruyero a Artimeho knihovna. Miami však není školním příkladem turistického cíle. Jak lze vyčíst i z praktické brožury CK Americatours, vydané nejen jako doprovod k jejím zájezdům, ale i jako pomůcka pro ostatní, třeba i ndividuálně putující turisty, je spíše příjemným místem k životu, kde na turisty čeká po většinu roku slunce, pláže, čistý přímořský vzduch a výběr příjemností, především těch gastronomických. Pro nás Evropany je Miami obvykle i vstupní branou k toulkám Floridou, „zemí slunečního svitu“…