Česko je země bezpečná

"Turisté přijíždějící do České republiky mají zaručenou výrazně větší hygienickou bezpečnost než ve zbytku Evropy. Pravidla jsou zde totiž mnohem přísnější. Restaurace jsou v Česku kontrolovány nejméně jednou za dva roky, ve zbylých státech Evropské unie je to pouze namátkou, kde kontrolu provádí navíc často pouze cechovní organizace," i tohle zaznělo mimo jiné  na tiskové besedě věnované  zprávě „Česká republika – bezpečná destinace“, kterou  zveřejnila agentura CzechTourism.


Znepříjemnit dovolenou dokáže turistům také kvalita vody. V některých oblíbených destinacích se turista nemůže napít vody z kohoutku, aniž by riskoval závažné zažívací potíže. „Česká republika se v tomto ohledu řadí k velmi bezpečným destinacím, zejména díky přísným hygienickým předpisům a vysokým nárokům, které musí pitná voda splňovat,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.

Tento fakt dokazuje i výborné umístění v rámci Indexu konkurenceschopnosti v cestovním ruchu. Málo se ví, že ve světovém žebříčku se v pilíři hygieny a zdraví Česká republika umístila na 6. místě, za sebou nechala takové oblíbené destinace, jako je Itálie a Španělsko.
 
Zpráva se poukazuje také na výrazné zlepšení kvality vody ve vodních tocích, ke kterému došlo v posledních letech. „Vodácká turistika, koupání a vodní sporty jsou důležitým segmentem cestovního ruchu,“ uvedl Mojmír Mikula, ředitel Odboru výzkumů a analýz. Je to důležité, neboť právě koupání a vodní sporty uvádí podle výzkumů agentury CzechTourism mezi oblíbenými aktivitami během své letní dovolené 8,4 % zahraničních návštěvníků ČR.
 
Ze zprávy vyplývá, že situace se výrazně zlepšila i v oblasti bezpečnosti cyklistů. V roce 2002 bylo zaznamenáno 139 smrtelných nehod, v roce 2010 se tento stav snížil na 70. „Tento fakt si lze vysvětlit tím, že počet kilometrů cyklostezek se v České republice neustále zvyšuje. "Cyklisté si mohou vybírat až ze 39 tisíc kilometrů značených cyklotras,“ řekl Mikula.  
 
Přísnější pravidla oproti ostatním státům má Česká republika také v případě prevence infekčních onemocnění. Příkladem je salmonela, jež se v řadě států vůbec nemusí hlásit. V případě viru HIV je Česká republika druhou zemí s nejnižším počtem nakažených.
 
Celý text druhé části zprávy zveřejnila agentura CzechTourism na internetové stránce  http://vyzkumy.czechtourism.cz.
 
 
Více informací dodá Jakub Hlaváček,
vedoucí oddělení inovací a trendů
ČCCR - CzechTourism
tel.: 221 580 455
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.