Text: Marie Kysilková Foto: Abruzzo rural property, Marie Kysilková
Už pár let se k oblíbeným letním místům na pobřeží Jadranu ve Střední Itálii řadí nádherné písečné a oblázkové pláže Palmové riviéry, která z kraje Marche pokračuje na jih pod názvem Alba Adriatica až k přímořskému středisku Pescara. Sem vede na mezinárodní letiště přímá letecká linka z Prahy. A také ze severu dálnice A 14 nebo ze západu A 24 z Říma. Dostupnost kraje Abruzzy (italsky Abruzzo – čti „abruco“) umožňuje také železniční spojení Bologna - Pescara - Bari. Novým tahákem je přímořská cyklotrasa, která v tomto kraji měří téměř 140 kilometrů.
46 značených cyklistických tras
Zatímco některé italské regiony od severu jako Benátsko, Toskánsko, Trentino, Lombardii a na jihu Kalábrii a Apulii začali objevovat turisté z Československa před třiceti lety poměrně rychle, Abruzzy ve Střední Itálii u Jaderského moře jsou krajem, který poznávají až teď. Sami Italové považují tento kraj téměř za posvátný. Od písečných pláží přes úrodné pahorky se krajina zvedá do výšky téměř tří tisíc metrů. Nejvyšší vrchol Apeninského pohoří Corno Grande měří 2 912 metrů. Lidé v Abruzzách označují svůj kraj za zelený a jsou pyšní na to, že mají nejstarší národní park v Itálii. Byl založen v roce 1922. Dnes jsou tady čtyři národní parky. Místní vědí, že bez ochrany přírody se k nim bude vracet méně turistů, ale tady zatím platí opak. Populární je nejen pobřeží, ale i vnitrozemí, a to především díky stovkám příležitostí pro pěší turisty i cyklisty. Ve čtyřech provinciích kraje Abruzzy – Aquila, Chieti, Pescara a Teramo - je 46 značených cyklistických tras různé obtížnosti a 42 tras pro pěší túry. Ještě koncem 19. století bylo téměř nemožné dostat se napříč přes Apeninský poloostrov z Říma k pobřeží Jadranu. Dnes jsou v Národních parcích Gran Sasso, Majella a Laga značené trasy jak pro pěší turistiku tak pro jízdu na koních nebo na horských kolech. Po značce „T“, může jít doslova kdokoliv, „E“ mapuje náročnější pěší túry a na nejnáročnější cesty upozorňuje CAI (club Alpino Italiano). QR kódy, GPS a mapy Google jsou dobrým pomocníkem při sestavování vlastních tras. Doplňují je informační panely a směrovky. Na trasách jsou různá návštěvnická centra a botanické zahrady. Jeden z nejvýše položených okruhů vede Národním parkem Gran Sasso v pohoří Laga. Pětikilometrový výšlap začíná ve výšce 2 127 metrů a míří do výšky 2 390 metrů. K začátku trasy vyváží turisty lanovka. Nedaleko od ní je v létě otevřená botanická zahrada Giardino Botanico Alpino a přístupná je také astronomická observatoř.
Při pobřeží Sedmi sester
„Této části u Jadranu s písečnými až sto metrů širokými plážemi říkáme Pobřeží Sedmi sester“, upozorňuje mně na pobřeží Alba Adriatica Uršula Buchop, která se sem provdala z Německa a žije tady už více než čtyřicet let. Vzápětí vypočítává z populárních přímořských středisek: Martinsicuro, Alba Adriatico, Tortoreto, Giulianova, Roseto degli Abruzzi, Silvi Marina a Pineto. Ale vyhledávaná a oblíbená jsou i další místa – Pescara, kde je šest kilometrů dlouhá dobře udržovaná písečná pláž, na které se bělostné odstíny písku skví jako hedvábí. V kraji Abruzzy je největší počet modrých vlajek, kterými jsou oceňovány nejčistší pláže. Tady při pobřeží využívají cyklisté také šest kilometrů dlouhou cyklotrasu; je to ale skvělé místo i pro běh a nordic walking. Od Pescary směrem na jih se pobřeží nazývá Costa dei Trabocchi, a to podle pozoruhodných dřevěných mol, jejichž lávky a malé dřevěné chatičky odedávna sloužily místním rybářům k lovu ryb, aniž by potřebovali bárky a lodě. Specifické konstrukce a jejich historie se dostaly i na seznam památek UNESCO. Kdokoliv jede po přímořské cyklotrase je jimi fascinován a neodmítne ochutnat čerstvě vylovené ryby v místních bistrech a restauracích.
