Usměvavé Korutany

 

 

 

V Praze je cítit jaro, tady se ale ještě lyžuje a sáňkuje lidově řečeno ostošest. Leckdy v této nejjižnější spolkové země Rakouska leží sníh až do května. Tedy v lyžařských centrech na severozápadu, kde je Národní park Vysoké Taury s 29-ti třítisícovkami, což je ideální místo pro zimní sporty, kde se dokonce i hraje zimní golf na zamrzlém, nejvýše položeném jezeře v Korutanech, jménem Weissensee.

 

Z Prahy je to sem pět-šest hodin pohodlné jízdy vozem. Jsme v regionu Katschberg-Rennweg, v jedné ze 32 lyžařských oblastí v Korutanech a Východním Tyrolsku. Fantastická, panenská příroda, zimní sporty a celoroční turistika, odpočinková i zážitková, včetně gastroturistiky a wellness je hlavním zdrojem místních příjmů. Turismu a cestovnímu ruchu je zde prakticky podřízeno vše. Horské chaty, penziony i čtyřhvězdičkové hotely jsou po řadu generací rodinnými, takže služby vypadají podle toho. Žádní „zlatokopové“, ale prvotřídní péče o zákazníka s jediným přáním, aby se opět vrátil. Tady skutečně platí staré dobré přísloví „ náš host, náš pán“.

Bez úsměvu a milých slov se zde nic neobejde či neřeší. Jak známo, úsměv pohladí, úsměv potěší, úsměv otevírá nejenom srdce, ale i dveře. Je třeba dodat, že v Korutanech se ale neusmívají pouze místní srdeční lidé, ale i příroda sama. Sluníčko tady svítí 2 300 hodin ročně, jak spočítal jeden z místních meteorologů. A gastronomie? Je třeba říci, že porce bývají nad síly i těch největších jedlíků a z nejkvalitnějších domácích produktů. V Korutanech téměř nevidíte obchodní řetězce. Tady nejdou na trh potraviny, vyráběné ve velkém z náhražek a sóji. Zde vše dodávají sedláci či farmáři čerstvé a v prvotřídní kvalitě – od másla, přes vajíčka až po pečivo, maso a uzeniny. A za ceny srovnatelné s těmi u nás.

 

Slunné stránky rakouských Alp

Alpská korutanská zima je báječnou směsicí zážitků. Kombinací vysokohorských alpských sjezdů a příjemných, širokých rodinných svahů. Ovšemže ale nechybí ani náročné sjezdovky, ty nejtěžší nesou označené „černé“ s boulemi a snowboardovými koryty. V Korutanech a Východním Tyrolsku je celkem 1028 kilometrů sjezdovek, 283 vleků a lanovek. V lyžařském středisku Katschberg, kde se právě nalézáme, je 70 kilometrů sjezdovek a 16 vleků. Mezi těmi, kteří to umí, je velmi populární adrenalinová sjezdovka Direttissima, jedna z nejdelších černých rakouských sjezdovek. Ostatní se mohou vyřádit na méně náročných tratích, včetně sáňkařských. A doslova legendární je 6 kilometrů dlouhá lyžařská dálnice „A 1“, která se táhne z Ainecku až do salcburského Lungau.

 

 

 

  (Foto Miroslav Feszanicz)

 

 

 

Kärnten či Koroška v mlýnici dějin

Korutany se německy řeknou Kärnten, slovinsky Koroška. Mají rozlohu téměř deseti tisíc kilometrů čtverečních, a necelých 600 000 obyvatel. Jedeme prstem po mapě: Hranici s Itálií a Slovinskem tvoří na jihu Karské Alpy a Karavanky, od Salscburska jsou na severu odděleny Vysokými Taurami. Na východě sousedí s Štýrskem a na západě s Východním Tyrolskem.

