Spolupráce Národního památkového ústavu a České Hostelové organizace

 

 

" Národní památkový ústav na památkách ve své správě zaznamenává od roku 2008 úbytek zahraničních návštěvníků. V roce 2010 si památky v jeho správě v doprovodu cizojazyčného výkladu prohlédlo celkem 264.088 návštěvníků a dalších cca 150.000 je prošlo s pomocí audio-průvodců nebo cizojazyčných textů. Oproti roku 2009 to však představuje pokles o cca 24 %. Jen za měsíce duben a květen 2011 činí meziroční pokles počtu prohlídek s cizojazyčným výkladem ve srovnání za stejné období roku 2010 asi  42%.,"  tato slova zazněla na tiskové konferenci, při které zástupci Národního památkového ústavu a České Hostelové organizace podepsali dohodu o vzájemné spolupráci.

 

Novináři byli upozornění, že se v současné době výrazně mění struktura zahraničních návštěvníků, neboť  ubývá organizovaných skupin a přibývá individuálních cestovatelů. Téměř úplně vymizeli návštěvníci z USA a Kanady, naopak každoročně narůstá počet návštěvníků z Ruska či obecně zemí bývalého východního bloku.

 

Proto snahou Národního památkového ústavu je v souvislosti s těmito ukazateli pozvat a znovu přilákat zahraniční návštěvníky na památky.

Tou pomocí může být i to, že je pro zahraniční turnisty zřízeno např. rezervační centrum v Praze na Žižkově, které zatímm zatím funguje pro středočeské památky, jež  využívají hojně především cestovní kanceláře a tour-operátoři a které bude do budoucna rozšířeno na celorepublikovou působnost. Cyhstá se i možnost předprodeje vstupenek přes internet.

 

" A jedním z dalších důležitých kroků, které v tomto procesu NPÚ podniká, je i spolupráce s Českou Hostelovou Asociací o.s., a to jak na regionální, tak na mezinárodní úrovni. Jejím základem je např. distribuce propagačních materiálů na mezinárodní autobusové linky, recepce hostelů v klíčových evropských městech a pobočky národních hostelových asociací, propagace českých památek na mezinárodních webových stránkách nebo pomocí elektronických newsletterů tak, aby se v zahraničí znovu vžilo povědomí o kulturních pokladech České republiky a zahraniční turisté tak jako jinam jezdí za mořem, se do Česka vraceli za historickými místy a památkami," řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková za soulasného pokyvování  předsedy České Hostelové Asociace o.s. Petra Jelínka.

 

V pondělí 11.7.2011 odpoledne tedy svým podpisem stvrdili výše zmíněnou spolupráci právě oni dva představitelé instituce a organizace jmenovitě  generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková a předseda České Hostelové Asociace o.s. Petr Jelínek. K nim  symbolicky připojila svůj podpis také prezidentka Mezinárodní hostelové federace Edith Arnoult-Brill.

 

 „Získat zahraniční klientelu k návštěvě památek ve správě Národního památkového ústavu nebude jednoduchý úkol, nicméně jsem přesvědčena, že podpis smlouvy o spolupráci s Českou Hostelovou Asociací je krok správným směrem,“ komentovala ještě událost generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. „Rádi bychom ukázali zahraničním návštěvníkům, že Česká republika není jen Praha, eventuelně Český Krumlov, ale naše památkové bohatství je mnohem rozsáhlejší,“ dodal Petr Jelínek. .

 

Nutno dodat, že Mezinárodní Hostelová Federace (dříve International Youth Hostel Federation, v současnosti Hostelling International - HI) je nejstarší organizací na světě sdržující hostely ve více než 90 zemích, což čítá více než 4000 hostelů, 350 000 lůžek, více než 38 000 000 lůžkonocí a přibližně 3 700 000 členů (2010). V roce 2009 oslavila 100. výročí světového hostellingu v Německu, odkud tento fenomén pochází. Mezinárodní Hostelová Federace se vždy snažila propagovat cestování a kulturní památky po celém světě a nabízet lidem (především mladým) ubytování v hostelech splňujících dané standardy ubytování. Více na www.hihostels.com.

 

Česká Hostelová Asociace o.s. (ČHA) byla zaregistrována 15.1.2003 na Ministerstvu Vnitra ČR jako nezisková organizace, která se snaží propagovat tuzemskou turistiku a  vytvářet kvalitní síť hostelů, turistických ubytoven a zároveň propagovat jednotlivé regiony v České republice a rozvíjet jejich služby spojené s cestováním. Napomáhá budovat hostely pro mládež, rozvíjí ubytování v hostelech a podporu turistiky v České republice a propaguje všechny regiony. V roce 2011 Česká Hostelová Asociace nabízela ubytování ve více než 20 hostelech v celé republice a měla základnu o více než 1000 členech. Více na www.hostely.cz.

 

" Hostelová karta je celosvětově uznávanou slevovou kartou pro všechny generace s tradicí více než 100 let. Původně karta vznikla především jako členská karta pro fanoušky HI, kteří v hostelech po celém světě získávají slevy na ubytování. V současné  době dochází k rozvoji karty a jejích výhod. Vedle slev na ubytování nabízí mnoho dalších benefitů ve všech oblastech spojených s cestováním. Kartu může získat každý bez ohledu na svůj věk," upřesňuje Jakub Vosáhlo z České  Hostelové Asociace.

FOTO: Jovan Dezort a Petr Skála (Asociace publicistů a novinářů píšících o cestovním ruchu)

Kontakty, které jsme na tiskové konferenci získali pro členy CTPRESS ...

Jakub Vosáhlo, Česká Hostelová Asociace o.s., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Zdeňka Kalová, DiS., tiskový referát NPÚ, 257 010 207, 724 511 225, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.