Letní tvář jižních Alp


 

 

Místo, které si dnes představíme, je ideální jak klimatem, tak kompletní turistickou nabídkou , perfektními službami i svou dosažitelností. Vozem z Prahy jsme zde za šest-sedm hodin pohodlné jízdy automobilem. Našim cílem je nejižnější místo Rakouska - romantické město Villach na jižní straně Alp. Coby obligátním  kamenem dohodil jsou hranice s Itálii a Slovinskem.

 

Jedním z místních turistických magnetů je „plešatá hora“ Gerlitzen, která se doslova zvedá  z modrých vod Ossiašského jezera. Ke své kuriózní přezdívce přišla díky svému holému vrcholu. Tady je mimo lanovky umístěna i třetí nejdůležitější observatoř na světě, specializující se na sluneční erupci. V létě se sem vydávají milovníci přírody a horské turistiky, aby tady prožili krásnou aktivní dovolenou. Pro svou vynikající termiku je Gerlitzen vyhledávaným místem i pro paragliding. A kdo by si chtěl ještě více zvýšit hladinu adrenalinu, ten se může těšit na absolutní senzaci: 1. rakouskou horskou trasu pro motokáry!

Zábava pro malé i velké

Horské motokáry připomínají klasické dětské motokáry. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že ty horské mají mnohem větší a také širší kola, jak se ostatně pro takové vozidlo v drsném horském terénu sluší a patří. Rychlostí minimálně 40 km/h se pak kandidáti zvýšeného adrenalinu v ochranných helmách řítí speciální tratí s mantinely z vrcholu Gerlitzenu po Moserově sjezdovce až k mezistanici kabinové lanovky na Kanzelhöhe. Motokáry jsou snadno ovladatelné a řiditelné, mají naprosto bezpečné a výkonné brzdy. Děti v nich smějí jezdit se svolením rodičů a od výšky 130 cm, senioři pak se svolením dětí a bez omezení tělesné výšky. Po dojezdu dolů jezdci nasednou na dvoumístnou sedačkovou lanovku a opět mohou na start. Jízda je natolik báječná, že jsou děti, a nejenom ony schopné, projezdit celé kapesné. Aby to rodiče tak nebolelo  upozorňujeme na populární a výhodnou regionální slevovou kartu – Card, která stojí 34 euro pro dospělé a je s ní na více jak 100 turistických atrakcí a cílů vstup zdarma nebo se slevou. Její výhody poznáme mimo motokárové dráhy po celý pobyt. Platnost karty je od 17. dubna do 26. října 2011 (pak jsou k dispozici skipasy), děti od 6 do 15 let dostanou kartu za 14 eur, pro děti do 6 let nebo od třetího dítěte v rodině je karta zdarma.

Návštěva Opičí hory

 
Od jezera Ossiacher to není daleko na Affenberg pod  imposantními zříceninami hradu s názvem připomínající náš Lanškroun. Landskron, jak se zříceniny jmenují, jsou cílem vycházek a výletů nejenom kvůli romantické hradní restaurací a báječné vyhlídce do celého kraje, ale především možností  prohlídky klecí s dravými ptáky, včetně orlů. Místní sokolníci pro hosty mají připraven  pravidelný program „lovu“ králíka i lišky, což jsou návnady zašité v kůži. Jedinečné ukázky baví především dospělé, i když ani děti nevykřikují své oblíbené „tati, tak kdy už půjdeme“, těšíce se na rezervaci opiček při úpatí hory, nesoucí hrad Landskroun.
Tady, v hustém listnatém lese, oploceném a zajištěném důmyslným elektrickým zařízením, aby se opice nerozutekly do kraje, čeká turisty a výletníky včetně rodin s dětmi skutečné safari mezi divokými zvířaty. Průvodce skupinám návštěvníků vysvětluje několik zásadní věcí: Nedívat se makakům přímo do očí, berou to jako výzvu k boji, nekrmit, nehladit, hlídat si všechny věci, od kabelek přes brýle až po čepice a hodinky. Zvířata nepošťuchovat, neopouštět vyznačenou trasu. Při řeči průvodce zvedá výstražně prst, tajemné zvuk z houštin za ohradou zvyšují napětí. Vchod do rezervace připomíná napínavé záběry prvních metrů slavného filmu Jurský park.  Očekávání nezklame ani dospělé. Makakové se předvádí, běhají pop zeji, skáčí po stromech, loudí jablka na průvodci a okukují příchozí. Děti jsou jako u vytržení, chuť nějakou opičku pohladit však brzy zažene rvačka v tlupě, až létají chlup a pohled na dlouhé špičáky opic naznačují, jak bolestné by mohlo být kousnutí od takového „mazlíčka“.

