Rady jak si správně vybrat a užít dovolenou (poprvé)


Výsledky  renomovaných výzkumných  center i profesionálové z cestovních kanceláří a se shodují: dovolenou většinou vybírají ženy a pánové ji platí.  A samozřejmě, pokud se jim něco nelíbí – umí  nám dát (až na vzácné výjimky) velmi silně najevo.
Náš „seriál článků“ na téma Dovolená a my  chce ukázat, jak si správně dovolenou vybrat, na co si dát pozor, jaká jsou práva, ale i povinnosti zákazníků i cestovních kanceláří.


Dovolenou si vybíráme různě – obklopíme se krásnými barevnými katalogy, projíždíme internet, vyslechneme zkušenosti přátel a příbuzných. Někdo vybírá dny a týdny, další jsou schopni se rozhodnout prakticky ihned.
Existuje několik typů dovolené, z nichž každý má svá specifika. Úplně snad nezákladnější patří rozdělení na zimní  a letní dovolenou, ale ani to již dnes  neplatí. Můžete jet k moři do Dubaje  a současně si tam zalyžovat. Dovolenou můžeme dělit na poznávací, pobytovou, sportovní, rodinnou dovolenou, romantické cesty  pro dva ……

 Před výběrem jakékoli dovolené doporučuji stanovit určitě finanční limit, který bez problému můžete na dovolenou vydat a pak jej již příliš neměnit. Poté je nutno si ujasnit jaká dovolená Vás láká – zda cestujete s partnerem, s dětmi, s partou kamarádů. V současné době existuje mnoho možností jak si vybrat vysněnou dovolenou.  Je pravda, že i díky hromadným sdělovacím prostředkům jsme informovanější – ovšem ne vždy zcela objektivně o zájezdech právech  a povinnostech zákazníků i cestovních kanceláří  a jejich partnerů.

Kde si dovolenou vybrat a koupit?
Cestovní kanceláře a agentury
Cestovní kancelář – touroperator je pořadatelem zájezdů, musí mít vydánu platnou koncesní listinu pro provoz cestovní kanceláře  a řádně uhrazeno zákonné pojištění proti úpadku. Cestovní agentura prodává nabízí a prodává zájezdy cestovních kanceláří, popř. může zajistit jednotlivou službu  - samostatné ubytování, dopravu, cestovní pojištění, služby průvodce atd. Činnost cestovních kanceláří i cestovních agentur se řídí zákonem číslo 159/99 Sb.v platném znění a ustanoveními občanského zákoníku.  Často se mluví o definici zájezdu – zájezdem dle výše zmíněného zákona číslo 159/99 je kombinace minimálně dvou služeb cestovního ruchu – např. ubytování  a doprava. Tzn. pokud si od cestovní kanceláře zakoupíte  pouze dopravu ( třeba letenku) nebo  jen ubytování, zákonné pojištění se na Vás nevztahuje, došlo k zakoupení pouze jednotlivé služby ne celého zájezdu. Existují např. hromadné zájezdy třeba na cvičení – které pro své členy organizují třeba fitnesscentra  ve vlastní režii a na vlastní účet – jednak balancují na hraně živnostenského zákona, jednak v případě  neúspěchu akce nejste pojištěni a o své peníze můžete přijít bez náhrady.
Zájezd a cestovní smlouva
Zájezdem ve smyslu zákona číslo 159/99 Sb. se rozumí předem stanovená kombinace alespoň dvou z následujících služeb, je-li prodávána  nebo nabízena k prodeji za souhrnnou cenu a je-li služba poskytována po dobu přesahující 24 hodin nebo když zahrnuje ubytování přes noc:
a) doprava
b) ubytování
c) jiné služby cestovního ruchu, jež nejsou doplňkem dopravy nebo ubytování a tvoří významnou část zájezdu nebo jejichž cena tvoří alespoň 20% souhrnné ceny zájezdu,

Náležitosti cestovní smlouvy podrobně také řeší zákon číslo 159/99 Sb. Jedná se právní dokument, který uzavírá klient s danou cestovní kanceláří a předmětem smlouvy jsou služby cestovní kanceláře .- zájezd nebo třeba jen ubytování, letenky  - viz výše. Cestovní smlouva musí být vždy písemná a musí obsahovat:
a) označení smluvních stran
b) vymezení zájezdu, termín jeho zahájení a ukončení, uvedení všech služeb cestovního ruchu jež jsou zahrnuty  do ceny zájezdu
c) cenu zájezdu vč. časového rozvrhu plateb  a výši zálohy
d) rozsah stravování
e) typ a kategorii ubytování
Nedílnou součástí cestovní smlouvy všech českých touroperátorů jsou i Všeobecné smluvní podmínky, které obsahují reklamační řád, práva a povinnosti smluvních stran vč. možností odstoupit od smlouvy a výše poplatků s tím spojených.
Možnosti výběru dovolené
Ať už koupíte zájezd on-line, prostřednictvím internetové či  kamenné cestovní agentury nebo přímo u organizátora – touroperátora zájezdu platíte vždy stejnou cenu. Některé cestovní kanceláře poskytují při objednávce on-line prostřednictvím jejich domovských stránek další slevu 300-500 Kč na závaznou objednávku (cestovní smlouvu), která je odečtena z celkové ceny zájezdu. Mladší generace jednoznačně dává přednost výběru na internetu, starší spíše studují katalogy  a chodí se ptát do „své“ cestovky,  jaká přišla nová nabídka, co jim doporučí.
Jsme právě v období předvánočních nákupů, ze všech stran na nás útočí  nejrůznější reklamy – vč. nabídek na zaručeně nejlepší dovolenou. Zdá se, že nabídka je velmi široká – troufám si ale říci, že právě naopak.  Všichni mají vše. Samozřejmě pominu-li opravdu daleké cesty exotické cesty  do Mikronésie, Polynésie  či do Antarktidy -  ale i cesty na tato místa  již minimálně posledních šest, sedm let standardně nabízí  několik českých cestovních kanceláří.

