Pro předčasně narozené děti - benefiční koncert Adama Plachetky

První benefiční koncert předního českého basbarytonisty Adama Plachetky se bude konat dne 16. února 2016 od 19.30 v paláci Žofín. Zpěvák vystoupí za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Během večera zazní díla Mozarta, Donizettiho, Rossiniho, Verdiho a Belliniho. Výtěžek z prodeje vstupenek na tento koncert půjde na podporu konkrétních potřeb rodin s předčasně narozeným dítětem, aby vše lépe zvládaly.

 

Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny byl založen v prosinci roku 2013 Ing. Hanou Píšovou a Markétou Stránskou. Ing. Píšová vysvětluje: K založení nadačního fondu mě dovedla osobní zkušenost. Naše děti, dvojčata, se narodily předčasně ve 24. týdnu. Jejich porodní váha byla 680 g a 700 g. První 4 měsíce svého života strávily v inkubátoru. Nyní jsou jim skoro čtyři roky a jsou to zdravé a krásné děti. První roky byly ve znamení lékařských vyšetření, každodenního cvičení Vojtovy metody, neustálé nejistoty, jak se budou vyvíjet, jaká kvalita života je čeká. Moc dobře vím, jaká je to psychická, finanční, časová zátěž pro celou rodinu. My jsme náš boj, zdá se, vyhráli. Chci se pokusit pomáhat lidem s podobným osudem.“ Markéta Stránská dodává: „Prožívala jsem s Hanou radost z jejího dlouho očekávaného těhotenství. O to větší šok byl předčasný porod a vše co následovalo potom. Mám pět dětí, z toho jedny dvojčata. Když jsem viděla, čím si Hana a její rodina prošla, došlo mi, že úspěch a peníze jsou vám k ničemu, pokud nemáte zdraví. Velmi mne to zasáhlo a rozhodla jsme se, že do toho půjdu s ní.“ Záštitu nad fondem převzal doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, primář novorozeneckého oddělení Ústav pro péči o matku a dítě Praha (ÚPMD), který je zároveň předsedou správní rady, jež rozhoduje o konkrétní pomoci rodinám s předčasně narozenými dětmi. ÚPMD je jedním z nejvýznamnějších českých pracovišť pro obory gynekologie, porodnictví a neonatologie. Je jedním ze 12 Perinatologických center ČR. Lékařská věda je dnes již na skutečně vysoké úrovni a dokáže téměř zázraky. V současné době se hranice životaschopnosti plodu posunula k 24. týdnu těhotenství a hmotnosti zhruba 500 gramů. Nedonošený novorozenec potřebuje specializovanou péči nejenom po narození, ale i po propuštění domů. Nejčastěji se jedná o kontroly psychomotorického vývoje na neurologii, rehabilitaci, kontroly zraku a sluchu, speciální programy výživy a celková psychosociální podpora rodiny. Dostupnost této specializované péče je velmi limitovaná. Rodiče musí dojíždět do tzv. center vývojové a specializované péče pro nedonošené děti, která jsou pouze v některých regionech ČR. Nutná dispenzarizace dítěte je velkou časovou a ekonomickou zátěží. V rámci intervenčních programů a následně je nutné pořizovat pomůcky, které nejsou plně hrazené ze solidárního zdravotního pojištění. Základní potřebou dítěte je úzký kontakt s matkou, podpora a rozvoj citové vazby mezi rodiči a dítětem. Zatímco celosvětově přijde na svět nedonošené každé desáté dítě, u nás je to zhruba každé 12. dítě. Díky špičkové péči českých perinatologických center se daří snižovat počty dětí, které nepřežijí, i těch, které mají závažné postižení.

„Jako primář neonatologie v UPMD Podolí jsem měl dvojčata Hany po celou dobu jejich hospitalizace v péči. Když za mnou koncem roku 2012 přišla Hana s myšlenkou pomáhat finančně rodinám s předčasně narozenými dětmi, měla mou podporu. Touto problematikou se totiž jiný fond či nadace nezabývá. Současná podpora plyne do vybavení neonatologických center, ale žádná organizace přímo finančně nepomáhá rodinám předčasně narozených dětí.“ dodává doc. Straňák.

Nadace už pomohla více než 30 rodinám- hradila jim dopravu, speciální pomůcky a speciální výživu. Peníze získává dobročinnými akcemi: běh Grand prix, prodej triček a tašek, byla partnerem Febiofestu. Charitativní akce Redken Střihaton přispěla částkou 331.000,- Kč. Za loňský rok nadace získala 1,2 milionů Kč.

“Loni jsem se stal otcem zdravé a krásné dcery. Překvapilo mě, kolik děti se narodí předčasně a jak těžké a nelehké jsou jejich životy na začátku. Uvědomil jsem si, jaké jsme měli s mou ženou Kateřinou štěstí a rozhodl jsem se touto cestou pomoci těm opravdu nejmenším a jejich rodičům”, dodává Adam Plachetka k tomuto charitativnímu koncertu.

Adam Plachetka je absolventem Pražské konzervatoře a HAMU, debutoval v 19 letech na jevišti pražského Národního divadla, od roku 2010 je ve stálém angažmá ve vídeňské Státní opeře. Je laureátem řady soutěží, například MPS Antonína Dvořáka. V Národním divadle nastudoval postavy jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Cosí fan tutte). Ve Vídni od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L'elisir d'amore), Figaro, Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito). V jeho osobnosti se spojují tři předpoklady, které se ne vždy sejdou v ideální rovnováze – pěvecké a herecké umění a jevištní zjev( měří 194 cm), mimoto je velmi sympatický a skromný. Patří k několika málo českým zpěvákům světové špičky, je nejlepším basbarytonistou, zejména mozartovského repertoiru, mladé generace. Tento rok zahájil účinkováním v Houstonu (Figaro ve Figarově svatbě) .V newyorské Metropolitní opeře bude hostovat v Donizettiho Nápoji lásky( Belcore), poté vystoupí na své domovské scéně ve Vídni v operách Don Pasquale, Don Giovanni, Lohengrin či Simon Boccanegra. Jako Don Giovanni se objeví rovněž na scéně Slovenského národního divadla v Bratislavě a také se vrátí na Salcburský festival v úspěšné inscenaci Figarovy svatby. Na podzim ho opět čeká hostování v USA. Letos bude v Praze méně než 20 dní, benefiční koncert na Žofíně bude jeho jediným vystoupením v Praze.„Je nám velkou ctí a vážíme si toho, že Adam Plachetka spojil své jméno a své pěvecké umění právě s naším nadačním fondem pro předčasně narozené děti“, dodává Hana Píšová, zakladatelka nadačního fondu.

Vstupenky na recitál jsou v několika cenových kategoriích, přičemž ta nejvyšší v sobě zahrnuje benefiční večeři za účasti Adama Plachetky a vzácných hostů. Vstupenky jsou k zakoupení v síti Ticketpro.

Jaromír Hampl