Cestování s dětmi k moři

 

V posledních letech stále více rodin cestuje alespoň jednou ročně k moři. Dětští lékaři upozorňují na opatrnost při cestách s dětmi do tří let. Je nutno využívat opalovací krémy s nejvyšším UV filtrem, vždy je nutno zajistit dětem dostatek tekutin.

 

 

Rodiny s dětmi jsou jednou z nejsilnějších cestovatelských skupin. Toho jsou si vědomy jak cestovní kanceláře, tak i jednotlivé hotely ve všech  destinacích a turistických střediscích.

 

Výběr dovolené  s dětmi podléhá naprosto stejným pravidlům jako výběr ostatních dovolených a cest. Ale je nutno vzít v úvahu i další faktory, zvláštní právě pro pobyty s dětmi. Nejdříve je nutno si předem promyslet na jak dlouho a kam pojedete. Důležitý je i výběr dopravního prostředku. Vždy berte v úvahu věk vašich dětí a jejich celkovou kondici.

 

Obecně platí, čím menší dítě, tím je nutno vybírat pečlivěji. Při cestách raději volte přímořské klima, nízké hory (tak do 1000  m nad mořem), venkovské oblasti. Dlouhé cesty, změny klimatu, časový posun jsou náročné pro dospělé, pro děti představují mnohem větší zátěž. Stejně důležité jako místo pobytu je i správná délka dovolené, která by se měla odvíjet od náročnosti cesty,   sžívání se  dětí s novým prostředím na dovolené. Potřebují dostatek času na odpočinek po cestě poznat  nový prostředí a nové situace. Pobyt malých a jakkoli zdravotně oslabených dětí vždy doporučujeme probrat s lékařem a zajistit kvalitní cestovní pojištění pro celou rodinu, popř. očkování –probrali jsme v minulém článku.

 

 

 

Pro pobyty s dětmi a rodinnou dovolenou jsou nejvýhodnější tzv. klubové hotely – s mnoha zábavními, sportovními a kulturními aktivitami. Všechny významné české cestovní kanceláře nabízejí cenově zvýhodněné pobyty pro děti právě ve svých klubových hotelech – v rámci včasného nákupu – tzv. First Minute  - v prezentaci na internetu bývá označeno FM  - jsou děti  symbolickou jednu korunu, popř. poplatek 99  Kč ap. Zavedené cestovní kanceláře pobyty poskytují ve všech termínech,  ale pozor v jednotlivých hotelech  a termínech může být pro uvedenou akci pouze určitý počet míst. Bohužel jsou i takové cestovní kanceláře, které sice inzerují pobyt dětí zcela zdarma, jakmile se s nimi spojíte dozvíte se, že místa jsou již  - ale jen v některých, méně zajímavých okrajových termínech, navíc jejich zájezdy lze pouze obtížně rezervovat, nemají on-line rezervační systém propojený přímo k zákazníkovi. Bohužel stále se s takovou praxí můžete setkat, záleží vždy opravdu jen na Vás, komu svěříte své peníze na zaslouženou a především Vašimi dětmi tolik očekávanou dovolenou.

 

 

 

Cestování autem

Na kratší vzdálenosti vlastní auto lze považovat za nejvhodnější dopravní prostředek. Většina  dětí jízdu autem velmi dobře snáší. Během cesty si můžete zastavit dle Vašich potřeb. Pozor ale na dlouhé cesty v horku, které mohou být zejména pro malé děti velmi zatěžující. Pokud je to možné, při cestách s malými dětmi, naplánujte větší část cesty na noc, kdy je chladněji. Před odjezdem doporučujeme zkontrolovat stav vozidla, předem si naplánovat cestu vč. zastávek a dostatečné časové rezervy. Při cestách po Evropě je možno zakoupit si  mezinárodní asistenční karty.  Jsou vydávány na držitele nebo na konkrétní jméno SPZ vozu..  Vydávají se na období 3 nebo 12 měsíců, je s nimi spojena řada výhod a slev např. i na ubytování, slevy v restauracích aj. Podrobné informace a seznam prodejních míst najdete na  stránkách Ústředního automotoklubu České  republiky – www.uamk.cz. 

