Baťův kanál na východě Moravy je mezi „lodníky“ velice populární. Ovšem i když ne tak mediálně vodácky proslulou je i horní Vltava. Komorami na jihu Čech se letos proplavilo více lodí i osob než v minulé sezoně. Mezi návštěvníky roste také počet a doba strávená na hausbotech a obytných lodích.
Postupný vývoj provozu na Stezce Vltavy, tedy splavněném úseku řeky mezi Českými Budějovicemi a Kořenskem, sledují manažeři z Turistické oblasti Budějovicko na základě dlouhodobých statistik Povodí Vltavy. Státní podnik zaznamenává od roku 2011množství lodí a osob na pěti plavebních komorách od Českého Vrbného po Kořensko. Zatímco v průběhu covidových sezon 2020 a 2021 čísla prudce rostla, od roku 2022 docházelo k pozvolnému poklesu. V letošním roce se trend naopak obrátil. I přes předčasné uzavření plavby z důvodu zářijových povodní, se letos proplavilo 39160 osob a 8844 lodí. Je toé více, než v loňském roce. „Během covidu zažívala rekreační plavba na Budějovicku velký boom. To zvyšovalo statistiky a zároveň pomáhalo s její propagací. V následujících letech došlo k poklesu, který přisuzujeme především otevření hranic a možnosti vycestovat k moři. Nyní se trend obrací. Předpokládáme postupnou stabilizaci na před-covidových číslech,” popisuje vývoj ředitel turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský.
Rekreační plavba je nyní důležitou součástí nabídky cestovního ruchu v Turistické oblasti Budějovicko. Vodomilové, mířící do jihočeské metropole, mohou využít celou řadu možností, jak na řeku vyplout. V nabídce tu mají pravidelné lodní linky, půjčovny malých plavidel, ale také šlapadel, veslic a paddleboardů. Do hledáčku hostů se stále častěji dostávají i pobyty na hausbotech a obytných lodích, na kterých je možné strávit celou dovolenou nebo její část. Řeku si oblíbili také místní obyvatelé, ať už na menších plavidlech, nebo soukromých motorových lodích. Ti využívají především sportovní přístavy v Českém Vrbném, v Hluboké nad Vltavou a kotevní na přístavních molech podél břehů řeky. „Infrastruktura na řece, do které spadají například kotevní mola u turisticky zajímavých míst nebo přístavní hrana u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích, představuje pro cestovní ruch velmi důležitou součást celého projektu splavněné Vltavy. Právě díky těmto prvkům dokážeme dostat turisty plující po řece také do atraktivit v jejím okolí. Stezka Vltavy se tak lépe propojuje s turistickou oblastí a zároveň to pomáhá rozhýbat ekonomiku kolem řeky,” vysvětluje T. Polanský.
Stoupá zájem o tematické plavby. [AK1] Oblíbená je například lodní linka vyplouvající z přístaviště na slepém rameni Malše v centru Budějovic. Tato lodní linka staví po obou březích Malého jezu a využívají ji návštěvníci tohoto oblíbeného koupaliště, ale také štamgasti, kteří míří takzvaně “na pivo po staru” do Pivovarské zahrady Samson. V mezičasech vyplouvá i loď na komentované a tematické lodní plavby. Návštěvnost lodní linky ve spojení s prohlídkou nejstaršího budějovického pivovaru Samson každoročně roste. „Plavby se těší obrovské oblibě jak u turistů, tak u místních obyvatel. Jsem rád, že „budějčákům“ můžeme nabídnout i jiné alternativní druhy dopravy, které mohou využívat. Chceme, aby se na každou další návštěvu k nám lidé těšili“ říká zakladatel projektu Jiří Borovka. Provozovatel lodní dopravy nabízí, kromě předem vypsaných termínů i plavby pro soukromé skupiny. Loď jezdí dokonce i v mimosezoně, například na Čertovskou plavbu, Adventní plavbu nasvícenými Budějovicemi nebo na vánoční Plavbu do Betléma, o kterou je každoročně největší zájem.
Stále více nadšených posádek získává plavba na obytných lodích a hausbotech z Českého Vrbného a z Hluboké nad Vltavou. Půjčovna „Lodě Česko“ s flotilou 12 plavidel odbavila letos o 8 % více posádek, které na vodě strávily téměř 1000 dní. „V sezoně 2024 jsme přivítali téměř 250 posádek. Na našich obytných lodích stráví průměrně 4 dny. To je déle než v minulých sezonách. Přinášíme tak na řeku a do přístavů život a ruch, což nás velmi těší,“ uvádí Petr Volek, majitel půjčovny Lodě Česko. Doba strávená na lodi se přitom prodlužuje, např. v sezoně 2022 to bylo průměrně 3,37 dne. Mezi nejoblíbenější destinace patří samozřejmě Hluboká nad Vltavou, Hněvkovická přehrada s Purkarcem i Týn nad Vltavou. Řada posádek s týdenním pobytem míří na Orlík. Informace o projektu najdete na www.stezkavltavy.cz.
Vojen Smíšek