Lotyšsko jak ho neznáme

V Malém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí se 16. května 2011 konala poslední z přednášek jarního cyklu jedinečného projektu Cestujeme s velvyslanci, uspořádaného společností EUROGRANT.  Přednášející, velvyslanec Ing. Jan Finferle ( 1949), dokázal téměř dvě hodiny poutavou formou vyprávět posluchačům o Pobaltské republice Lotyšsko, kde svého času na české ambasádě působil.

 

„ Lotyšsko je jednou ze tří Pobaltských republik, které své samostatnosti dosáhlo teprve nedávno – v roce 1991,“ řekl Jan Finferle úvodem.

A pokračoval o tom, že se jedná o zem plnou nejenom přírodních krás, ale i historických památek a kulturních vymožeností. Hlavní město Riga, která v roce 2001 oslavila 800 let své existence, je opravdovým skvostem, což potvrzuje i skutečnost, že v roce 1997 bylo její centrum vyhlášeno světovým kulturním dědictvím UNESCO. Pro cestovatele, milovníky panenské přírody a turisty jsou pak lotyšským lákadlem především dlouhé písčité mořské pláže s možností sbírání jantaru i velké množství jezer a lesů. Během své přednášky inženýr Finferle probral jak historii tak i přítomnost této malé republiky, ekonomickou situaci a život běžných obyvatel, včetně kultury a pamětihodností.

„Při mé službě jsem zažil střídání stráží dvou hlav státu, a protože v náplni mé diplomatické práce byla i propagace České republiky, dělal jsem tam obdobné přednášky, jako nyní tady, jenže v obráceném gardu. Musím ale bohužel říci, že v Lotyšsku mají lidé mnohem větší povědomí a znalosti o ČR, než náš běžný občan o nich.“

Tento fakt se potvrdil i během následující besedy, kdy padly kupříkladu i takové nezasvěcené dotazy, jak je to s vízovou politikou a cestování do Pobaltí. Pan velvyslanec Finferle se jen taktně usmál, vždyť jsme přece všichni v Evropské unii a můžeme letět třeba jen s občanským průkazem, ale pas, pas je stále ještě jistota! Dodal i informace, které mnohé zajímaly především - nejlepším spojením je letadlo a pro našince je v Lotyšsku lacino.

„Lotyšsko lze navštěvovat celoročně, nejlépe s cestovní kanceláří, individuální turistika je o něco složitější na organizaci, ale zase je člověk volný jako pták. Nezanedbatelná je i dlouhá tradice česko-lotyšských vztahů,“ připomněl posluchačům závěrem Ing. Jan Finferle a jen tak mimochodem dodal, abychom si nepletli Lotyšsko s Litvou, že jsou na to místní dosti háklivý. Právě tak nedoporučil z pochopitelných důvodů při návštěvě Rigy příliš mluvit rusky, starší ročníky ovládají vesměs němčinu, mladí upřednostňují angličtinu v místy až neobjektivním nadšení ze všeho amerického.

Ing. Jan Finferle za svůj zasvěcený výklad sklidil dlouhotrvající potlesk. Závěrem nás zajímal profesní vývoj tohoto českého velvyslance. Jak už to tak ale bývá, pravá osobnost bývá skromná a pan Finferle není výjimkou. O sobě se mu příliš hovořit nechtělo. Alespoň jsme se dozvěděli to nejdůležitější z jeho působení ve službách vlasti.

„Začínal jsem takříkajíc od píky, v podniku Zahraničního obchodu, kdy jsem byl jako obchodní delegát v Budapešti. Konec devadesátých let mne zastihl na velvyslanectví ve Stockholmu, po roce 2000 jsem byl na Ministerstvu zahraničních věcí, mj. i ve funkci zástupce ředitele Odboru koordinace vztahů s Evropskou unií, od roku 2003 do 2007 mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR v Lotyšsku, do kterého jsem se doslova zamiloval.“

Inženýr Finferle ovládá angličtinu, němčinu, ruštinu, francouzštinu, španělštinu a domluví se i maďarsky. Jeho koníčky je stenografie, filmové umění a turistika.

 

Září to jistí

Jarní cyklus přednášek projektu Cestujeme s velvyslanci měl vysokou návštěvnost a lze ho hodnotit jako mimořádně úspěšný. Jak by ne, co beseda, to lákavý námět. Za všechny jmenujeme alespoň téma Neobyčejné Kongo, Rozmanité Švédsko, Putování po Indii nebo Maroko, jak ho neznáme. Co téma, to jiný velvyslanec či velvyslankyně. Po letní přestávce se podzimní cyklus cestopisných přednášek opět rozjede v září. Tak jako jarní série, i na podzim se bude projekt konat pod záštitou člena Rady hlavního města Prahy Mgr. Lukáše Kauckého. A jako vždy, v závěru besedy a následující diskuze se bude konat slosování o hodnotné ceny. Více na: www.cestujemesvelvyslanci