Středověké město Paczkow, zvané polské Carcassone, znovu ukazuje svoji krásu díky evropským dotacím.
Text: Eva Mráčková FOTO: Jakub Turek
Zdánlivě trochu přespolní, ale živý projekt Dolnoslezsko-středočeské ekonomické fórum představil 26.11.2019 možnosti a perspektivy vzájemné i společné turistické spolupráce. Na polském velvyslanectví v Praze se za podpory a účasti velvyslankyně Polské republiky J.E. Barbary Anny Cwioro sešli zástupci Středočeského kraje i Dolního Slezska a zhodnotili nárůst spolupráce za 14 měsíců společného projektu jako raketový.
Ačkoliv Středočeský kraj s Polskem nesousedí, stal se cílem cest polských turistů, a to nejen pro historické a přírodní pozoruhodnosti, ale například i za zábavou do dětského parku Mirakulum nebo na gastronomické akce. Po té představili zástupci Středočeského kraje Martin Draxler, CzechTourism Ivana Bílková a Středočeské centrály cestovního ruchu Jana Sonntágová, atraktivity cestovního ruchu i nosná témata pro následující dva roky, jakož i realizované i plánované marketingové akce a naopak jejich polští partneři Michal Bobowiec a Wojciech Bilinski prezentovali četné atraktivity Dolního Slezska. Následoval workshop podnikatelů z cestovního ruchu obou stran.
Přehršle turistických atraktivit
V Dolním Slezsku se nacházejí dva přírodní parky, čtvrtina hradů a zámků celého Polska, z nichž mnohé, podobně jako u nás, slouží současně jako hotely či konferenční prostory. Nejen; nejeden z nich má zajímavé podzemí, ať už sloužilo dolování nebo plánům Třetí říše. Ty doly jsou, na rozdíl od Kutnohorských, pro změnu zlaté a návštěvník si může ledacos vyzkoušet včetně rýžování. Méně populární a přitom zajímavé památky a podobné objekty zájmu spojují turistické stezky. Propagační materiál je zpracován přehledně, často i v češtině.
Na Kladské Nise plují polští i čeští vodáci.
V Polsku víno? Ano a výborné
Zažitá teorie, že nejseverněji najdete vinnou révu tak v Mělníce nebo nejvýš v Kadani, je prý spíš pověra. Vinice v Polsku jsou, pravda, většina jich byla nově osázena až v novém miléniu, ale představitel hotelu Niemcza Wino&Spa Marek Dymkowski říká, že se réva dostala do Polska již za Velké Moravy a ještě v době před Němci jí bylo v Dolním Slezsku dost. Pěstování šlo ruku v ruce nejspíš s křesťanstvím stejně, jako tomu bylo v Čechách. Dnes je na vinařsko-pivní stezce 14 vinic – a vzorek svatomartinského, které přivezli na ochutnávku, skutečně stál za to.
Město a klášter Bardo založili čeští Přemyslovci, když bojovali z polskými Přemyslovci.
Možnosti širší spolupráce
Češi mají zájem o cesty do Polska, ale i o polské turisty, Poláci mají zájem o cesty do (nejen) středních Čech, ale i o české turisty, ale v tom spolupráce nekončí. Nejeden polský podnikatel zmínil, že jejich incomingoví hosté z třetích zemí mají zájem o propojení obdobné tématiky i do dalších oblastí, a to právě v České republice. Takže hledají partnery i na výměnu v incomingu. Například pro prohlídky měst při plavbách lodí nebo jízdou tramvají. Pro Prahu jako vyšité – a polským, natož incomingovým turistům je jedno, že naše hlavní město, ležící uprostřed Středočeského kraje, do něj nepatří.
Polsko - znovu vycházející hvězda
Po té, kdy Češi ukojili hlad po cestách na západ, patří Polsko k objevovaným a nečekaně atraktivním turistickým cílům. Dobrá dostupnost po dálnicích, které jsou ve velmi dobrém stavu (prý se tudy vyplatí objet i pro cestu z Ostravy do Německa), dobré služby za přijatelnější ceny než na západ či jih – a last but not least, díky horkým létům je také u Baltu krásně – teplo, ale ne na padnutí.
Odlehlé Švédské skály jsou cílem romanticky založených polských, českých a německých horolezců.