Vánoční trh v Norimberku patří mezi nám nejbližší. Kromě toho nás sem přímou linkou pohodlně dopraví jarně zelené autokary FLIXBUS.
Vystoupíme cca pět minut chůze od slavného Christkindlesmarktu, jednoho z nejstarších a s 2,5 miliony každoročních návštěvníků i největších vánočních trhů na světě. Toto „město dřeva a látek“ čítá více než 180 stánků, vyzdobených v červené a bílé barvě, s tradičním sortimentem zboží. Mezi populární francké výrobky patří zlatí andělé „Rauschgoldengel“, figurky ze sušených švestek „Zwetschgenmännle“ a klobásy „Rostbratwürste“. Christkindlesmarkt se řadí k nejkrásnějším v Evropě už od roku 1628. Zaujímá celé hlavní náměstí Hauptmarkt v historickém centru města. Otevřen je od 10:00 do 21:00 hodin. Co nás tu okouzlí? Stánky nabízejí vánoční ozdoby, ručně vyráběné suvenýry, regionální speciality a sladkosti (slavné perníčky Elisenlebkuchen), norimberské klobásky "Drei im Weggla" nebo ovoce v čokoládě. Na blízkém náměstí Hans-Sachs-Platz pak září dětský trh s kolotoči, dílničkami a historickým poštovním vozem, taženým koňmi. Každé dva roky je tu zvolena dívka, která představuje norimberského Ježíška. Potkáme ji na různých akcích během trhů. Máme-li zájem o alespoň hlavní památky města, nabízí se okruh Frauen Tor – König Strasse –kostel sv. Lorenze –Museumsbrücke – Hauptmarkt –kostel sv. Sebalda –Albrech Dürer Haus – KaiserBurg – Hauptmarkt. Abychom se snadno cestou orientovali, vyzvedneme si zdarma mapu Norimberku v informačním středisku v uličce, bezprostředně související s Frauen Tor. Na konci okruhu, zpět na vánočním trhu se před odjezdem můžeme občerstvit některými typickými lahůdkami, jinými než u nás doma. „Třešnička na dortu“ po dnu plném zážitků a objevů…
Atraktivní návštěvy vánočních trhů však lákají po celém Německu. Nejde-li nám o cíl co nejblíže, můžeme vybírat - například. Originální sušenky Aachener Printen se vyrábějí pouze v císařském městě Cáchy, protože tento speciální perník je regionálním produktem, chráněným EU. Jsou symbolem vánočního trhu mezi radnicí a katedrálou (na seznamu památek UNESCO) s obřím Printenmannem jako dominantou. Přibližně 1,5 milionu návštěvníků ročně si tu pochutná i na čokoládách Dominosteine, marcipánovém chlebu a svařeném víně. Regionální škála obchodníků, řemeslníků a umělců inspiruje i zbývající smysly.
Největší vánoční trh v Brémách se koná v okolí radnice a sochy Rolanda (opět na seznamu světového dědictví UNESCO), ale titul trhu s nejkouzelnější atmosférou pravděpodobně získá spíše historická promenáda podél řeky Vezery. Od roku 2004 slouží Schlachte jako kulisa pro kouzelnou adventní alternativu. Tuto soukromou vesnici na řece tvoří cca 85 středověkých dřevěných stánků. Její námořní kostýmy, postavy a rekvizity z dob mořeplavby i velkolepé instalace, např. loď Schlachte s opékanými párky, jí dodávají nezaměnitelný ráz.
Rostocká, 20 metrů vysoká vánoční pyramida se před pár lety dostala do Guinnessovy knihy rekordů. To ale není jediný rekord tohoto vánočního trhu: s více než 200 stánky a atrakcemi je trh v centru hanzovního města největší v severním Německu. Pohled z ruského kola je dostatečným důkazem - moře světel na Neuer Markt pokračuje tříkilometrovým úsekem, nabízejícím jak nákupy, tak široký výběr adventních lahůdek k ochutnání. Trvalý zážitek skýtá obrovský pohádkový svět na Köpeliner Tor.
Další stovky vánočních trhů lákají samozřejmě i v ostatních městech našich západních sousedů. Jejich návštěva kromě okouzlení vánoční atmosférou přináší i možnost poznávání tamních zvyků a odlišností – o možnosti v krátkosti poznat i místní památky nemluvě…
Miroslav Navara