 

Cestování vlakem, autobusem

Vlak je poměrně pohodlné cestování i na delší vzdálenosti, do některých destinací je možno cestovat i s vlastním autem (služba autovlak). Rodiny s dětmi mohou využít i různé slevy – více na www.cd.cz.  Ve vlaku mají děti přece jen více prostoru, je možno se projít po chodbičce, do jídelního vozu, na toaletu. Vše jsou nové zážitky a zkušenosti, které vašim dětem nenásilně oživí  a zpříjemní cestu. Cestování autobusem doporučujeme spíše na kratší vzdálenosti, malé  děti mohou reagovat na únavu a omezený prostor nevrlostí, pláčem a zlobením. V autobusu plném lidí může být – i přes funkční klimatizaci vydýchaný vzduch.

Informace o přepravě Vašich zavazadel i o váhovém limitu, který  máte v ceně přepravy dostanete  při zakoupení jízdenek nebo v cestovní  kanceláři v rámci pokynů na cestu. Podrobné informace najdete na webových stránkách jednotlivých dopravců, na jejich pobočkách nebo prodejních místech jednotlivých jízdenek. Určitě doporučujeme dopředu zjistit si všechny podmínky a případně objednat si  doplatit nadváhu, pokud je vůbec ale možné. Především autobusy mohou mít omezenou kapacitu nákladního prostoru.

 

Cestování letadlem

Pro děti i pro většinu dospělých stále velký zážitek. Cestování letadlem snášejí děti velmi dobře, s  výjimkou malých kojenců, pro které je každá změna  rytmu  a prostředí velmi závažná a unavující. Děti do dvou let – označovaní jako tzv. infanti, cestují většinou  zdarma (na charterových letech) nebo za malý poplatek (na pravidelných linkách), bez nároku na místo k sezení. Dospělí je drží na klíně a jsou speciálně připoutáni. Pro maličké děti – maximálně do 8 měsíců věku letecké společnosti poskytují dětský košík – většinou maximálně dva na jedno letadlo. Věk dětí se zapisuje do letenek a do seznamu cestujících a je kontrolován při odbavení. Malým dětem jsou předem určena místa v letadle. Každý cestující může letět s jedním dítětem do 2 let. Omezení, která se týkají možnosti vzít si na palubu letadla vlastní tekutiny pro malé děti neplatí, jen můžete být požádání, abyste ozkoušeli a napili se. Malé děti do dvou let mají nárok na přepravu dětského kočárku zdarma a 10 kg svých věcí. Kočárek by měl být zabalený, jinak letecká společnost nemusí odškodnit případné poničení kočárku během přepravy. Podrobné informace  vám podají v cestovní kanceláři, kde jste dovolenou koupili nebo žádejte u konkrétní letecké společnosti,  pokud jste si zajistili letenky samostatně.

 

 

Je rozhodnuto …

Víte  kam a  čím pojedete. Vždy je dobré dítěti vysvětlit,  cíl cesty, jak asi dlouho pojedete, co  od něho očekáváte  – pomoc s mladším sourozencem, sledování trasy. Přibalte malé svačinky, obrázkovou knížku, v autě můžete hrát stolní fotbal. Cesta letadlem je vždy pro vaše dítě zážitek – snažte se jej posadit k okénku. Má to několik výhod – může se dívat ven, nemůže vám nikam utéci, cestu do uličky mu blokujete vy.  Při balení  zavazadel myslete na možné zpoždění letadla, zatoulání vašich kufrů a nejnutnější věci, např. náhradní oblečení pro děti dejte do příručního (kabinového zavazadla). Na cestu si dítě vzít do ruky nebo do svého batůžku  mimo vlastní svačiny třeba knížku, medvídka, panenku, omalovánky a pastelky. Kočárek (tzv. golfové hole) s sebou berete až na palubu letadla, při vchodu do letadla je odevzdáte palubnímu personálu, musí být označené jmenovkou a zabalené, nic nesmí z obalu vyčnívat, jinak letecká společnost nehradí případné poškození během přepravy. Při výstupu z letadla kočárek opět dostanete.

