
Botanická zahrada hl. m. Prahy zve v únoru všechny milovníky dobrého vína. O víkendu 8. a 9. února se návštěvníci Vinotéky sv. Kláry zahřejí. Koná se tu totiž víkend svařeného vína. V nabídce budou čtyři kombinace „svařáku“, některé z nich tu navíc ochutí kořením, citrusy a dalším ovocem. Na následující pátek 14. února zase ve vinotéce připravujeme mimořádnou valentýnskou degustaci sektů z místní produkce.
Na valentýnský večer, v pátek 14. února, si zamilované dvojice mohou užít jedinečnou degustaci exkluzivních šumivých vín z produkce Vinice sv. Kláry. Pod vedením místního someliéra mohou vychutnávat sekty, které zrály v láhvi celých 9 a 15 měsíců. Vína vznikla ve spolupráci s firmou Proqin ve Velkých Němčicích. Pro řízenou degustaci tu mají nachystaný Ryzlink rýnský Blanc (brut nature), Pinot Noir rosé (brut nature), Pinot Noir Blanc de Noir (brut nature), Ryzlink rýnský Blanc de Blanc (brut nature). Během degustace se účastníci dozvědí řadu zajímavostí o výrobě sektů, historii Vinice sv. Kláry i místním vinném sklepě. Degustace začínají v 17 a ve 20 hodin. Kapacita je 22 osob a místo je nutné si rezervovat.
Řada lidí si schovává speciální láhev vína na slavnostní či výjimečnou příležitost. Tuto zvláštní příležitost si mohou milovníci vína udělat například 22. února, kdy po celém světě otevírají láhve archivních a dalších unikátních vín v rámci večera „Open That Bottle Night“. Archivní vína pro své návštěvníky otevřou i ve Vinotéce sv. Kláry. V prodeji tu nabídnou limitované množství úspěšných vín z předchozích ročníků, která již nejsou v běžné nabídce. Řízená degustace za doprovodu místního someliéra se uskuteční v sobotu 22. února v 17 a ve 20 hodin a místa si musíte předem rezervovat.

Botanická zahrada v zimě, to nejsou jenom rostliny. Nejen na krmítkách tu můžete zahlédnout některé zástupce ptačí říše, například různé druhy sýkor, červenky, hýly nebo sojky, žluny a strakapoudy. Ve spolupráci s Českou ornitologickou společností botanická zahrada připravila panelovou výstavu, kterou tu věnovali pražskému ptactvu. Výstava vychází ze stejnojmenné knihy Pražské ptactvo 1800–2020, kterou vytvořil kolektiv autorů pod vedením Petra Voříška. Na panelech návštěvníkům představí různé druhy ptáků prostřednictvím malovaných obrazů Jana Hoška, které najdeme i v avizované i v knize. Po krátkém seznámení s historií sledování ptáků na území Prahy návštěvníci poznají ptačí obyvatele jednotlivých hlavních biotopů v hlavním městě. Důraz autoři kladou především na ptáky hnízdící, ale pozornost věnují i těm pravidelně hostujícím, s nimiž se můžeme setkat v době migrace či během zimování. Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz
Michaela Bičíková