První Workshop cestovního ruchu v Saském Švýcarsku

 

Zástupci dvanácti zemí střední Evropy se ve dnech 13. až 16. října 2011 sešli v německém lázeňském městečku Bad Schandau na historicky prvním Central Europe Workshop 2011. Představitelé německých cestovních kanceláří seznámili své kolegy s nejnovějšími trendy a novinkami v oblasti cestovního ruchu.

 

 Zhruba stovka účastníků debatovala nejen u stolků nad prospekty, ale součástí byly výlety po okolí, rozdělené podle zájmu do čtyř skupin:

Bezbariérové cestování, Unesco a Luther, wellness a zdravotní dovolená a v neposlední řadě umění a kultura.

Jaké byly konkrétní tipy? Třeba návštěva Saského Švýcarska, jediného skalního národního parku v Německu. Region nabízí i různé druhy přírodního léčení jako slatinné koupele, slané prameny, léčení podle Kneippa, Ájurvéda, talasoterapii, prý 1001 způsobů pro regeneraci těla, a to i v zimním období.

 

Když už tady budete, tak si nenechte ujít návštěvu pevnosti Königstein s její více než 750letou historií. Patří k největším skalním pevnostem v Evropě. Jako soubor staveb pozdní gotiky, renesance, baroka a 19. století je významnou pamětihodností Německa. Hrad Stolpen vás také nezklame. Mimo jiné je opředen romantickým příběhem hraběnky Cosel, která tady zemřela v roce 1765 po 49 letech věznění ve Stolpenu, který nesměla opustit. Sice žila v honosných sálech, k dispozici měla pět osobních sloužících a nádherné výhledy široko daleko do krajiny, ale vyměnit by si to s ní asi nikdo nechtěl. Lepší je procházet těmi místnostmi jako prostý návštěvník.

 

Město Wittenberg je nazýváno Lutherovým městem. Proslulý náboženský reformátor Martin Luther, zakladatel protestantismu,  s církví různě „bojoval“. Vždyť se navzdory předpisům o celibátu oženil, a to s bývalou jeptiškou. Napsal mnoho děl a jeho vliv je uznáván dodneška.  Je tu hodně památek spojených s jeho jménem. Město se už teď připravuje na oslavy v roce 2013, kdy uplyne 500 let od zahájení jeho kazatelské činnosti ve Wittenbergu.

V Dessau neboli Desavě zase můžete navštívit školu Bauhaus a domy jejích profesorů. Jsou zapsány do světového kulturního dědictví UNESCO. Avantgardní umělecký směr Bauhaus, inspirovaný funkcionalismem, před dvěma lety slavil devadesát let od svého založení. 

 

Znáte Technické muzeum Hugo Junkerse v Dessau?

Všestranný vědec má na svém kontě 180 patentů. Konstruoval motory plynové a na těžký olej, zařízení na vytápění místností, plynová koupelnová kamna, ocelové domy, haly a výškové budovy a zároveň i letadla z kovu, proslulé Junkerse, zneužité pak za války.Vyvinul řadu měřicích a zkušebních postupů. Měl smysl pro řád i ve svém životě. Narodil se a zemřel 3. února (1859 – 1935). V muzeu si přijdete na své, a to nejen muži, vždyť i ženy tady najdou plynové karmy a sporáky, které se od těch nejmodernějších zase tak moc neliší.

 

Workshop v Bad Schandau zorganizovala Německá turistická centrála a účast českých zástupců zajistila Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Bližší údaje najdete u cestovních kanceláří, které organizují zájezdy do Německa, ale v podstatě se tam můžete vydat i sami. Vždyť nejdůležitější je vědět, mít informace.

 

 

 

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX