Káhira: tajemná, lákavá a – bezpečná!

 

 

Nejenom čeští turisté s napětím sledovali řetězovou reakci tzv. jasmínové revoluce, která se rozhořela v Tunisku, přeskočila do Egypta a na řadu dalších arabských zemí. Ve své nejhorší násilné a krvavé podobě pořád trvá v Sýrii, plamínky chaosu ještě místy doutnají v Jordánsku. Naprostý klid je ale již v Egyptě, kde také měla sociální revolta nejmírnější podobu. Evropští turisté, ať již kupříkladu Rusové, Němci, Angličani nebo Češi, se však dosud do dříve tolik oblíbených rekreačních a hotelových areálů bojí jezdit. A tak jasmínovou revoluci vystřídala revoluce cenová, jejíž cílem je návrat turistů. Hotelové řetězce šly natolik dolů s cenami, že cestovní kanceláře hlásí slevy do Egypta a Tuniska mezi 20-30 procenty. Ty české nejsou výjimkou, jak ostatně potvrzuje i specialista na Orient, CK Azur Reizen, která zavádí za velmi vstřícných finančních podmínek i nový zajímavý produkt zážitkové a poznávací turistiky – prodloužený víkend v Cairo.

 

Let z pražské Ruzyně trvá slabé čtyři hodinky. Občerstvení na palubě ČSA je doplněno lístečkem s informací, že jídlo není připravené z vepřového masa. Není nás na palubě mnoho, zdá se, že se naši turisté vážně ještě pořád bojí vycestovat na populární Djerbu nebo třeba všeobecně oblíbenou Hurghádu. Letuška jednoho z „odvážných“ rekreantů, který se již nemůže dočkat afrického slunka ujišťuje, že v Egyptě je dávno klid. My k tomu dodáváme, že lepší je jednou vidět, než desetkrát slyšet, a že se proto vydáváme do Káhiry na reportáž. Co nás čeká? Uvidíme…

 

Misr al-Káhira – Cairo

Kapitán letadla upozorňuje, že brzy půjdeme na přistání a že na letišti tohoto největšího města v Africe (cca 10 milionů obyvatel) nás čeká příjemných třicet stupňů Celsia (začátek května). Jsou dvě hodiny zrána, dole září řeřavé uhlíky osvětlení nočního města, víc tušíme než vidíme nilskou deltu. Drcnutí vysouvaných podvozků dává jasně znát, že jsme u cíle. Ještě před pár dny zde byl z bezpečnostních důvodů nařízený noční zákaz vycházení, a město se nořilo do tmy, teď je tady živo jako ve dne. Odbavovací hala hučí jak ten příslovečný úl, nezapře africkou leteckou křižovatku. Již jen sledovat a prohlížet si cestující ze všech možných koutů černého světadílu v nejrůznějších burnusech, hábitech a pestrých oděvech je obrovský zážitek.

Nás ale již čeká usměvavý muž s cedulí CK Belquis, obchodního partnera CK Azur Reizen. Po zakoupení víza na místě (15 dolarů) to jde již ráz na ráz.  Úřednici za přepážkou s nezahalenou tváří zdravím vstřícným „salam alejkum“, oplácí mi stejnou minci - „gut ivning“. Opouštíme klimatizovanou halu, venku vstříc nám ratolestmi mávají palmy. Průvodce nás usazuje do mikrobusu cestovní kanceláře a jedeme přes Nasr City a Old Cairo po mostě přes Nil  do místa našeho ubytování – Oasis Hotel.  I přes pokročilý čas je doprava velmi rušná, a bez jakýchkoli viditelných omezení. Jen jedna vojenská hlídka pětice mužů v maskáčích a se samopaly v ruce dává znát, že ostražitosti není nikdy dost. Pětiproudou silnicí se ženou více méně neosvětlené vozy všech značek, tu a tam zahlédneme i škodovku, jsou žluté a slouží jako taxíky.

Oasis Hotel s rozzářenou recepcí připomíná palác. Za zády zůstal ruch velkoměsta, tady je až neuvěřitelný klid a ticho. Venku zůstala prašná silnice, jsme v náruči zeleně, kde nechybí bazény ani kašny s vodotrysky. Hledám po kapsách papírové jednodolarovky připravené za účelem spropitného ( kovová eura zde nemají v lásce, špatně se mění na egyptské libry). Jedna pro řidiče, druhá pro nosiče zavazadel. Jak známo, hotelový personál má nízký plat jak v Egyptě či Tunisku, kdy pracují třeba i jen za dva dolary denně a bakšiš je pro ně výrazným a důležitým vylepšením příjmu. Na druhou stranu umí dárek ocenit a jejich ochota pak nemá mezí. Teď jsou zřízenci smutní, a brzy chápeme proč. Hotel doslova zeje prázdnotou.

