Antonín Karoch
Chateau Purcari
Republika Moldova má kolem 114 tisíc hektarů vinic, tedy šestinásobně více, než Čechy a Morava dohromady. Víno tu má mnohasetletou tradici. Tvrdí tu, že prvními vinaři byli bojovní Trákové. Ani v současnosti podle výměry vinic na víno nezanevřeli a mnohá jejich vinařství si nezadají s největšími vinokombináty v Evropě. To platí i o vinařské velkofirmě Purcari LLC, která hospodaří v regionu Stefan-Voda asi půl kilometru od veletoku Dněpru.
Země vína a vinařů
V Moldávii žije přibližně tři a půl milionu obyvatel. Z toho je 700 tisíc důchodců a celý jeden milión pracuje v zahraničí, zvláště v románsky mluvících zemích. Protože je zdejší republika převážně agrární zemí, mnoho lidí celkem logicky pracuje v této oblasti. Navíc, protože téměř 18 procent výdělku z tohoto odvětví tvoří víno a vinařské produkty, se většinou starají o vinice. Ti, kteří naopak pracují v zahraničí, ukládají v cizině vydělané finance právě do rodinných vinařství a na nákup půdy na výsadbu vinohradů. Protože často i v zahraničí pracují ve francouzských, italských nebo španělských moderních vinařských provozech, přináší sebou domů důležité know-how a zkušenosti ze světa. Vinaři v Moldávii vyrobí ročně celkově zhruba 1500 tisíc hektolitrů vína a z toho tvoří cca. 45 % bílá vína, 38 % červená a zbytek připadá na ostatní produkty, jako jsou růžová vína nebo sekty. Registrují tu 215 velkých i menších průmyslových výrobců vína. Do toho ovšem nepočítají drobné soukromé výrobce s místní působností. Nemůžeme se proto divit, že v zemi registrují 35 oficiálních kultivarů révy vinné. Drobní vinaři si samozřejmě pěstují mnohé další oblíbené místní odrůdy. Ty sice nejsou určené pro mezinárodní trhy, ale vinařští odborníci některé ze zmíněných autochtonních rév vyhledávají jako zdroj jedinečných chutí a neobvyklých vlastností. Navíc samozřejmě vysoké procento vína spotřebovávají sami pěstitelé a místní trh.
Rozlišují zde tři geografická označení původu, jinak řečeno vinařské oblasti. Největší z nich, na severu, je Codru, kde se pěstují především kultivary pro výrobu bílých vín. Tady také naleznou milovníci vinného moku největší a nejslavnější moldavská vinařství, jako například Cricova nebo Milestii Mici. Nejjižnější moldavskou vinařskou oblastí je Valul Traian. Na vinnou révu tu působí klima, ovlivněné Černým mořem, takže se zde daří kultivarům, poskytujícím červená vína. Třetím tzv. terroárem je oblast Stefan-Voda. Pro révu téměř ideální oblast, odkud jsou výborná bílá i červená vína. Prý je tomu tak, protože tu teče v historii proslavený veletok Dněpr a místní tvrdí, že vinice, ze kterých je vidět na řeku, produkují ta nejkvalitnější vína. Právě tady má velkou část svých vinic mezinárodně uznávaný vinokombinát Purcari LLC.
Zde pěstuje společnost stolní hrozny odrůdy Muskat Hamburk. Nikoliv na víno, ale k pohoštění návštěvníků
Údolí Dněpru mají na dohled
Firmu založili v roce 2003 a je součástí Purcari Wineries PLC, společnosti, která kromě vinařství Purcari, Bostavan a Crama Ceptura (Rumunsko), zahrnuje také výrobce divine, pálenici Bardar. Protože se nesmí používat název koňak nebo grappa, tak pálenku z vína Moldavani označují jako divine. V současné době zásobuje velkoobchodní skupina společnosti, Bostavan Wineries Group, 30 % trhu s vínem v Moldavsku a přibližně 20 % exportuje na mezinárodní trhy.
Purcari má své vlastní mikroklima. Často tu vane teplý vítr od Černého moře, které je odtud vzdálené pouze 60 km. V údolí řeky Dněpru se často tzv. válí mlha, která s teplým, proudícím vzduchem v zimě a včasném jaře chrání vinnou révu před nebezpečnými mrazíky. Také napomáhá dobrému nalévání a vyzrávání hroznů před vinobraním. Dobře odvodněná písčitohlinitá černozem je bohatá na vápník. Slunce tu dosahuje ročních aktivních teplot kolem 3300 ° C, což je srovnatelné s francouzskou oblastí Bordeaux. V kombinaci s dokonalým podnebím a dobrou půdou je to ideální prostředí pro produkci vynikající kvality hroznů.