 

Vodní turistika a vodní sporty

 
Oblast kolem Villachu se vyznačuje devíti jezery. Mají jedno společné: jejich voda je pitná a v létě dosahuje teploty až 28 stupňů Celsia. Všechny jsou ideální pro provozování vodních sportů, na každém z jejich břehů najdeme jak hotely a penziony, tak i perfektně vybavené kempy pro přívěsy i stanování. Kromě vodního lyžování, plachtění, surfování či potápění, veslování a pádlování či projížděk na šlapadlech, je možné se vznášet nad hladinou jezer na padáku. Ovšem, chytat se zde dají rekreačně i kapitální ryby, veškeré náčiní je k dispozici jak v půjčovnách, tak i ke koupi v řadě specializovaných obchodů a obchůdků.
Přímo u Osiašského jezera je turistům k dispozici šestnáct kempů, u Villachu dva. Jedná se o zařízení špičkových služeb cestovního ruchu, vysoce ceněné i německým automobilovým klubem ADAC, což je renomovaný průvodce kempinky v celé Evropě. Kupříkladu kempink Berghof u břehů Ossiašského jezera byl v roce 2010 opět označen jako nejlepší zařízení svého druhu, což je nejvyšší vyznamenání, jaké může ADAC kempinku propůjčit. Mimo hodnocení běžných věcí se autoklub zaměřuje i na problematiku šetrného zacházení s pitnou vodou v kempu, možnosti zapůjčení kol i bezprostřední blízkost autobusové zastávky, čímž se sleduje výrazné omezení automobilového provozu.

eBike – nová dimenze potěšení z cyklistiky


Závěrem naší minisondy do palety nabídek místního cestovního ruchu nesmíme zapomenout na fakt, že Villach má právo používat titul „nejpřátelštější město cyklistů“ v Rakousku. Je to tím, že nabízí nejenom 83 kilometrů městských cyklostezek nebo i 20 kilometrů dlouhou „Svačinkovou stezku“, věnovanou gastrocyklistice, kdy se po určitých kilometrech nabízí nespočet malých specializovaných hostinců. Tady je pokaždé něco jiného  z místních specialit k ochutnání, takže si lidé píší své pocity z nabízených dobrot do notýsků, třeba i s recepty a tak vlastně vznikl nový druh gurmánského cestování za požitky chuťových buněk. Za doporučení stojí i cesta kolem  Ossiache See s výhledem jak na jezero, tak i nádherné horské panorama. Velkou novinkou a hitem poslední doby je státem podporovaný program elektrocyklistiky (ebiker) v souvislosti s turistikou.  Elektrokola jsou běžná horská kola s doplňkem baterie se snadným ovládáním přes miniaturní zařízení s namačkáním přidané hodnot elektrického proudu, značně snižující námahu klasického šlapání. Baterie má zatím dojezd cca 50 kilometrů. Na speciálních trasách a cyklostezkách rostou jak houby po dešti  malé stanice na výměnu baterie, samotná elektrická kola jsou k zapůjčení v každém větším hotelu. Jezdí se na nich skutečně pohodlně, bez zbytečné námahy. Na dlouhé rovině či v kopci stačí namačkat příslušnou značku na displey u rukojetě řídítek po pravé straně a kolo vyrazí vpřed znatelnou silou, která nám dá odpočinout, což   ocení jak fyzicky slabší či unavený turista, tak především senioři.
Více na: www.kaernten.at

 

 

Foto Miroslav Feszanicz