
„Záhřebský festival světla“, tak zdejší nazvali akci, která se koná v chorvatském Záhřebu od 19. do 23. března 2025. Najdete ji v městské části, zvané Dolní město (Donji grad). Na pět dní se záhřebské ulice, parky a budovy stanou plátnem pro inovativní světelné instalace, animace a světlem dotvářející umělecká díla.
Během festivalu se Záhřeb stane hřištěm umělců, a i vy budete mít možnost vstoupit do pohádkového světa. Světelné instalace spojují umění a inovace. Po ulicích se potulují holografické bytosti, duhové odstíny zalévají historické fasády a světelné iluze vdechují městským prostorám nový život.
Festival se táhne centrem města a večer vytváří ohromující podívanou, kterou stojí za to shlédnout. Přes den zase můžete objevovat další zdejší tajemství, kterými město oplývá. Například staletou tradici záhřebských obchodů a trhů si můžete vychutnat na každém kroku, ale skutečné trhy v jejich původní podobě najdete jen na jednom místě. Tím je náměstí Britanski Trg. Ve čtvrtek si můžete vybrat z nepřeberného množství skla, porcelánu, keramiky a šperků, pátky, soboty a neděle patří knihám a starožitnostem.

Záhřeb má také svou vlastní, kompletní miniaturní sluneční soustavu. Devět planet spolu se Sluncem autor Davor Preis umístil po městě. Zohlednil jejich skutečné postavení a vzájemné rozložení ve sluneční soustavě. Začalo to sochou Ivana Kožariće „Uzemněné slunce“, která Preise inspirovala k vytvoření soch planet sluneční soustavy.
Dekorativní lodní řetěz, který místní vystavili na rohu ulic Opatička a Kamenica prý pochází ze slavné lodi HMS Victory. Té kdysi velel ještě admirál Horatio Nelson a vyhrál s ní velkou bitvu u Trafalgaru. Historici se domnívají, že se řetěz do Záhřebu dostal z pozůstalosti rakouského generála irského původu Lavala Nugenta, vášnivého archeologa a sběratele. Hned vedle zajímavého Muzea ukončených vztahů na rohu ulice Kamenica, najdete nejstarší lékárnu v Záhřebu „K crnom orlu. První zmínka o ní pochází z roku 1355. Od té doby je nepřetržitě v provozu, dnes pod názvem „Záhřebská městská lékárna“. Vystřídalo se zde nespočet lékárníků, ale nejznámějším je jistě Niccolò Alighieri, pravnuk autora Božské komedie Danteho Alighieriho.

Jurjevsko groblje, tedy Jurjevský hřbitov, kterému tu také říkají „Hřbitov kaštanů“, je i pro mnohé Záhřebany také zcela neznámý. Od 14. století v něm totiž pohřbívali chudé obyvatelé města. V roce 1622 ho upravili jako místo odpočinku obyvatel Horního města (Gornji grad), četných slavných Chorvatů, a to až do roku 1876, kdy ztratil svou funkci a stal se skutečnou městskou oázou klidu.
K nezapomenutelné a romantické atmosféře horního města přispívá 214 plynových lamp, které již více než 150 let osvětlují ulice této části města. Dodávají jí autentickou a historickou atmosféru a dodnes je zažehávají ručně. Starají se o to každé ráno a večer takzvaní nažigači, které tu můžete také osobně potkat, podobně jako u nás na Karlově mostě.
Podle místních příběhů a legend je Záhřeb plný tajných podzemních chodeb, z nichž některé možná vedou i na horu Medvednica nedaleko Záhřebu. Objevili však pouze jednu. Zpřístupnili ji veřejnosti a nazvali „Gričská chodba“. V roce 1943 během druhé světové války ji vykutali jako únikovou cestu. Spojuje ulice Mesnička a Radićeva, ústí do ulic Ilica a Tomićeva a během vlastenecké války sloužila také jako úkryt.
Street Art v Záhřebu nabral v posledních letech díky mnoha talentovaným umělcům a kolektivům a různým projektům skutečný spád Dnes je město plné nástěnných maleb, přičemž každý měsíc se objevují nové. Čtvrť Dugave v Novém Záhřebu, nedostavěná univerzitní nemocnice v Blatech, úsek Branimirova od centra Branimiru po Branimirovo náměstí, městské parky, fasády, prostě na nástěnnou malbu můžete narazit téměř na každém rohu. Stačí mít jen oči otevřené.
„Festival světel“ také ohlašuje začátek nové turistické sezóny. Je to ideální způsob, jak se rozloučit s ponurou zimou a vstoupit do nejbarevnějšího ročního období, jara, a zároveň poznat tajemnou, téměř neprobádanou tvář Záhřebu.
Luděk Hladiš