Ochutnávka
Vinařský kombinát vyprodukuje ročně přes dva milióny lahví vína. Zhruba se dá označit, že tu produkují několik skupin vín, které dělí na Vintage, což jsou vína podle historických vzorů. Představitelem zmíněných vín je například suché červené víno cuvée Negru de Purcari, kde tvoří 70% Cabernet-Sauvignon, tedy víno z evropské révy, 25% Saperavi, což je víno z arménské révy a 5% Rara Neagră. Tady zase jde o víno z autochtonní moldavské révy. Zraje ve francouzském dubovém sudu po dobu 18 měsíců. V této edici ještě dodávají na trh Roșu de Purcari (růžové) a Alb de Purcari (bílé). Vinařství Purchari se také proslavilo pozdními sběry a ledovými víny, které tu vyrábějí převážně ve směsích Vinohora Rară Neagră a Malbec, Vinohora Fetească Albă a Chardonnay, Vinohora Fetească Neagră a Montepulciano nebo Maluri de Prut.
Zajímavé jsou i jejich další produkty, které by podle výrobců měly být totožné s víny, která se tu kdysi vyráběla. Jedná se o odrůdová vína jako Chardonnay de Purcari, Pinot Grigio de Purcari a další směsná vína jako například cuvéé Vinohora Rară Neagră a Malbec, Vinohora Fetească Albă a Chardonnay, Vinohora Fetească Neagră a Montepulciano, Maluri de Prut. Vinařství nabízí i výtečné sekty Cuvée de Purcari Alb Brut a Cuvée de Purcari Rosé Brut. Zdejší vína jsou ve světě vysoce ceněná a průběžně na vinařských veletrzích a výstavách získávají význačná ocenění. Nechybí například Zlaté madaile z největší a nejstarší francouzské vinařské soutěže ChallengeInternational du Vin, za Pinot Grigio de Purcari ročník 2018 nebo Negru de Purcari ročník 2015 a z dalších světových soutěží a veletrhů. Vína Purcari.
Samotné vinařské provozy jsou velice moderně vybavené nerezovými tzv. duplexními tanky s dvojitým pláštěm, ve kterém proudí různě zahřátá nebo naopak ve zdejším případě chlazená voda. V nich mohou zdejší odborníci nastavovat teplotu kvasícího moštu podle svých znalostí a zkušeností, jak potřebují. Sami tvrdí, že používají techniku chladné fermentace. Začínají už s chlazením samotných hroznů, mimochodem ručně česaných, těsně před lisováním. Vylisovaný mošt kvasí při nízkých teplotách, což mu po fermentaci přidává na buketu i chuťových vjemech. Při kolika stupních, neřeknou. To je jejich know-how.
Purcari v Praze
Zámek jako z jihu Francie
Chateau Purcari sice vypadá jako historický zámek, ale postavili ho až v roce 2003. Najdeme ho, stejně jako samotné vinařství Purcari, v jihovýchodní části Moldávie v regionu Stefan-Vodă. Zámek je jakýmsi vývěsním štítem celého vinařského kombinátu. Sice využívá legendární sklepy Purcari, postavené v roce 1827, ve kterých jsou konstantní teploty a vlhkost. Purcari Vinothèque také nabízí nejlepší moldavská vína. Není divu, že tu najdeme i sudy z francouzského dubu, ve kterých zrají tzv. barriková vína. Každý sud prý používají maximálně dva a půl roku. Potom ho prodávají dál. Zdejší sklepy dokonce skrývají i slavnou sbírku archivních vín Vintage Purcari Wines. Ale především se jedná o ohromnou turistickou atrakci. V objektu, postaveném ve stylu francouzského zámku, najdou návštěvníci vše potřebné, aby zapomněli na shon moderní doby. Chateau Purcari je totiž útulný rustikální hotel s restaurací a terasou, kde se konají populární ochutnávky vín a návštěvník si pochutná na moldavské i mezinárodní kuchyni. Přidejme k tomu prohlídky zámku a vinařství, promenády na vinicích s koly nebo autem, vodní radovánky v blízkém jezeře a sportovní vyžití na tenisových kurtech.