 


Koncem listopadu, začátkem prosince většina renomovaných a zavedených cestovních kanceláří již vstupuje na trh nejen s jarními, ale především s letní nabídkou zájezdů. Lákají na slevy, dárky. Samozřejmě jsou skupiny lidí, kterým se v každém případě vyplatí koupit tzv. First Minute zájezd. Jsou to především rodiny s dětmi, které mají právě v tomto období výrazné slevy – děti jsou zdarma nebo pouze za dopravu. Sleva proti katalogovým cenám dosahuje v nejatraktivnějších termínech až řádů dvou desítek tisíc korun českých.  Včasný nákup se vyplatí i těm, kteří si potřebují dovolenou naplánovat dopředu,  příliš nemohou hýbat termínem a chtějí si dopřát vyšší standard služeb třeba na řeckých ostrovech nebo ve středomoří. Hotely poskytují slevy i cestovním kancelářím a ty je přenášejí i na své zákazníky. Později právě takový hotel vůbec nemusí být – prostě je vyprodaný a není možno si  jej rezervovat ani 2 měsíce před odletem. Při vybírání dovolené doporučuji se řídit informacemi v katalogu – a vše si pečlivě přečíst. Pokud je v katalogu  napsáno: hotel je na klidném místě v dosahu nákupních možností … znamená to, že opravdu tam asi lišky dávají dobrou noc a máte šanci prožít nerušenou dovolenou. Naopak hotel s mnoha zábavními a sportovními aktivitami ocení aktivnější cestovatelé. Klubové hotely jsou postaveny především pro rodinnou dovolenou – pořádají se tam od rána do noci programy pro děti i dospělé, mívají tak ¬3-4 hvězdičky. Často jsou to ale uzavřené komplexy. Vzhledem k tomu, že dovolená je nákladná záležitost – vybírejte opatrně. Pokud nejezdíte programově na stejné místo, doporučuji se obrátit se svými požadavky na profesionály v cestovním ruchu. Důležité je sdělit jim  všechny své představy – vč. finančního limitu (počítejte pro sebe s rezervou tak 1000 Kč na osobu). Buďte ale reální – např. za 10000 Kč 14 dnů s all inclusive u moře na osobu určitě letecky budete shánět velmi obtížně a je možné, že budete vyzváni k zpřesnění a úpravě svých požadavků.
Vánoční svátky  a oslavy Nového roku
Stále více z nás volí prožití svátků v nejužším rodinném kruhu  a přitom se chtějí vyhnout předvánočnímu shonu, úklidu, pečení desítek druhů cukroví a shánění dárků. Odjíždí proto na svátky pryč. Tradiční zájezdy na hory v posledních deseti – dvanácti letech vystřídaly zájezdy k moři nebo do lázní. Již tradičně míří stovky a tisíce Čechů na Kanárské ostrovy, na Madeiru, do Egypta, Tuniska, Emirátů, na Kapverdy. Cílem českých turistů jsou i exotičtější místa: Srí Lanka, Thajsko, Indie, Isla Margarita, Kuba, Brazílie,  Dominikánská republika,  Martinique, Guadeloupe, Austrálie ….                                                                          
                                                                            

Záleží na každé z nás, kam bude směrovat  svou vánoční  a novoroční dovolenou – ať již pro sebe a rodinu, romantickou cestu pro dva nebo dámskou jízdu. Na    Kanárských ostrovech  je krásné stálé počasí – leč moře -   Atlantický oceán  je poměrně chladný, počítejte tedy spíše s koupáním v bazénu – vybírejte hotel s vyhřívaným bazénem, to samé platí i  portugalském ostrově Madeira.  Do Tuniska jsou pořádány zájezdy především do hotelů s vnitřními bazény a s velkým množstvím doplňkových služeb – thalassoterapie - jak jsme o tom již psali v minulém článku o Djerbě. Egypt zaručuje víceméně po celý rok koupání, egyptští hoteliéři ve snaze přilákat další české turisty přistoupili k podstatnému snížení cen 4 a 5 hvězdičkových hotelů, máme se tedy na co těšit již nyní. Daleké exotické destinace zaručují teplé počasí a koupání ve vyhřátém moří – jejich nevýhodou bývá dlouhý let -  tzn. letět  10-15 hodin a návrat se zpět  zpravidla již po týdnu pobytu -  využíváme  přece poslední zbytky dovolené.
Přeji všem čtenářkám a čtenářům málo předvánočního stresu, užijte si svátky v kruhu Vám blízkých a pokud jste  náhodou zrovna sami – zkuste vánoční pobyt u moře.

Pokračování  bude následovat ...