Smutná zpráva ... zemřel básník a novinář Jaroslav Holoubek

Ve věku sedmdesáti let  zemřel první listopadovou  sobotu 2016 dopoledne v jedné z pražských nemocnic na následky těžkého zranění básník, prozaik, novinář a pedagog Jaroslav Holoubek.

Jaroslav Holoubek v letech 1970-1974  vystudoval televizní publicistiku na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy. Jako novinář pracoval v tehdejším deníku v Mladé frontě, také v Tvorbě a v Tvaru. Od začátku 90. let byl šéfredaktorem filmového časopisu Premiéra, od roku 1992 redaktorem deníku Blesk, kde v letech 1993-1994 zastával funkci šéfredaktora Nedělního Blesku.


Jaroslav HoloubekPracoval nebo spolupracoval s celou řadou dalších časopisů. Od roku  2006 působil také jako pedagog na Vysoké škole hotelové v Praze.

Jeho literární začátky v šedesátých  letech byly spojeny s brněnským Hostem do domu a pražskou básnickou skupinou sdruženou kolem časopisu Divoké víno. Psal především básně, ale rovněž  povídky, eseje, fejetony, rozhovory, reportáže a knižní recenze.

Ve společnosti byl Jaroslav Holoubek velmi oblíbený a vždy dobře naladěný. Vydal třináct sbírek poezie; ta poslední nesla příznačný název Veselý hřbitov.

Jeho články naleznete i v dalších denících a časopisech, neboť  přispíval  i do dalších  časopisů  Divoké víno, Květy, Čs. voják, Práce, Literární noviny, Svět práce či Literární měsíčník. Po roce 1989 přispíval do Hospodářských novin či Práva nebo do časopisů Reflex, Playboy, Českého rozhlasu i České televize.

Byl dlouholetým členem spisovatelských organizací, ale  také  členem výboru České asociace publicistů a novinářů píšících o cestovním ruchu.

Jaroslav Holoubek byl rovněž  držitel mnoha literárních tuzemských i mezinárodních cen. 

Jak se stalo, že české spisovatele v 21. století poslali na Sibiř

"Bude nám chybět jeho   nadhled, dále jeho trefné komentáře  a jeho  smysl  pro humor. Bude všem, co jej potkali, chybět i jako  skvělý vypravěč zejména  příběhů o myslivosti, kterou tak rád provozoval. Jardo, čest Tvé památce," řekl smutně k této smutné zprávě člen výboru České asociace publicistů a novinářů cestovního ruchu Petr Skála.

 


Napsali jinde ...
Smutná zpráva ... zemřel básník a novinář Jaroslav Holoubek


(Petr Skála, Česká asociace publicistů cestovního ruchu, foto: Petr Skála)