Miroslav Navara
Luxusní bazén hotelu Pod Lipou, Modra-Piesok
Koronavirus z Číny nutí celý svět k zásadním změnám. Kromě mnoha – ne-li všech – oborů lidské činnosti zasahuje brutálně i do cestovního ruchu a turismu. Vývoj posledních týdnů ukazuje, že nejvýhodnější dovolené, kdy se nemusíme strachovat např. že se nedostaneme včas a plánovaně domů, směřují do sousedních zemí a blízkých regionů – v nejhorším profrčíme po vlastní ose. Mezi vhodnými destinacemi se logicky na přední místo řadí i za normálních okolností námi nejnavštěvovanější země – Slovensko. Loni si jej jako svůj cíl pro dovolenou vybralo bezmála 700 000 turistů z Česka. A to byli jen ti oficiálně registrovaní, ve skutečnosti jich bylo nepochybně víc.
Bratislavský kraj má vše potřebné a je blízko
Každoročně přibývá těch, kteří se zastaví v samotné metropoli a okolí. Není tomu tak náhodou – Bratislava svým návštěvníkům nabízí rok od roku bohatší program, sestávající jak z klasických turistických atraktivit, jako jsou kulturně historické památky, tradiční události, festivaly a slavnosti, tak i sportovní, zábavní, gastronomické a folklorní akce. Na vlastní zkušenost jsme se přesvědčili, že Bratislava s okolím není omezena jen na tzv. městskou turistiku, ale naopak – v současné době plně uspokojí i o letní dovolené. Nechybějí možnosti pobytu v přírodě, koupání, či poznávání všeho druhu – od lokalit labužnických (především vinařských), přes přírodovědné, archeologické, architektonické, historické, až po wellness a fitness areály. Porozhlédněme se namátkou… Procházka historickým centrem Bratislavy se hodí jako mimořádně zajímavý start našeho pobytu v Bratislavském kraji. Od Náměstí SNP se obvykle vyráží Michalskou bránou. Už ta sama nabízí originální zážitek: lze vstoupit a po točitých schodech vystoupat do I. podlaží, kde si na památku můžeme pořídit barevnou pohlednici – fotomontáž – v královském kostýmu. Poté už můžeme jako na promenádě (za slunných dnů tu opravdu promenáda je a jak místními, tak turisty velice oblíbená) pokračovat podél památných budov na Hlavní, Františkánské, Primaciální a nakonec Hviezdoslavovo náměstí, kde nás všude osloví mnoho kulturně historických památek. Jsou-li s námi děti, ocení zastávku v Sedlárské ulici č. 5 na Starém Městě, kde pod značkou BON Manufaktur najdeme ruční výrobnu sladkostí. Vznikají tu rozmanitá lízátka, karamelky, čokolády, atd., jejichž výrobu si návštěvníci mohou i sami zkusit. Dílna připravuje i workshopy, ochutnávky, či společenské akce na objednávku. Máme-li čas, vydáme se východním směrem ulicí Jesenského a Gröslingovou k originálnímu Modrému kostelíku, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Za skvělou vyhlídkou na město se pak vydáme na Bratislavský hrad. Dovíme se tu o jeho historii, oceníme skvěle rekonstruované interiéry, uprostřed areálu nádhernou dekorativní zahradu, možná natrefíme na zajímavou výstavu a poté procházkou Zámeckou ulicí se vrátíme kolem významných domů dolů do centra. Málokterý návštěvník po toulce bratislavským historickým centrem odolá lákavé vyhlídce z výškové restaurace zvané UFO. Prosklený objekt futuristického tvaru sedí pevně na nosných pilířích Mostu SNP, spojujícího oba břehy Dunaje na dohled od Bratislavského hradu. Odtamtud si čerstvé dojmy při skvělém gastronomickém zážitku můžeme v poklidu zrekapitulovat. Většina významných objektů města je z UFA vidět a dají se odtud pořídit i snímky téměř nahrazující mapu. Když si vlastním okem připomeneme všechny objekty, kolem kterých jsme v minulých hodinách prošli, severovýchodním směrem se náš pohled zastaví u siluety Malých Karpat. Pod nimi se rozkládá krajina, kde strávíme zbývající dny své dovolené.
Bydlení v koruně stromu
Bydleme jako ptáci
V těsném sousedství severně od městské zástavby najdeme první z atrakcí, které navíc zaujmou svojí originalitou. V areálu Bratislavského lesního parku, v rekreační lokalitě zvané Kačín, zřídily Městské lesy hned tři možnosti dobrodružného ubytování – sroubené malebně romantické domečky, zavěšené v korunách stromů. Pravda, není v nich elektřina ani tekoucí voda, pouze v kanistrech donesená, takže obvykle se pronajímají na 1 – 2 noci. Zážitek je to však nepochybně takový, na jaký se nezapomíná – zejména v dětských hlavičkách... Nedaleko odtud na JV je vrch Kamzík, ozdobený oblíbenou TV věží s restaurací, kde najdeme nejen vynikající kuchyni, ale i mimořádně skvělou vyhlídku do celého kraje všemi směry. Zdola se sem můžeme dostat také dvousedadlovou sedačkovou lanovkou.
