Unikátní projekt Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností zahajuje rok 2022 panelovou fotografickou výstavou v Metropoli Zličín. Do tohoto projektu se za dobu jeho existence zapojilo již 112 významných jmen. V loňském roce obohatili projekt oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou, a také držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, biolog a profesor Jiří Friml.
Projekt Kořeny osobností, jehož cílem je upozornit na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství ve spojení s významnými osobnostmi současného světa, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. „Do projektu Kořeny osobností se za 12 let zapojilo již 112 jmen, mezi kterými nechybí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Dovolím si říci, že tento projekt láká nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Věříme, že tato výstava návštěvníky nákupního centra Metropoli Zličín zaujme a přivede je za odpočinkem, zábavou i vzděláním do naší botanické zahrady,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Mezi osobnosti, které v botanické zahradě v Troji „zanechaly“ své kořeny, patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, zpěvák Karel Gott a také bývalý československý a český prezident Václav Havel. Na Stezce osobností nechybějí ani rostliny, které vysadili další významní čeští sportovci jako Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová nebo proslulí čeští filmaři Miloš Forman, Jiří Menzel a Miroslav Ondříček. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a významní čeští neurochirurgové Benešovi. Nechybí ani významné osobnosti mezinárodního významu jako sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.
Ani v roce 2021 osobnosti v projektu trojské zahrady nezahálely. V červnu svůj strom, buk lesní (Fagus sylvatica) ´Dawyck Purple´, který je významnou evropskou dřevinou, vysadila novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová. V září ji následovaly legendy českého sportu, běžkyně na lyžích a olympijské medailistky Kateřina Neumannová a Květa Pecková Jeriová. Ke druhé jmenované se při sázení připojil její manžel Zdeněk Pecka, český veslař a olympionik. Seznam pak v říjnu doplnil profesor Jiří Friml, biolog, který se zabývá rostlinnou fyziologií, zejména růstem rostlin a jeho hormonálním řízením. J. Friml držitelem Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě. Jeho stromem se stala lípa velkolistá (Tilia platyphyllos var. Vitifolia), jejíž listy připomínají révu vinnou. Tato lípa upomíná na vinařskou oblast jižní Moravy, odkud Jiří Friml pochází.
Putovní výstava Kořeny osobností bude v areálu nákupního centra Metropole Zličín k vidění do 25. února 2022. Návštěvníci botanické zahrady se s největšími osobnostmi 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, která je provede celým areálem botanické zahrady, včetně skleníku Fata Morgana. Projekt Kořeny osobností bude pokračovat i v roce 2022 a výstava instalujeme na dalších místech Prahy i v dalších městech. www.botanicka.cz
Michaela Bičíková