FRANCIE ... Marseille Stade Vélodrome

 

Ve Francii zdejší sportovní příznivci se  stejným zájmem sledují nejvíce dva sporty fotbal a ragby. V této zemi jsou  jen tři stadióny, do jejichž hledišt se vejde přes 50 000 diváků. Dva největší stadióny  jsou v Paříži a ten třetí Stade Vélodrome  je v Marseille. Odtud se často vysílají sportovní přenosy do celé Evropy a častokrát i do celého světa.

Trocha historie nikoho nezabije ...

Už dávno tento sportovní stánek nepatří cyklistům, ale míčovým hrám fotbalu a ragby. Do hlediště se vejde přesně 60 031 diváků a odtud sledují, co se děje na trávníku o rozměrech 105 x 68 metrů.

Na velodromu přístavního města se hrála utkání MS ve fotbale v roce 1998 a o šest let později fotbalového šampionátu evropského kontinentu. Nejvíce se však stadión zaplnil v září a v říjnu 2007. kdy se zde hrála utkání světového šampionátu v ragby. I na těchto utkáních byli mezi diváky příznivci této hry z Česka, kteří  obdivovali nejenom hru Nového Zélandu, Itálie, Austrálie a dalších celků, ale rovněž dokonalou práci týmu pořadatelů.

Domácí prostředí na velodromu si užívá fotbalový tým Olympique de Marseille, který zde hraje od roku 1937. Stadión byl výrazně zmodernizován   v roce 1998, kdy před MS v kopané se zvýšila zejména kapacita stadiónu ze 40 000 diváků na současnou kapacitu šedesát tisíc sedicích osob v hledišti.

Každá ze čtyř tribůn byla pojmenováno podle významných osobností například podle běžce Jena Bouina a cyklisty Gustava Ganayeho. Jižní tribuna je pojmenována podle historické  osobnosti Chevaliera Pozeho a severní zase podle Pareice De Perettiho. 

 

Rady před návštěvou stadiónu ...

Na stadiónu se pořádají nejenom sportovní akce světového výzmamu, ale i kulturní pořady,  neboť Marseille je městem, kam se snadno z Česka dostanete letecky, autobusem i automobilem, z jiných zemí navíc i lodní dopravou nebo z jiných měst Francie i po železnici.

Při sportovních akcích  musíte  očekávat, že se do hlediště nedostanete s lahví žádného alkoholu a pořadatelé vám zabaví i nealkoholické nápoje, které si však můžete koupit na stáncích. Ty vám před vašimi zraky otevřou a předají bez uzávěru.

Určitě vám pořadatelé neseberou fotoaparát a tak se můžete podívat, jak vypadal zaplněný velodrom při zápasech  mistrovství světa v ragby Nový Zéland - Itálie a Rumunsko - Itálie v září 2007.

 

 

Napsali někde jinde ... 

Turistika.cz

http://www.turistika.cz/mista/marseille-stade-velodrome

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX