Světová výstava „SVĚT LOVU A PŘÍRODY 2021“ už probíhá od 25. září a končí 14. října. Největší výstava v tomto oboru v roce 2021 s douškou „One With Nature“ připomene také 50. výročí Světové lovecké výstavy v Budapešti, které se konalo v roce 1971. Centrálním dějištěm výstavy je nedávno kompletně zrekonstruované kongresové a výstavní centrum HUNGEXPO Budapešť.
První národní myslivecká výstava v Maďarsku se konala už v roce 1871 a byla především odborným fórem pro myslivce. Ke 100. výročí této události se v Budapešti v roce 1971 konala Světová lovecká výstava. Akci navštívilo, alespoň podle prodaných vstupenek, zhruba dva miliony návštěvníků, z toho bylo dvě stě tisíc z různých částí světa. Expo 1971 představilo roli lovu jako mnohostranný vztah mezi lidmi a přírodou.
Na Světové výstavě SVĚT LOVU A PŘÍRODY 2021 mohou návštěvníci vidět širokou škálu loveckých, rybářských a přírodních témat v nejmodernějším prostředí na výstavní ploše téměř 75 000 metrů čtverečních. Kromě toho se mohou účastnit i konference o myslivosti a ochraně divoké zvěře. V rámci světové výstavy proběhl veletrh FeHoVa PLUS a Maďarská zemědělská a potravinářská výstavu a veletrh (OMÉK) začíná od 7. do 10. října ve spolupráci s ministerstvem zemědělství. FeHoVa PLUS je náhradou za Mezinárodní výstavu zbraní, rybářství a myslivosti (FeHoVa), která se měla konat začátkem letošního roku a díky covidu ji organizátoři odložili na příští rok. Kromě centra HUNGEXPO se výstava koná i na dalších místech v Budapešti a na venkově. Největší prostor výstavy se samozřejmě týká lovu, ochrany přírody, vodních stanovišť, biologické rozmanitosti a udržitelného využívání přírody. Hosté si ale také mohou prohlížet expozice na téma sokolnictví, pytláctví aneb náš společný nepřítel, gastronomii a další.
Plánek výstaviště
Diorama filmy, přehlídky živých zvířat, světové rekordy a speciální trofeje pomohou zvýšit povědomí o mimořádném rozsahu divoké zvěře naší planety. Například v největším maďarském výstavním akváriu si mohou návštěvníci prohlížet ryby o hmotnosti 110 kg. Poklady maďarských najdete ve vodních plochách o celkové ploše více než 700 metrů čtverečních, které obsahují 1 milion litrů vody, a organizátoři je osadili 2 000 rybami 50 druhů. Nechybí ani výstavy loveckých psů a jezdeckých koní.
Návštěvníkům by neměly uniknout ani venkovní i halové ukázky tradičních loveckých metod, jako je lov lukem, sokolnictví, lov loveckými zbraněmi a lov se psy a koňmi. Jedním z nejdůležitějších cílů výstavy je zvyšování povědomí v celé společnosti, aby došlo k nárůstu ochrany a lásky k přírodě v Maďarsku a významu myšlenky racionálního, střízlivého a uvážlivého civilizačního rozvoje.
V Budapešti se v rámci Světové výstavy uskutečnilo také 67. valné shromáždění Mezinárodní rady pro ochranu zvěře a divoké zvěře (CIC). Ve spolupráci s Collaborative Partnership on Sustainable Wildlife Management (CPW) pořádalo fórum o divoké zvěři. CPW je mezinárodní aliance organizací a významných profesionálů z mnoha zemí. Posláním CPW je podporovat ochranu suchozemských obratlovců a posílit spolupráci v oblasti udržitelného řízení divoké flóry a fauny. Mezinárodní konference One with Nature o divoké zvěři a myslivosti byla jednou z nejočekávanějších akcí ve vědeckém a odborném programu. Pětidenní konference se zaměřila na nejnovější vědecká zjištění, osvědčené postupy a posílení mezinárodní spolupráce. Výstava je jedinečnou příležitostí pro profesionální a nevládní organizace vytvořit si skutečný obraz o budoucnosti oborů, které mají blízko k přírodě.
Věra a Jaromír Hamplovi
Foto: archiv Maďarské turistické agentury a One with Nature,