Svého času, kolem roku 600 zde existovalo slovanské knížectví Karantania, dodnes je zde slovinská menšina, soustředěná převážně na jihovýchodě státu. Rokem 976 začalo období svébytnosti Korutan, které trvalo do roku 1335, pak Korutany zamířily pod Habsburky, kteří sjednocovali Rakousko, Štýrsko a Kraňsko. Současné hranice získaly Korutany po první světové válce. Kärnten charakterizuje rakouský smysl pro pořádek i poctivost a středomořský přístup k životu – umění posedět, zazpívat, pochutnat si a popovídat – nespěchat, užívat si…

 

Mezi Alpami a Jaderským mořem

Korutany bývají často přezdívány zemí tisíce jezer či rájem cyklistů. Dík tomu, že alpský hřbet na severozápadu omezuje pronikání chladnějšího vzduchu na většinu území, nabízí Korutany jedinečnou pestrost krajiny: Teplé, téměř středomořské klíma i horské podnebí s věčně zasněženými vrcholy, mezi kterými se pyšní nejvyšší hora Rakouska – Grossglockner se svými 3 798 metry, který láká stovky horolezců z celé Evropy.

Turisté si mohou vybrat z husté sítě pavučiny, od nenáročných cest údolími kolem jezer až po vysokohorské túry. Zajímavou oblastí je kupříkladu Naturarena Nassfeld, kde je 1 000 km značených stezek, z čehož 26 je naučných. Speciálně označené trasy jsou i pro „hůlkaře“, vyznavače Nordic Walking, nechybí ani velké množství perfektně značených cyklotras.

 

 

  

  (Foto Miroslav Feszanicz)

 

 

Věčně zamrzlé jezero

Samostatnou turistickou atrakcí a nabídkou jsou místní jezera. Je jich zde přesně 1 270, v zimě jich zamrzá v Korutanech více než stovka. Na těch hosté bruslí, surfují nebo hrají hokej. Největším a zároveň nejvýše položeným jezerem je již zmíněné Weissensee. Jedná se o téměř sedm čtverečních kilometrů velkou, trvale zamrzlou přírodní ledovou plochu v Evropě!

Je tady nejenom škola bruslení v přírodě, ale konají se zde i světové rychlobruslařské závody na zrcadlově hladkých dráhách. Největším turistickým magnetem je však sněhobílé Fairways, kdy milovníci golfu provozují svou hru i v zimě. K dispozici je 9 hracích drah, které jsou upraveny ve sněhové pokrývce jezera. K dispozici je 19 jamek, hraje se s barevnými míčky, aby je bylo snadné vidět či nalézt. O správnou náladu hráčů i přihlížejících se starají venkovní bary s krby k ohřátí. Letos se zde koná v únoru již 17. mezinárodní golfový turnaj, v Rakousku jediný golfový turnaj, který se hraje na ledě.

Výčet zimních radovánek tím však zdaleka nekončí, kupříkladu v údolí Lieser-Maltatal se koná v březnu Iron Sleddog man – Innerkrems, což je mezinárodní přebor psích spřežení v nadmořské výšce 2000 metrů na trase o délce 45 km. Účastní se ho 60 spřežení z 8 států, včetně českých musherů.

 

Péče o děti

Manažeři horských středisek v Korutanech dobře vědí, jak přilákat hosty. Proto je zde ve službách velký důraz kladen na rodinnou rekreaci. Jejich filozofie je jasná a jednoduchá, pokud budou rodiče se servisem pro své ratolesti spokojeni, přijedou příště znovu. A tím  si však zároveň vychovávají a získávají další budoucí klienty. Vždyť ti mrňousové, co zde dělaly své první lyžařské krůčky nezapomenou. A jednou zase oni sem budou se svými dětmi rádi jezdit.

Na Katschbergu se tedy rodinná zábava píše velkými písmeny. Čtyři lyžařské školy s vlastními pavilony k ohřátí malých lyžařů a animátorkami, které děti v okamžicích odpočinku pobaví a zahrají, jsou velkou devízou. Rodiče si mohou v klidu a bez starostí o děti lyžovat, či jinak si užívat pobytu. Pro děti se též konají nejrůznější atrakce, závody a legrácky, jako je třeba noční sáňkování, procházky se sněžnicemi pod vedením průvodce nebo jízda ledovou bobovou dráhou pro nejmenší. A dokonce nechybí ani speciální dětské wellness kúry. Zábavu a nezapomenutelné zážitky pro lyžaře od dvou let nabízí všechna zimní střediska Korutan, ale Katschis Kinderwelt v Katschbergu se řadí k nejlepším třem zimním střediskům pro děti z 20 evropských zemí. V Trebesingu je pak jedinečný, specializovaný 1. baby – dětský hotel v Evropě.