Vynikající vína potkáme i na dalších místech regionu, podél tzv. „Strada del vino Colli dei Longobardi“, vyhledávané vinařské toulky pro turisty a přespolní. Oceníme značky jako Botticino DOC, či Novena, milovníci destilátů mohou degustovat několik druhů „Le Grappe di Botticino“. Prezentace kvalitních vín je vždy provázena nabídkou neméně dobrých olivových olejů, uzenin, těstovin, i místních typických produktů. V okolí Brescie jsou to např. výrobky z medu, peprný cukrkandl ochucený směsí koření, atd. Co místní zdůrazňují – vždy lze objevovat a zkoumat, co k čemu se hodí v našich ústech nejlépe…
Stále se něco děje
Již staří Římané docenili význam umění a zábavy pro život společnosti. Z doby Flavia se na půdorysu Brescie datuje divadlo impozantních rozměrů v sousedství muzea Santa Giulia. Náleží do areálu, zařazeného na seznam světových památek UNESCO. Návštěvníkům se tu nabízí hlediště pro 15 tisíc diváků, kde probíhají četná představení soudobé kultury. Město však má k dispozici mnohem více scén a dějišť rozmanitých událostí, které zpestří naši návštěvu. Teatro Grande hostí mezinárodní klavírní festival, místním lahůdkám a vinařské produkci je věnován festival gastronomie, nechybí festival divadelní, folklorní, či události sportovní, např. proslulá regata Sto mil na jezeru Garda. Nejproslulejší akcí však je automobilový závod veteránů „Mille Miglia“, Tisíc mil, jehož se účastní pouze vozy, vyrobené mezi léty 1927 – 1957. Jde o trasu Brescia – Řím – Brescia non-stop, ve třech dnech, na běžných silnicích a za normálního provozu. Každoročně se na tuto motoristickou atrakci sjedou tisíce fanoušků z celého světa, mezi nimiž nechybějí ani piloti formule 1, slavní umělci, sportovci atd. Slavné osoby provázejí i slavné stroje: fanoušky fascinují značky snů: Ferrari, Alfa Romeo,Lancia, Mercedes Benz, Porsche, Fiat, Audi, BMW, Bugatti, Maserati, Aston Martin, atd. Dají se tu potkat a zblízka osahat... Tři dny každoroční automobilové extáze si vysloužily i své vlastní muzeum, které v Brescii můžeme navštívit kdykoli. Oblast Franciacorta pak má svůj vlastní festival vína a gastronomie v období vinobraní.
Lombarďané o nás vědí
My Češi však máme ještě jeden důvod navíc, proč se do Lombardie podívat. Ve zdejších metropolích Miláně a Brescii byly před lety – na tzv. Evropský den spravedlivých – zasazeny dva stromy na počest významných osobností české politiky a filozofie – Václava Havla a Jana Patočky. Tento akt mezinárodního ocenění podpořily vahou svých osobností např. spisovatelka Dacia Maraini, primátor Udine Furio Honsell, či bývalý primátor Benátek Massimo Ceccari. Jako turisté, návštěvníci Lombardska se tedy právem můžeme cítit jako hosté vítaní, ke kterým zdejší obyvatelé cítí jisté sympatie. Ostatně vztah k historii, kultuře, umění, ale i gastronomii máme velmi podobný…
Italská kuchyně nepotřebuje doporučení. Navíc v regionu Brescie můžeme objevovat typické místní lahůdky. Ptejme se např. na sýry Grana Padano, Bagoss, Formagella di Tremosine, Fatuli, Casolet, Rosa Camuna, Capo do Ponte, Quartirolo Lombardo, Robila, Stracchino, Provola – a mohli bychom pokračovat. Jako v jiných italských lokalitách, i zde jsou pyšní na místní panenský olivový olej, zejména značky Sebino DOP, či Garda DOP. Jezera Garda, Iseo i Idro skýtají hojnost ryb – ptejme se tedy po jídlech z nich, připravovaných dle různých druhů originálními způsoby. Gastronomickým „čistým zlatem“ nazývají Lombarďané místní kaviár a lanýže. Obé je pýchou zdejší kuchyně. Nu a konečně okusíme z celé škály místních úprav masa, speciálně nakládaná nevyjímaje… Tak dobrou chuť a šťastnou cestu!
Miroslav Navara