Poslední informace před odpočinkem, snídaně formou bohatého bufetu v devět, exkurze po městě od deseti. Co chceme vidět? Vše je nám k dispozici a bez omezení. Pyramidy ve dne a noční laserová shov, Muzeum archeologie nebo Egyptské muzeum, Město mrtvých, Citadelu, Islámské staré město nebo  křesťanskou čtvrť s kostely a Koptské muzeum, či třeba chceme vidět nejstarší synagogu v Africe Ben Ezra? Nejlépe všechno, přikyvujeme a těšíme se na zítřek, tak jako turisté, kteří do Káhiry začali i z České republiky jezdit na krátkodobé poznávací zájezdy. A kteří ještě dnes, pár měsíců po „jasmínové revoluci“, váhají zda je tady klid a bezpečno, o čemž je chceme přesvědčit z vlastních zkušeností.

 

Prodloužený víkend

Pražská Cestovní kancelář Azur Reizen ve spolupráci s již zmíněnou egyptskou CK Belquis pro své klienty připravila nový produkt (mimo stále oblíbených a využívaných zájezdů do Hurghady, Safagy a Sharm El Sheikhu), tzv. prodloužené víkendy v Káhiře plus pobyt v nejmladším egyptském letovisku u moře, Ai Soukhma, slabých třicet kilometrů od Suezu, kam jsou po denní i noční prohlídce hlavního města převezeni pohodlným mikrobusem. Ve čtyřhvězdičkovém hotelu Oasis Cairo – leží patnáct minut jízdy hotelovým shutlle busem od pyramid v Gíze, hosté prožijí první dvě noci svého prodlouženého víkendu, který se pak z poznávacího mění na odpočinkový  v hotelu Palmera Brach na báječných plážích Ai Soukhna.

Jak říká ředitel Yasser Khaled, i přesto, že je v Egyptě již dávno klid, a dokonce ani za těch několik bouřlivých týdnů nebyli turisté v ohrožení nebo o ně nebylo řádně pečováno, je škoda, že hotel je téměř neobsazen.

„Proč se turisté bojí,“ ptá se celkem zbytečně.

Aby nás přesvědčil o bezpečnosti Káhiry i letovisek, provází nás osobně městem křížem krážem.

Káhirské náměstí Tahrír ničím nedává znát, že bylo dějištěm masivních protestů, vytlučené výlohy jsou zasklené, jizvy po střelách v omítkách domů zaceleny, nedaleké Egyptské muzeum s s poklady starověkého Egypta opět čeká na své návštěvníky. Utichly i náboženské nesváry, které se na čas rozhořely mezi muslimy a křesťany a dnes je zde možné se bezpečně pohybovat i v noci. Jedinou viditelnou změnou  je, že zmizeli všudypřítomní ozbrojenci v černých uniformách, kteří měli kulometná hnízda chráněná pancířovými štíty na kolečkách na každé křižovatce. Na pořádek nyní dohlížejí policisté v efektních bílých letních uniformách, s věčným úsměvem na rtech, ochotni turistům pomoci v každé situaci. Není tajemstvím, že Egypt přišel díky revolučnímu chaosu o ohromné sumy z turistického ruchu, ztráty jen za únor činí 500 milionů dolarů. Většina hotelů při Rudém moři je dosud vytížena zhruba z poloviny a i kolem starověkých památek s pohybuje méně turistů, než obvykle.

 

Noční laserová podívaná

Z jmenovaných pamětihodností Káhiry dostane turista vybrat od delegáta cestovní kanceláře. Velmi přitažlivá je tajuplná světelná a zvuková show. Sedíme v amfiteátru na dosah pyramid v Gize, a čekáme na soumrak, který zde přichází rychle. Krajina se propadá do tmy a my se náhle vracíme do dob faraónů. Průvodcem je nám sama Sfinga, která nadpozemským hlasem vypráví, jak zde šel čas, jak dynastie střídala dynastii. Spolu se světelnými efekty tvoří jedinečný zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Káhiry. Show se koná třikrát během pozdního večera a v různých jazycích - němčina, angličtina, ruština či francouzština a je takovou příslovečnou třešničkou na dortu při poznávacím zájezdu do hlavního egyptského města.

Zbývá dodat, že ideální čas pro návštěvu Káhiry i poležení na plážích či u hotelového bazénu je září až listopad nebo březen až květen, kdy turisty netrápí silná vedra, ale klíma se stabilizuje okolo 30 stupňů Celsia.

Více na:www.azurreizen.cz nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Foto: Miroslav Feszanicz