Německo má co turistům nabídnout během celého roku. Nyní na podzim láká hlavním městem Berlínem, kulturními památkami, adventními trhy, muzei i zajímavými procházkami zdejšími parky a přírodními rezervacemi….
Chemnitz – evropské hlavní město kultury 2025. Saské průmyslové město Chemnitz napřesrok stane Evropským hlavním městem kultury. Spolu s osmatřiceti okolními městy středního Saska, Krušných hor a Cvikovska se Chemnitz připravuje na hosty z celého světa. Pod heslem „C the Unseen“ se skrývá množství atraktivních zajímavostí. První výstavy a festivaly již byly ohlášeny a celý program pro rok 2025 bude představen ještě před koncem října 2024. Očekávání nabývá na naléhavosti. Chemnitz, v letech axistence NDR známé jako Karl-Marx-Stadt, má nesporně co nabídnout pro oko i mysl: operu a státní divadlo, železniční a průmyslové muzeum, vodní hrad Klaffenbach a secesní vilu Esche. Časy rozděleného Německa připomíná monumentální bronzová busta Karla Marxe. Chemnitz však je především městem umění – jedním z vrcholů je Museum Gunzenhauser s 380 díly Otto Dixe. Protože Chemnitz se připravuje na svůj velkolepý celoroční program jako Evropské hlavní město kultury 2025, nabídne mnohem více zážitků než kdykoli dříve…
Purple Path míří z Chemnitz do okolí. Umělecká a sochařská stezka PURPLE PATH je jedinečná výstava současného umění ve veřejném prostoru, která propojuje Chemnitz s osmatřiceti dalšími lokalitami regionu. Narativem Purpurové stezky je „Vše pochází z hor“. Tento region totiž formovalo 850 let těžebních aktivit. Součástí výstavy jsou díla renomovaných mezinárodních, národních i saských umělců - například Alice Aycock, Tonyho Cragga a Jaye Garda. Instalováno bylo již 18 děl, Purpurová stezka se však bude nadále rozrůstat až do roku 2025.
Bývalá NDR 35 let po pádu berlínské zdi
Půlkulatých 35 let po pádu Berlínské zdi nás východní státy Německé spolkové republiky zvou na fascinující toulku. Seznámíme se s láskyplně restaurovanými historickými městy, oceníme průmyslové památky jako svědky dob minulých a budeme obdivovat moderní design, pyšnící se kreativitou a inovacemi. „Prolistujeme“ pestré stránky znovusjednoceného Německa.
Berlín ztělesňuje vrcholy i pády německé historie jako žádné jiné město. Od dob formování Německé říše až po nepokoje studené války a jásavé znovusjednocení v roce 1990 vypráví každý kout Berlína o svém vlastním dobrodružství. Německé hlavní město však neuvízlo v minulosti a dnes představuje pulzující centrum kultury, politiky, společenského života, sportu a inovací, které přitahuje návštěvníky z celého světa. Bohatou historii a rozmanitou kulturu. můžeme sledovat třeba na kole nebo pěšky podél Berlínské zdi, od East Side Gallery po Bernauer Strasse, kde potkáme m. j. fragmenty zdi a hraniční značky. Berlín chystá k 35. výročí pádu Berlínské zdi bohatý program.
Zámek Rheinsberg vyniká v německé historii díky spojitosti s Fridrichem II. Velikým, který zde žil jako korunní princ. Během jeho pobytu se zámek promění v centrum umění a kultury, kde se scházeli umělci, hudebníci a filozofové. Zámek je známý svými elegantními barokními a rokokovými interiéry, krásnými zahradami a výhledem na Grienerické jezero. Dnes je přístupný veřejnosti a nabízí návštěvníkům možnost obdivovat jak historické interiéry, tak rozsáhlé zahrady a park. Pořádají se tu také koncerty a kulturních akce, udržující ducha umění a kultury, přítomného již za časů Fridricha Velikého.
Oranienbaum se nachází v blízkosti Dessau-Roßlau, Zahradního království Wörlitz a Lutherova města Wittenberg. Palác a zahrady tvoří s městem jeden celek, který byl vystavěn v barokním stylu. Palác nechala postavit Kateřina Oranžsko-Nassauská. Zámecké nástěnné malby a štukové stropy ukazují odlesk někdejšího bohatství. Mezi originální architektonické prvky patří letní jídelna s holandskými dlaždicemi, čínské pokoje a místnost s koženými tapetami. Nelze tu opomenout také anglicko-čínskou zahradu z konce 18. století s pagodou a domem v čínském stylu.
Meklenbursko – Přední Pomořansko – to je 1900 kilometrů baltského pobřeží, lemovaného luxusními letovisky a bílými písečnými plážemi, úctyhodnými památkami světového dědictví UNESCO a ohromujícími přírodními sceneriemi. Největší souvislá oblast jezer a řek ve střední Evropě je jen hodinu jízdy na jih od Baltského moře. Malá města a vesnice mezi kopci doby ledové a mokřady jsou domovem asi 2000 paláců, zámků, parků a honosných domů včetně severního ekvivalentu zámku Neuschwanstein.
Wartburg je místem, kde Martin Luther jako „mladý šlechtic Jörg“ překládal Nový zákon, kde Goethe maloval a navrhoval zřídit muzeum a kde němečtí studenti snili o národním státě: durynský hrad Wartburg je národním symbolem Německa, který se nepodobá téměř žádnému jinému. S koncem německého rozdělení získal zpět své místo uprostřed země a od roku 1999 je jako „ideální zámek“ zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nabízí procházku téměř tisíciletou německou historií v historických hradbách nad Eisenachem.
Německá „zelená“ města. Mnoho měst v Německu vyvinulo nové nápady, jak mohou hosté i místní obyvatelé cestovat pohodlně a ekologicky. Začíná to rozsáhlou sítí cyklostezek a půjčoven kol a pokračuje to procházkou městem. Nechybí ani zelené oázy v centru města, možnosti nakupování a restaurace se sezónní a regionální kuchyní, které uspokojí každou chuť.
Za tradicemi německých vinic. Německo je moderní zemí, nic tu však nebrání snaze uchovat své tradice a odkazy historie. Svědčí o tom nejen 54 památek, zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO, ale také zvyky, které se každodenně pěstují a praktikují ve městech a regionech. Poznat je můžeme m. j. při oslavách na staletých slavnostech nebo nahlédnutím „přes rameno“ těm, kteří kreativním způsobem oživují tradiční řemesla a technologie. Mimořádně atraktivní je takové objevování například v oblasti vinařství…
Miroslav Navara/TZ