Památky a víno v Pezinku
Leží něco přes 20 km SV od Bratislavy rovněž na silnici č. 502. V písemných záznamech se poprvé objevuje roku 1208 jako "terra Bozin". Během staletí se sídlo postupně měnilo z hornické osady na městečko vinařů. Královská práva svobodného města udělil Ferdinand III. Pezinku v roce 1647. V tomto a následujícím století proběhl největší rozkvět a město se řadilo se mezi nejbohatší v celém Uhersku, hlavně díky produkci kvalitních vín. O století později nastoupil průmysl: rozjela se první továrna na výrobu kyseliny sírové v Uhersku, továrna na výrobu jehel a cihelna. Ke konjunktuře v 19. stol. přispělo i obnovení těžby zlata a zavedení železnice. Poté však následoval postupný úpadek. Ten spolu s poklesem vinařské produkce zapříčinil masivní vystěhovalectví do Ameriky. Oživení nastalo až s koncem druhé světové války. Na čas se administrativním centrem regionu se stala sousední Modra, což se na poklesu významu města také podepsalo. Dnešní Pezinok je moderním městem s průmyslem, kvalitní vinařskou produkcí a – co nás turisty zajímá nejvíce - zajímavými historickými památkami. Projdeme si historické centrum s typickými měšťanskými domy, ulicemi v pravidelném síťovém půdorysu a zbytky původních hradeb. K nejvýznamnějším památkám patří Pezinský zámek z 13. století, čtyři historicky i architektonicky cenné kostely, renesanční radnice a městské hradby. Posedět při vínku tu můžeme na řadě míst…
Svätý Jur stojí za návštěvu
Toto starobylé městečko je asi 14 km SV od Bratislavy po silnici č 502. Jeho historické jádro bylo roku 1990 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Vínu se tu daří už více než 700 let. Okolo roku 3000 před n.l. na vyvýšeném ostrově v mokřině pralesa Šúr zakotvili lidé mladší doby kamenné, kteří už obdělávali pole. Pozdější hradiště náleželo do systému tzv. Bratislavské brány spolu s pevnostmi v Bratislavě, Děvíně a Děvínské Nové Vsi. Nejstarší písemná zmínka je z roku 1209. Zachycuje povýšení osady králem Ondrejem II. na svobodné tržní město. Pozdější dokumenty zaznamenávají nájezdy Tatarů, německou kolonizaci, dobytí Přemyslem Otakarem II. Roku 1647 Ferdinand III. povýšil Sv. Jur na svobodné královské město. Tehdejší rozvoj odráží i architektura pohledných, dodnes dochovaných vinařských domů ze 16. – 17. stol. Pozdější vývoj už nebyl nijak výrazný, Sv. Jur si tak zachoval svůj historický ráz. Památky, které stojí za pozornost, jsou zejména budova první koňské železnice na území Uherska, gotický kostel sv. Jiří s dřevěnou zvonicí, evangelický kostel, sídlo rodu Pálfy, morový sloup se sousoším sv. Trojice, piaristický klášter a kostel svaté Trojice, ruiny hradu Bílý Kámen a zbytky velkomoravského hradiště i hradeb ze 16.století. Kolik jich vyhledáme, to závisí od času, který máme k dispozici…
Aquapark Senec
Příroda, památky,wellness, skvělé bydlení, jídlo i víno – to je Modra
Leží na silnici 502, cca 30 km SV od Bratislavy. Počátky osídlení zde spadají do 9. století, doby rozkvětu Velkomoravské říše. Po vstupu Maďarů do Panonie v 10. století oblast připadla pod Uherské království. Nejstarší písemný záznam je list Bély IV. z roku 1256, vymezující hranice katastru Pezinok. Z doby, kdy Modru vlastnil Matúš Čák Trenčianský, pocházejí první zmínky o modranském vinařství.. V roce 1607 získala Modra od císaře Rudolfa II. statut svobodného královského města. V letech 1610 až 1646 byl vybudován systém opevnění se třemi bránami. Jeho část a tzv. horní brána se zachovaly dodnes. V 17. a 18. století nastalo období největšího hospodářského a kulturního rozkvětu. Středoevropský význam měla od 18. do raného 20. století zdejší keramická výroba - fajáns s charakteristickou pestrobarevnou malbou štětcem, stylově blízká keramice habánské. Je zastoupena v mnoha českých a slovenských muzejních sbírkách a opěvuje ji například básník Jaroslav Seifert. Od roku 1883 se tu vyrábí tradiční modrobílá keramika. Svobodným