Z Česka průměrně jezdí do Řecka až 350 tisíc turistů za rok

Řecko v letošním roce očekává i přes ekonomické problémy až 30 milionů turistů. Byl by to historicky nejvyšší počet návštěvníků země, kam před pěti lety mířilo na dovolenou a za zážitky kolem 19,5 milionu lidí a nyní se chlubí zhruba 40 procentním nárůstem.

Z České republiky v posledních pěti letech jezdí do Řecka v průměru 300 až 350 tisíc turistů. Podle slov velvyslance Řecka v ČR Efthymiose Efthymiadese je to velmi vysoká návštěvnost v porovnání s celkovým počtem obyvatelstva českých zemí.


"Nabídka na dovolenou v Řecku v kvalitních hotelích a penzionech bude podle odborníků letos vyprodána ještě před hlavní sezonou. Obsazenost řeckých hotelů a penzionů přes české touroperátory byla s příchodem jara o 25 až 30 procent vyšší než v roce 2016. V tuto chvíli je ještě z čeho vybírat," uvedl Dimitrios Lambrou, představitel jedné z největších cestovních kanceláří VTT, která u nás od roku 1997 zajišťuje pobyty na téměř 17 řeckých ostrovech i na pevninské části. Za dva měsíce už může být pozdě, letos budou tzv. last minutové pobyty v Řecku na minimu.

Také Mezinárodní veletrh cestovního ruchu v Berlíně ITB 2017, který se pravidelně koná v březnu 2017, potvrdil vysoký zájem o Řecko zejména ze strany britských, švédských a dánských a německých turistů. Zvyšuje se i poptávka z Ruska, Itálie, Francie a ze států střední Evropy – Česka, Polska, Rakouska, Maďarska a Slovenska. Přestože tradičně přitahuje moře, zůstává na prvním místě historie – Athény, Delfy, Olympie, kláštery Meteora, mínojský palác Knóssos, velmistrovský palác na Rhodosu. Ačkoliv většina turistů přijíždí v hlavní sezoně od května do října, stále populárnější je i mimosezónní nabídka – poznávání památek, vinařská turistika, církevní turistika, agroturistika, kongresy, sportovní průpravy. V posledních sedmi letech byly na území ostrovního i pevninského Řecka postaveny nové čtyř a pětihvězdičkové hotely. V rámci evropského dotačního programu ESPA většina ubytovacích kapacit využila této nabídky a zrenovovala a zmodernizovala a zkvalitnila své hotely a služby.

Po řeckých ostrovech stále častěji na kole i pěšky

Po proslulých ostrovech jako jsou Kréta, Korfu, Rhodos, Zakynthos či Knóssos je stále oblíbenější Kykladské souostroví v Egejském moři. Tvoří je 30 větších a na 190 malých ostrovů a naprostá většina z nich je turistickým cílem nejen Evropanů. Na letošní sezonu se připravují mezi jinými i hoteliéři na ostrovech Paros a Milos. Poté, co se situace v Egejském moři po svízelné migrační vlně předchozích let podstatně uklidnila, dbá se na kvalitu služeb a nabídku zážitkových a sportovních programů.

 

Na pobřeží Parosu je z více než 38 různých pláží vyhledávaná především Zlatá pláž, oblíbená i mezi surfaři a potápěči. Řecky se nazývá Chrysi Akti a mnozí ji dávají na první místo před Rajskou pláž na nedalekém ostrově Mykonos. Ostrov Paros objevili první návštěvníci v 19. století. Byl osídlen už v pátém tisíciletí před naším letopočtem a jedna z nejvýraznějších etap jeho rozvoje zahrnuje období 1200 až 1000 let před n. l. Do středu ostrova vedou značené stezky pro pěší, které turisty dovedou ke starobylým klášterům a dalším památkám, z nichž mnohé pocházejí z dob antiky. Trasy jsou 4 až 19 kilometrů dlouhé a lze je zvládnout za 3 až 6 hodin. Rozmanité pahorky jsou protkány trasami pro běžnou cykloturistiku i horská kola a stále vyhledávanější jízdu na koni. Ostrovy Paros a Milos jsou vhodné pro všechny generace a přitažlivé díky své historii a přírodnímu bohatství. Z mramoru, který se těžil na Parosu od dob antiky, byla stavěna Akropol v Athénách i Appolónův chrám v Delfách, a byla z něj v letech 130 až 100 před naším letopočtem vytesána rovněž nádherná socha Venuše Mélské, která dnes sídlí v pařížské galerii Louvre. Návštěvníka stejně okouzlí ostrov Milos, který má dokonce na 70 pláží. Většina z nich je tak dobře udržovaná, že se chlubí modrými vlajkami, které udělují za kvalitu evropské instituce. Milos si také přivlastňuje sochu Venuše Mélské, což návštěvníkům jen potvrzuje, že jsou na antických ostrovech, kde o zážitky není nouze.

 


Na stejné téma vyšel článek rovněž na webu Prvnizpravy.cz ...

Z Česka průměrně jezdí do Řecka až 350 tisíc turistů za rok