 

Pro případ nevolnosti dětí i dospělých doporučujeme volně prodejné léky – s užíváním a dávkováním poradí lékárník, popř. dejte na doporučení vašeho lékaře.

 

Klubové hotely

Tradičně klubové hotely najdeme především v Tunisku, Egyptě, Turecku, Chorvatsku, Itálii a Černé Hoře.  V posledních letech – právě na základě poptávky klientů se nabízejí i na řeckých ostrovech i pevnině, na jihu Bulharska – zejména v Primorsku.

Hotely mají většinou 3-4 hvězdičky, minimálně polopenzi, ale většinou jsou se službami all inclusive – tzn. zkráceně vše zahrnuto. Hotely jsou vybudovány většinou v bezprostřední blízkosti pláže, jejich součástí jsou i bazény, tobogány,  dětské bazény a hřiště,  herna.  Pro děti jsou připraveny celodenní sportovní  a zábavní programy – animace, které zajišťuje tým  animátorů  a  animátorek.  Jednotlivé  významné cestovní kanceláře ve spolupráci s hotelem vysílají vlastní pracovníky.  Animační programy  nelze zaměňovat se službou hlídání dětí, které poskytují hotely vyšší a nejvyšší kategorie – non stop 24 hodin denně a je za příslušný poplatek. Velkou výhodou klubových hotelů je skutečnost, že vaše děti si brzy najdou nové kamarády, velká možnost různých aktivit, pochytí i nějaké to cizí slovíčko – praxe je přece nejlepší učitel. Pro menší děti jsou v jídelně k dispozici i dětské stoličky, popř. oddělené jídelní kouty pro  nejmenší spolu se speciálním dětským menu. Klubové hotely pro malé děti poskytují dětské postýlky – v Tunisku, Egyptě, Turecku zpravidla zdarma, v dalších zemích záleží může být zpoplatněno – doporučujeme ověřit si před odjezdem. Vzpomínám, jak majitel menšího soukromého hotelu v Bulharsku před několika málo lety nemohl pochopit požadavek českých turistů na dětskou postýlku, nakonec sice dvě zakoupil, ale půjčoval za poměrně vysoký poplatek (vzhledem k celkovému standardu, který jeho hotel poskytoval). Pro malé dítě je možno vzít s sebou i skládací postýlku, pozor její váha se započítává do celkové váhy zavazadel.

 

Jak  vyřídit dítěti cestovní pas?

Je  nutno předložit rodný list dítěte, občanský průkaz zákonného zástupce, doklad o státním občanství dítěte (v případě vydání prvního pasu). Nejdříve je tedy nutno zajistit osvědčení o českém státním občanství dítěte – trvá dva týdny, musíte doložit: rodný list dítěte, rodné listy rodičů nebo oddací list rodičů vydaný před 1. 7. 2001,  doklad totožnosti rodiče, který o dané osvědčení žádá. Osobní přítomnost dítěte není nutná.

Vlastní žádost o cestovní pas se strojově čitelnými údaji  a nosiči biometrických dat se podává u místně příslušného obecního úřadu. Dospělá osoba předkládá občanský průkaz, za děti je nutno předložit všechny výše uvedené doklady. Fotografie jsou zhotoveny na místě. Biometrickými údaji se rozumí fotografie a u osob starších 10 let také otisky prstů. Vyřízení pasu trvá cca 4 týdny.

 

Samozřejmě existuje i pro děti varianta tzv. rychlopasů, s platností na 6 měsíců, pro dítě do 15 let za Kč 1000. Ale pozor, existuje řada zemí – mezi nimi i našimi turisty velmi oblíbený Egypt, Turecko – které při vstupu na své území požadují platnost cestovního pasu ještě 6 měsíců po plánovaném odjezdu ze země. Doporučujeme se vždy informovat u příslušného zastupitelského úřadu daného státu.