královským městem Modra zůstala až do roku 1876, poté se stala městem, jež řídil magistrát. Od roku 1939 po deset let byla Modra městem okresním. Nejstarší církevní stavbou je gotický kostel Narození sv. Jana Křtitele, budovaný od poloviny 14. až do 17. století. Stojí v dolní části náměstí. Uprostřed náměstí je římskokatolický kostel sv. Štěpána z roku 1876. Kaple z roku 1760 je zasvěcena Panně Marii Sněžné, kaple z roku 1873 sv. Michalovi a kaple z roku 1876 sv. Maří Magdaléně. Na náměstí a v jeho blízkosti lze vidět zbytky městských hradeb. V roce 1991 bylo historické jádro města prohlášeno za památkovou zónu. Ke zdejšímu pobytu můžeme zvolit Hotel pod Lipou resort, (Modra-Harmónia). Drží zasloužené čtyři hvězdy a je nejen hotelem ve skvělém stavu, ale navíc obklopen areálem, kde nechybí venkovní i vnitřní bazén, výběr sportovních hřišť, hala s kuželkovou dráhou, bohatě vybavené prostory wellness a fitness, adrenalinový lanový park a pro děti atraktivní hřiště ve tvaru námořního korábu.Třešničkou na dortu je keramicko-umělecký ateliér a také možnost objednat si degustaci vín okolních vinařů. My jsme okusili produkci rodinného vinařství VinkoKlimko. Majitel - Ing. Juraj Klimko nás osobně přesvědčil, že malokarpatská vína se za svou kvalitu rozhodně nemusejí hanbit.. V okolí nás zaujme nejen široko daleko čisté přírodní prostředí, rozhledna Velká Homoĺa, ale i jedinečné památky na někdejší obyvatelskou menšinu, zvanou Huncokári. Šlo o tzv. „lesní lidi“, dřevorubce i s rodinami, které si v polovině 18.století pozval rod Pálfyů, aby pracovali - dle mariánsko-tereziánských pevných pravidel - na těžbě dřeva v jejich panství. Pocházeli z Dolních Rakous, Tyrol, Štýrska a Bavorska. Dokonale nás o nich poučila a podél památek provedla p. Martina Klúčiková, z CA Modra Tours.
Výhled na jezero z restaurantu hotelu Dolphin v Senci
Slunce a koupání? Senec!
Jedním z hlavních důvodů, proč se Bratislavský kraj velmi dobře hodí i pro letní dovolenou, je - kromě všech možných klasických turistických magnetů - nechybějící příležitost příjemného pobytu u vody. Jmenuje se Senecká sluneční jezera. Z Bratislavy sem vede dálnice cca 15 km VSV směrem. Na 100 hektarech vodní plochy (velmi přijatelně čisté), průměrně 2200 hodin v roce ozářené sluncem se tu můžeme cítit jako ve Středozemí. Senec svým způsobem života skutečně Středozemí nápadně připomíná. Nechybí každodenní společenský ruch, spousta událostí – tzv. Sluneční karneval nevyjímaje – i poklidný životní styl domácích, dobré vínko a výběr zajímavých výletů do okolí. Pokud máme s sebou děti, ty pak se nejlépe zabaví ve zdejším rozsáhlém Aquaparku. Provozuje jej stejná společnost jako Aquapark Moravia v Pasohlávkách u Novomlýnské nádrže na Jižní Moravě (a tudíž se spolehlivým know-how), Několik bazénů, vodní překážková dráha které žádné dítko neodolá, mimořádně komplexně zařízené prostory wellness a fitness, restaurant a řada doplňkového vybavení je zárukou, že zdejší návštěvy nebudeme litovat. Naproti na opačné straně velkého parkoviště pak nabízí své služby hotel Dolphin s vlastní pláží, přístavištěm, bazénem, fitness centrem a restaurantem s vyhlídkou na hladinu jezera. Břehy jezera však nepostrádají mnoho dalších ubytovacích možností různých kategorií, kamp nevyjímaje.
Bratislava Card – spousta výhod, slev a možností v kapse
Zkušení návštěvníci sáhnou po tzv. Bratislava Card – tedy kartě, která zahrnuje neomezené cestování po městě veřejnou dopravou, prohlídkový okruh městem, vstup do muzeí a galerií, i množství slev na služby a zboží partnerských organizací a podniků - od 10 až do 50 %. Je určena osobám od 16 let, neboť mladším jsou poskytovány slevy obvykle jiným způsobem.. Karta sahá i mimo samotné město – např. na hrad Červený Kameň nebo do Malokarpatského múzea v Pezinku.
Bližší info: www.visitbratislava.com, www.bratislavaregion.travel, www.ba-lesy.sk, www.hotelpodlipou.sk, wwwmodratours.com.
i