
Salcbursko či dříve Solnohradsko (německy Land Salzburg) je jednou z devíti spolkových zemí Rakouska. Jejím hlavním městem je Salcburg. Pokud se turista dokáže odtrhnout od tohoto Mozartova města, má kolem sebe typicky alpskou krajinu. Mimochodem Salzbursko je v Rakousku země s nejvyšším procentem vysokohorských pastvin a dovede této skutečnosti využít.
V Salzbursku mají síť perfektně značených turistických tras. Zdejší chaty, nebo lépe salaše, mají různá zaměření. Informují vás nejenom kam jdete, ale informují také různými symboly o tom, zda na stezky mohou cyklisti s horskými koly, zda je cesta vhodná pro kočárky, že trať zvládnou i děti a jsou tam pro ně hřiště. Jeden ze symbolů dokonce informuje, že mohou tu cestovatelé navštívit různé kulturní akce jako například koncerty nebo výstavy. Symboly na trasách samozřejmě informují i o možnostech ubytování nebo přespání.
Na Salzbursku máme mnoho alpských horských pastvin. Čtvrtina regionu tvoří tzv. Almenland, To jsou pozemky, na kterých se nacházejí právě vysokohorské pastviny. Místní sedláci jich obhospodařují 1740 hektarů. Turisté mají možnost se asi na 500 zastavit a najdou tu občerstvení a objeví místní gastronomii. Na 165 salaších se můžete setkat s místním autentickým historickým hospodářstvím. Farmáři a farmářky dojí krávy ručně přímo na místě, mléko zpracovávají ručně, ručně stloukají i máslo, vyrábějí tu autentický sýr, zadělávají klasicky těsto na chléb a ten pečou mnohdy v historických pecích,“ tvrdí Denisa Gromnicová ze Zemské turistické centrály Salzbursko. Léto na pastvinách začíná v polovině června, kdy sedláci vyhánějí krávy na vysokohorské pastviny. Každý rok mají v této spolkové zemi jeden region, který hostí v Rakousku velice populární festival tzv. “Alm Sommer“. Alm Sommer tu berou jako začátek letní sezony, která končí až v polovině září. Tehdy zase sedláci shánějí stáda dolů do údolí. Zhruba sto dní mají turisté možnost navštívit tyto horské pastviny a nahlédnout do tohoto tradičního způsobu života a hospodaření.
Hohe Tauren
V rámci alpského léta na pastvinách místní samozřejmě konají různé akce včetně prohlídek na farmách, túr s jihoamerickými lamami alpaka, a dokonce pořádají různé koncerty. Tento rok léto zahájí 15 června zahájení tentokrát v regionu Fuschlsee. Po létě nastane podzim. Sedláci 23. září na sv. Ruperta, což je salzburský patron, stahují dobytek do údolí. Je to zajímavý čas a mnozí mu říkají páté roční období. „V Rakousku existuje s ním spojených mnoho slavností, které představují především zdejší tradice a lidové zvyky. Ráda bych vám představila náš oblíbený „Baurnherbst“, čili Farmářský podzim. Každý rok zahajuje tyto salcburské dožínky jedno z více než 70 dožínkových měst v této spolkové zemí. Letos se už koná dokonce jeho 30. ročník. Letos jeho organizace připadla na město Dorfgastein a slavnost tu budou v druhé polovině září,“ upozorňuje D. Gromnicová
Trvá zhruba šest týdnů od poloviny srpna do konce září jsou pro tuto dobu hlavní tradice a zvyky, typické pro Salzbursko. Jde o jakousi symbiózu zemědělství, cestovního ruchu, místních spolků, a hlavně potravinářských odvětví. Na slavnosti místní ukazují, jak jednotlivé profese mohou spolupracovat a společně propagovat tuto spolkovou zemi. Také je to možnost uvidět v reálu místní tradiční venkovský život. Najdete tu místní gastronomii, slavnostní řemesla, kuchařské kurzy o tom, jak se tu vařilo dříve, objevují se už ztracené recepty, ale také tu ukazují, jak tu šijí tradiční kroj. V Rakousku totiž mají místní kroje daleko větší význam než v Česku. Speciálně v Salzburku. Například 1. května je nepředstavitelné, aby si lidi vyšli jinak než ve zdejším kroji. Já žiji přímo ve městě, a mohu potvrdit, že zvyk platí i tam. Když jdu do práce, tak si v tento den obleču „dirndle“ a pánové zase přijdou v tradičních „Ledrhose“. Prostě kroje tu nejsou mrtvé!“ podotýká D. Gromnicová, která se mimochodem narodila v Česku.
Vysokohorskě pastviny
Baurnherbst má každý rok svoje téma a moto. Vloni slavnost organizovali s motem „Kroje celého světa“, a na tuto slavnost pozvali páry, které sem přijely ve svém tradičním kroji. Z Česka přijeli v tamním kroji Johanka a Honza z jižních Čech. Samu slavnost zahajují 23. srpna a končí ji až 31. října. Letos úloha hostitele padla na městečko Dorfgastein a za motto si zvolili „G´sungen und g´spielt“, tedy „Zpívejte a hrajte“. Jako by se vrátily staré časy. Společně tu sousedé zpívají, hrají, baví se a popíjejí.
Opravdu v tomto období hraje důležitou úlohu hudba. Místní pořádají koncerty, defilují kapely, také tu hlavně mladí hrají na kytary a harmoniky. Samozřejmě nesmí chybět ani typické jódlování. Letos oslavíme s naším „Baurnherbst“ už třicáté výročí. K narozeninám tohoto svátku jsme mu dali speciální novou polku od skladatele Christiana Hemisbergera s názvem „Baurnhebst-Polka“, kterou složil. Samozřejmě doufáme, že tuto melodii neuslyšíme jenom v tomto roce. Na závěr bych ráda připomněla, že každý rok vydáváme speciální brožurku, ve které najdete všechny důležité informace, které se týkají chat, cyklistických tratí, túr a podobně!“ dodala D. Gromnicová. Více na www.almsommer.com www.bruch-fusch.at a www.bauernherbst.com
Alžběta Adler, foto Alpy