Náprstník, nebo-li Digitalis. Jed i lék zároveň
V Botanické zahradě hl. m. Prahy je i v parném létě co objevovat. Atmosféru letní dovolené si můžete užít v expozici Středozemí, kde najdete rozkvetlé levandulové pole. Kvetoucí středozemní byliny lákají i do Ornamentální zahrady, kde najdete i další část tematického projektu „Jedovatá sezóna – Ďáblova zahrádka“. Součástí „Jedovaté sezóny“ jsou i dvě výstavy, které startují v těchto dnech, a to výstava „Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty a cykasy“, která navazuje na prodejní výstavu sukulentů, ke kterým se nyní přidají právě cykasy, a také další jedovaté exotické rostliny. Ve skleníku Fata Morgana tento víkend letos naposledy navštívíte výstavu tropické motýlí krásy. V příštích dnech na ni totiž naváže výstava jedovatých pokojových rostlin, které běžně pěstujeme v našich bytech.
V botanické zahradě najdete rozkvetlé záhony letniček, které připomenou léto u babičky. Všemi barvami hýří záhony v Ornamentální zahradě, kde kvetou velmi oblíbené denivky a další letničky, ale i záhon s bylinkami a sousední jedovatý záhon. Zavítat ale můžete i do exotičtějších oblastí. Milovníci levandule by neměli minout expozici Středozemí. V Horní zahradě pak můžete „navštívit“ Ameriku. V plné kráse tu představují expozice užitkových rostlin Nového světa, kde právě kvetou aksamitníky a rozkvétají slunečnice. Najdete tu tradiční léčivky, zelené koření, ale i rituální a jedovaté rostliny, využívané indiánskými šamany. V těsné blízkosti expozice pak kvete americká prérie a dokonce i suchomilné juky v expozici Severoamerické polopouště. Na Pivoňkovou louku návštěvníky přilákají něžné květy hortenzií, které už i u nás zdomácněly, ale jejich původ je v daleké východní Asii.
Denivky
„Léto je v plném proudu a naše zahrada má stále co nabídnout. Velkým lákadlem je levandulové pole v expozici Středozemí, které evokuje atmosféru Provence. Tento víkend je také poslední možnost navštívit výstavu exotických motýlů, která se i letos setkala s velkým zájmem návštěvníků. Rád bych je ale pozval i na další výstavy, které připravujeme v rámci Jedovaté sezóny, a sice na výstavu jedovatých sukulentů a cyklů, a také výstavu jedovatých pokojových rostlin, která v příštím týdnu vystřídá již zmiňované motýly ve skleníku Fata Morgana. Pokud se nechystáte na dovolenou do zahraničí, můžete u nás v zahradě objevit prostřednictvím typické flóry celý svět,“ láká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy
Jedy v zahradě i v obýváku
Letošní sezónu trojské botanické zahrady zaměřili na jedovaté rostliny, které známe z našich zahrad, přírody i z našich domovů. V rámci areálu botanické zahrady najdou návštěvníci v průběhu sezóny různá tematická zastavení. U konkrétní expozice najdou vždy informační panely. Expozicemi s jedovatými rostlinami návštěvníky provede brožura s mapou. Aktuálně se mohou seznámit s Ďáblovou zahrádkou v expozici Ornamentální zahrady, kde najdou řadu rostlin, které jsou významnými zdroji léčiv a zároveň se při nevhodném dávkování nebo způsobu použití mohou stát nebezpečným jedem. Na rostlinné jedy jsou zaměřené i aktuální výstavy a akce. Od 16. července se veřejnost může těšit na jedovaté cykasy a další jedovaté exotické rostliny, které ve výstavním fóliovníku v sousedství expozice Svět sukulentů vystřídají výstavu jedovatých sukulentů nazvanou „Co Maryša ještě neznala“. V tropickém skleníku Fata Morgana zase jedovaté exotické motýly nahradí jedovaté pokojovky, tedy sukulenty, byliny i dřeviny tropických oblastí, o kterých možná ani netušíme, jak zrádné mohou být. Výstava s názvem „Nechte jedy na pokoji aneb Jedovaté pokojovky“ ve Fata Morganě začne 23. července.
Procházka s odborníky
Návštěvníci, kteří si chtějí procházku botanickou zahradu skutečně užít a chtějí se dozvědět tajemství ze světa rostlin, by si neměli nechat ujít Kurátorská provázení. Procházky s kurátory botanické zahrady se konají ve vybrané soboty. Pokud vás zajímají jedovaté rostliny, přijďte na provázení v sobotu 17. července, kdy se dozvíte od kurátorky Aleny Novákové zajímavosti o jedovatých letničkách, které možná máte na vaší zahradě. Rozkvetlou severoamerickou prérií Vás v sobotu 24. července provede kurátor Petr Hanzelka. Termíny jednotlivých akcí a detailní informace najdete na webových stránkách botanické zahrady nebo na sociálních sítích. Prohlídka je v ceně standardní vstupenky do botanické zahrady a za provázení se nic neplatí. Začíná vždy ve 14 a v 16 hodin. Místo setkání a začátek prohlídky najdete u pokladny, která je nejblíže dané expozici. Na prohlídky není nutná registrace.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci. Novinky a další informace najdete také na https://www.botanicka.cz/