 

Cestování dětí bez rodičů

V případě, že dítě cestuje s prarodiči, jinými příbuznými či přáteli, popř. jako školní nebo zájmová skupina – musí předložit potvrzení – s ověřeným podpisem, že rodič (zákonný zástupce) s cestou souhlasí. Potvrzení musí obsahovat jméno a datum narození dítěte, cíl a termín cesty, jméno doprovázející osoby  nebo osob, vč. data narození a čísla cestovního dokladu. Pokud jsou rodiče rozvedeni, jsou třeba ověřené podpisy obou rodičů. Souhlas s vycestováním dítěte do zahraničí je vyžadován i pro samostatně cestující nedoprovázené děti.

 

Kompletní informace najdete na stránkách ministerstva vnitra www.mvcr.cz a na stránkách ministerstva zahraničních věcí České republiky  www.mzv.cz

Cestování a očkování

Vzhledem k stále větší oblibě cestování mezi našimi České republiky je třeba zdůraznit očkování jako nutnou náležitost přípravy cesty do zahraničí především do tropů a subtropů. Očkování při cestách  a podrobné informace poskytují specializovaná pracoviště, střediska očkování a cestovní medicíny – více na www.vakciny.net a www.ockovacicentrum.cz

 

Před  náročnější cestou do zahraničí by měl každý 3 měsíce před plánovaným odjezdem navštívit svého praktického lékaře. Termín je určen tak, aby byl zevrubně posouzen zdravotní stav, vyléčit některá onemocnění, u chronických onemocnění  je třeba zrevidovat upravit léčení. Před stanovením plánu jednotlivých očkování musí lékař vzít v úvahu délku pobytu, státy, které jsou v plánu cesty. Do některých zemí jsou určitá očkování povinná  - zejména žlutá zimnice  a meningokoková meningitida. Tato očkování musí být zaznamenána do Mezinárodního očkovacího průkazu. Jestliže takové očkování nelze uskutečnit z důvodu zdravotní kontraindikace, vystaví lékař Certifikát i kontraindikaci očkování. V rámci cesty do zahraničí je vždy kontrolována úplnost a platnost pravidelného očkování proti tetanu. U osob po 30. roce věku doporučuje do určitých oblastí přeočkování proti dětské obrně a záškrtu. U dětí se kontroluje, zda jsou již dokončena všechna základní očkování.

 

Doporučená jsou očkování proti:

  • Virové hepatitidě A
  • Virové hepatitidě B
  • Břišnímu tyfu
  • Vzteklině
  • Japonské encefalitidě
  • Choleře a onemocnění enterotoxogenním E.coli
  • Klíšťové encefalitidě
  • Chčipce

 

 

 

Přes veškerou osvětu a upozornění si stále naši turisté ze zahraničí dovážejí nechtěné suvenýry v podobě zdravotních komplikací, především se jedná o průjmová onemocnění.  Často vyhledávají turisté po  návratu ordinace kožních specialistů. Po návratu je trápí vyrážky, skvrny, svědivost. Většinou se jedná o sluneční alergii, na ostré slunce u moře, na které nejsou Středoevropané zvyklí. Po návratu zpět dochází ke zklidnění  a vyléčení. I přesto, že naši turisté v posledních letech více dbají na prevenci, každoročně naše úřady zaznamenávají stoupá počet turistů, kteří se vrací zpět i s dalšími potížemi,  např. se žloutenkou nebo malárií.

 Připomeňme si slova známého českého Jiřího Kolbaby . „Ani na víkendové koupání do Chorvatska bych nejel bez očkování proti žloutence“. V souvislosti s tím si vzpomínám, jak mi jednou volali  z cestovní kanceláře po návratu ze zahraniční dovolené, že v letadle, kterým jsem se vracela byl člověk nakažený žloutenkou.  Cestovní kancelář na základě hlášení z hygienické stanice a musela informovat  všechny cestující v letadle. Kdo se neprokázal tehdy platným očkováním, musel jít na kontrolu a do karantény.

 

A o čem bude náš článek příště?  Pravidla letecké dopravy, zavazadla, reklamace dovolené