Putování, jízdu na kole nebo na motocyklu si tu mladí i senioři užívají už před hlavní turistickou sezonou anebo dlouho po ní. Cestovní kanceláře a agentury připravují různé programy, od jednodenního až po desetidenní. Průvodci doprovodí jednotlivce, ale i různé skupiny. Nejčastěji bývají šesti až osmičlenné. Do kraje Abruzzy se jezdí nejen k moři, ale také na vinobraní, sběr oliv, kvůli rybaření, na různé festivaly. Můžete si jen tak vyjet od pobřeží na některý z půvabných pahorků s tisíci hektarů vinic, olivových a kaštanových hájů, pomerančovníkových a mandloňových sadů a pečlivě obdělaných polí. Anebo vyměnit čvachtání v moři za několik dnů v pohořích Majella, Gran Sasso a Laga. A trávit čas buď na horských trasách a pěšinách, v historických městech a vesnicích či v blízkosti klášterů a zámků. Poznávací výlety si často lidé zpestřují třídenním putováním za vínem z přímořského střediska Montesilvano do historických měst Teramo a Campli doplněné návštěvou jedné z největších evropských středověkých vojenských pevností Civitella del Tronto. Ochutnávají se různé odrůdy vín a především mnoha cenami ověnčené červené Montepulciano d´Abruzzo, bílé Trebbiano d´Abruzzo a růžové Cerasuolo d´Abruzzo (
Motorku na výlet si zájemce převezme přímo před hotelem
Cílem je Campli
Parta cyklistů z Bologně už začátkem dubna měří své síly na trase do Campli. Jedno z nejvýznamnějších historických měst provincie Teramo je častým cílem turistů. Před Palácem Farnese, kde rodina vládla a úspěšně obchodovala od 16. století, se hloučky rozhlížejí mezi katedrálou ze 14. století – Chiesa di Santa Maria in Platea a dalšími kostely a renesančními stavbami. Campli vděčí za svou slávu především rodině Farnese – šlechticům z Parmy a Piacenzy. Díky její podpoře se návštěvníci mohou potěšit v místních středověkých a zvláště renesančních stavbách díly umělců ze škol malířů a architektů Giotta a Raffaela Santi. V uličce naproti františkánskému kostelu stojí Dům lékaře a hned vedle Dům lékárníka – od středověku se příliš nezměnil. Říkalo se mu Specziera a proslul tím, že právě tady se každý den určovala cena koření pro celé tehdejší království. U kostela sv. Pavla je zvláštní chodba Scala Sancta – Svaté schody. Tady bylo věřícím od roku 1772 udělováno odpuštění poté, co modlíce se zdolali po kolenou 28 dubových schodů. Chodbu se schody zdobí na každé straně tři fascinující výjevy z utrpení Krista. Tuto římskokatolickou tradici založila sv. Helena, matka římského císaře Konstantina Velkého, která v roce 326 nechala přenést z Jeruzaléma do Říma schody, které souvisejí s pašijemi. V průběhu století pak byly na některých místech postaveny obdobné symboly a jeden z nich je i v Campli. Obrazně řečeno, své síly a schopnosti musí při cestě do Campli překonat i cyklisté. Středověké město má své centrum ve výšce téměř 700 metrů nad mořem. Několik chrámů a archeologické muzeum dovolí návštěvníkovi zorientovat se alespoň trochu ve více než třítisícileté historii tohoto místa a jeho okolí. V nedalekém Campovalanu byly v šedesátých letech dvacátého století objeveny hrobky z konce doby železné a z období Římské říše. Bylo jich prozkoumáno na šest set, ale výzkum pokračuje a ukazuje se, že svědectví pohřebních míst z okolí Campli bude mnohem obsáhlejší, nekropole zahrnuje až dvacet tisíc hrobů.
Cyklisté z Bologně v Campli