Praha se může opět pochlubit unikátním divadlem. Byla to velká sláva, když v roce 1991 při příležitosti Jubilejní výstavy přestavěli v holešovickém Výstavišti z bývalého panoramatického kina novou divadelní scénu. Stavbu tvoří masívní válec, uvnitř kterého navrhli architekti mohutnou příchozí spirálovou rampu od přízemí až po poslední hlediště. Podium je podle Shakespearovské tradice umístěné uprostřed. Bohužel v roce 2002 postihla Prahu povodeň a v divadlo zaplavily tři metry vody.
Chvíli, tedy více než dvacet let, to trvalo, než stavbu rekonstruovali. Ale nyní je tato unikátní budova připravená na první návštěvníky. Kromě několikapatrového hlediště, kam se návštěvník dostane po jakémsi spirálovém chodníku, uvidí pod sebou kruhové jeviště, kam umělci vstupují či vystupují na scénu přímo mezi diváky z hlediště. Kdysi, tedy v roce 1993 stavba získala Grand Prix Obce architektů, a i po komplexní přestavbě, zůstává alespoň u nás jedinečná. Také se může pochlubit multifunkčním otočným jevištěm, zajímavým osvětlovacím systémem a dalšími multimediálními unikáty. „Možné žánrové rozpětí Nové Spirály je skutečně široké, ať už se jedná o naší vlastní programovou tvorbu nebo nabídku třetích stran, tedy našich budoucích nájemců s komerčními projekty. Věříme, že se budova rychle etabluje na poli špičkových projektů a vedle již zrekonstruovaných Křižíkových pavilonů či budovy Bohemia na Výstavišti skvěle doplní zdejší portfolio prostor k pronájmu, ale především si najde cestu do srdcí diváků v rámci naší vlastní programové nabídky,“ tvrdí Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.
„Základní tým Nové Spirály jsme složili z jedenácti členů, kteří zajišťují technický, organizační a programový chod multižánrového kulturního prostoru. Jsem velmi pyšný na to, jak zkušenou, zodpovědnou a osobně zaujatou sestavu lidí se nám podařilo dát dohromady,“ komentuje realizační tým Jan Makalouš, ředitel budovy Nová Spirála. „Program vytváříme pro širokou veřejnost všech generací a žánrových preferencí. Přestože je činnost Nové Spirály velmi široká, hlavním spojujícím prvkem celého programu je vysoká dramaturgická úroveň a spolupráce s etablovanými i začínajícími umělci. Díky specifickému prostoru, nejnovějším technologiím a bohatému, často unikátnímu programu, aspiruje Nová Spirála na specifický provoz v celém středoevropském prostoru,“ doplňuje Lukáš Vilt, zdejší programový manažer.
Znovuobrození této nevšední stavby, která určitě zvýší prestiž holešovického Výstaviště, se místní rozhodli zahájit hudebním show s velice trefným a symbolickým názvem „Vzkříšení“. Magické místo, které po více než dvaceti letech ožívá za zvuků živého orchestru a světových hitů od Madonny, Nirvany, Spice Girls, Amy Winehouse, Robbieho Williamse nebo Adele kde chybět ale nebude ani pocta a vzpomínky na legendární muzikál Jesus Christ Supertar Ježíše. Dvacet celosvětově známých, živě zahraných písní z pod taktovky Českým lvem ověnčeným Kryštofem Markem a Daliborem Bártou, doprovodí špičkové technologie a mapping. Praha tak získala pro své návštěvníky ať již z domova nebo zahraničí další turistický cíl, za který se nemusí stydět.
Antonín Karoch