Text Eva Mráčková Foto Singapore Airlines
Je výzva IATA blízkou budoucností nebo sci-fi? Alexandre de Juniac, generální ředitel mezinárodní asociace letecké dopravy IATA, vyzývá, aby byl v zájmu renesance globální letecké dopravy vyvinut a mezinárodně přijat rychlý, přesný, dostupný a snadno realizovatelný systém testování viru Covid-19 pro všechny pasažéry před odletem jako alternativa karantény.
V důsledku pandemie a přijatých opatření klesl podle IATA mezinárodní cestovní ruch o 92%. Tržby se snížily o 400 miliard dolarů a i při nejlepším scénáři bude cestovní ruch čelit ztrátě 80 miliard dolarů.
Opatření proti šíření viru se přijímají chaoticky, v každé zemi jinak a často se mění, takže cesty nejde plánovat.
Lidé se bojí cestovat. Jak ze strachu před virem samým, tak i z obavy, že se v cílové zemi dostanou do vícedenní karantény. Řešením by podle IATA byl mezinárodně přijatý systém testů, které by byly obdobou již zavedeného bezpečnostního screeningu proti terorismu. Testem by prošli všichni pasažéři před odletem ještě před vstupem do vnitřního prostoru letiště. Vlády by tak mohly bez obav vpustit cestující na své území a cestující by měli jistotu, že se v případě pozitivního výsledku testu na místě nedostanou do karantény. A last but not least, že letecká doprava je bezpečná i v době pandemie.
„Vývoj testů na Covid-19 postupuje rychle po všech parametrech – v rychlosti, přesnosti, dostupnosti, snadnosti použití a rozšiřitelnosti. Taková řešení jsou očekávaná v nadcházejících týdnech. Výzvou k organizaci globálního přístupu k testům na Covid-19 pro všechny pasažéry před odjezdem vysíláme zřetelný signál, co letectví potřebuje“, říká Alexandre de Juniac.
IATA v této snaze spolupracuje s mezinárodní organizací ICAO, která je v čele úsilí o vyvinutí a zavedení globálních standardů pro bezpečný provoz mezinárodních leteckých služeb uprostřed epidemie. Průzkumy veřejného mínění, provedené IATA, ukázaly, že 88% cestujících souhlasí s tím, aby byli podrobeni testu před odletem a 84% cestujících bylo pro to, aby testy byly povinné pro všechny.
„Integrovat testování do praxe odbavení cestujících a sladění v mezinárodním měřítku vyžaduje přivést vlády k jednotnému standardu, který by byl globálně implementován a uznáván. Bude pak potřeba, aby aerolinky, letiště, výrobci zařízení a vlády pracovaly koordinovaně tak, abychom toho mohli dosáhnout rychle. Každý den, kdy je cestovní ruch uzemněn, znamená další ztráty pracovních míst a ekonomické škody" řekl de Juniac.
IATA nepokládá testování na Covid - 19 za trvalou součást cestování letadlem. Bude to ale pravděpodobně potřebné ve střednědobém horizontu. „Mnozí vidí vývoj vakcíny jak všelék na epidemii. To bude jistě důležitý krok, ale dokonce i po dokončení vývoje efektivní vakcíny její produkce a distribuce v globálním měřítku zabere asi mnoho měsíců. Testování bude velmi potřebné prozatímní řešení," řekl de Juniac.
Při pohledu na současnou situaci v jednotlivých zemích a aktuální rychlost a dostupnost testů v ČR se obávám, že je to z říše sci-fi, nebo že žiji v zemi, kde zítra bude teprve předevčírem.