Regensburg je čtvrté největší město Bavorska. Snadno se sem dostanete vlakem, autobusem (Flixbus) nebo i autem. Historické centrum města v roce 2006 zapsali na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Krom historických památek, skvělé bavorské gastronomie, úžasných procházek po břehu Dunaje a inspirativní atmosféry zdejšího starého města tu najdeme mnoho velice zajímavých a místy i netradičních muzeí.
Bavorské historické muzeum v Regensburgu se nachází přímo na Dunaji a patří k nejmodernějším muzejním budovám v Evropě. Návštěvníky vítá ve foyer multimediální panoramatická show s názvem "Co se stalo předtím". Vizualizací vás provede kabaretní umělec a herec Christoph Süß, který se tu představí ve 40 různých rolí a filmově zkoumá 2000 let bavorské historie od římských dob až po počátek Bavorského království v roce 1806. Samozřejmě se spoustou poťouchlého humoru, který je mu vlastní. Ale to je jen začátek. Eskalátor vás vyveze z foyer do stálé expozice. Tady si můžete prohlédnout historické divadelní scény a úžasné produkce na 30 scénách s přibližně 1000 exponáty a četnými multimediálními instalacemi, které zde rozmístili na ploše přibližně 27 000 čtverečních stop. V prvním patře se působivé muzeum může pochlubit dalším samostatným výstavním prostorem. Také tu najdete muzejní obchod a samozřejmě vlastní bavorskou hospodou.
Velkou panoramatickou výstavu východobavorských umělců najdete v impozantní budově s mohutnými dřevěnými trámy s názvem "Leerer Beutel" (prázdná peněženka), kterou tu postavili kolem roku 1600 jako městskou sýpku. Dnes jde o památkově chráněnou budovou, kterou v roce 1980 kompletně zrekonstruovali. V současnosti slouží mimo jiné jako budova městské galerie. Stala se magnetem pro kulturní život Regensburgu. "Städtische Galerie im Leeren Beutel" se může pochlubit širokou škálou umění na několika úrovních. Sbírka odráží především tvorbu východobavorských umělců. Najdete tu díla umělců, jako je například Josef Achmann (1898–1973), Kurt von Unruh (1894–1986), Xaver Fuhr (1898–1973), Otto Baumann (1901–1992), Astrid Schröder (*1962) a Maria Maier (*1954). Umění po roce 1945 tu reprezentují obrazy a sochy skupiny SPUR a jejich souputníků. Patří mezi ně Lothar Fischer, Heimrad Prem, Helmut Sturm, Hans-Peter Zimmer a mezinárodně uznávaný sklářský výtvarník Erwin Eisch. Regionální a mezinárodní umění tu vystavují na dočasných výstavách, ať už obrazů, soch, instalací a fotografií. K nejvýznamnějším dílům posledních let patří výstavy představující díla Pabla Picassa a Andrease Feiningera a fotografie Lindy McCartney.
Také byste neměli minout Muzeum historie. To se nachází v bývalém minoritském klášteře sv. Salvátora. V tomto komplexu budov kurátoři prezentují různé epochy v historii města a regionu. Návštěvníci se mohou seznámit s nejzajímavějšími okamžiky řezenské historie od doby kamenné až po 16. století. Velké množství archeologických pokladů například najdete v sekci "Pravěká Horní Falc". Sekce "Římské Řezno" je snad nejznámějším výstavním prostorem muzea. V Řezně totiž stála římská pevnost Castra Regina. Zde uvidíte na modelu komplexní podobu, jak vypadala v období od prvního do pátého století našeho letopočtu. Pevnost byla předchůdcem dnešního Řezna a důležitou vojenskou základnou na hranicích Římské říše. K vidění je také například působivá replika římského domu s vytápěným obývacím pokojem a kuchyní. V další části tu prezentují exponáty ze středověku. Bývalý minoritský klášter k tomu poskytuje ideální prostory. Zachovalý kostel s přilehlou křížovou chodbou vám poskytne autentický zážitek ze středověkého Regensburgu v místnostech zachovaných v původní podobě. Ty pocházejí ze 16. století, z doby nejslavnějšího řezenského umělce Albrechta Altdorfera.
Ale to stále není všechno. Určitě stojí za prohlídku i zajímává muzea zdejších kuriozit, která jen tak někde nenajdete. Patří mezi ně například i Muzeum jezevčíků. Majitelé o něm tvrdí, že jsou jediným muzeem svého druhu na světě. Velice nápaditá a inspirativní je také Walhalla of Whisky, o které tu tvrdí, že jde největší sbírkou whisky na světě.
TZ/Antonin Karoch