Česko v datech: Turistický ráj Česko - kam jezdí nejvíce cizinců a kde trávíme tuzemské dovolené?

PRAHA, 2. 12. 2015 - Stovky hradů a zámků, více než tři desítky lázní, dvanáct památek UNESCO nebo třeba Mistrovství světa v ledním hokeji, závody MotoGP, Halové mistrovství Evropy v atletice a Plzeň jako Evropské hlavní město kultury. To jsou hlavní lákadla, za kterými v Česku od června 2014 do stejného měsíce roku 2015 mířili turisté. Projekt Česko v datech se tentokrát zaměřil na návštěvnost jednotlivých krajů ČR. Jak se vyvíjela během roku, jaké národnosti najdeme mezi turisty v jednotlivých regionech, nebo jaký rozdíl je mezi tuzemskými a zahraničními návštěvníky v českých krajích? Podívejte se na naši analýzu!

“Vzali jsme data Českého statistického úřadu za celkem 13 měsíců - od června 2014 do června 2015 - a detailně se podívali na počty přenocování domácích i zahraničních turistů v hromadných ubytovacích zařízeních (hotely, penziony, ubytovny) v jednotlivých krajích České republiky. V každém z nich jsme navíc vybrali pětici národností, které v dané oblasti tráví nejvíce nocí, a zobrazili vývoj návštěvnosti v konkrétních měsících,uvádí za projekt Česko v datech Zdeněk Honek, Country Manager SAS Institute ČR. “Ke zpracování dat byly využity nástroje SAS Visual Analytics,” dodává.

Návštěvnost České republiky roste již pět čtvrtletí v řadě, ve druhé polovině roku 2014 vzrostla zhruba o 2,5 %, v první polovině roku 2015 dokonce o 9 %. Jen za rok 2014 navštívilo Česko přes 25 milionů turistů. Přibližně polovina z nich u nás zůstala jeden den, desetinu tvořili tranzitující osoby, tedy ti, kteří ČR navštívili pouze jako přestupní stanici do své cílové destinace, a zbylých téměř 40 % u nás přespalo alespoň jednu noc. V hromadných ubytovacích zařízeních (která Česko v datech ve své analýze sleduje) se v roce 2014 podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj ubytovalo více než 8,1 milionu turistů.

V Praze je nejvíc Němců, jen v lednu převažují Rusové

Co se týče celkové návštěvnosti, je mezi všemi českými kraji v čele nepříliš překvapivě Praha, kterou ve stále větších počtech vyhledávají hlavně zahraniční turisté, ale ubytovává se zde i velké množství občanů ČR. Podle dat ČSÚ strávili Češi v Praze nejvíce nocí hned po Němcích, v počtu příjezdů jsou v Praze dokonce vůbec nejpočetnější skupinou. Nutno ale dodat, že Praha rezidenty příliš neláká v porovnání s ostatními kraji ČR,” vysvětluje Markéta Vogelová, ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism.

Pokud se zaměříme na cizince přijíždějící do našeho hlavního města, vedou ve sledovaném období Němci, kteří za 13 měsíců strávili v Praze téměř 2 miliony nocí. Především v lednu, v období pravoslavných Vánoc, bychom ale v metropoli na Vltavě uslyšeli daleko spíše ruštinu. Rusové tvoří celkově druhou největší skupinu zahraničních návštěvníků Prahy, na dalších místech pomyslné tabulky bychom pak našli občany USA, Velké Británie a Itálie.

Zájem mají zahraniční turisté i o Karlovarsko nebo jižní Moravu. Národnostní skladba je podobná - ve všech krajích kromě čtyř tvoří dle počtu přenocování nejpočetnější skupinu Němci, velice často se objevují Slováci, Poláci nebo Rakušané. „Raritou” jsou pak Dánové, kteří se dostali mezi pětici nejčastějších návštěvníků v Královéhradeckém kraji.

Vysoké zastoupení počtu přenocování dánských turistů v Královéhradeckém kraji je dáno především návštěvností Krkonoš. Ty jsou u zahraničních turistů nejoblíbenějším pohořím, a to jak pro zimní, tak letní dovolenou. Dánové, jako většina zahraničních turistů, míří nejvíce do Prahy. Krkonoše jsou druhým nejoblíbenějším regionem, a to především v zimní sezoně,” říká Markéta Vogelová.

Číňany láká film i reality show, Rusy zabrzdila krize

Mezi národnosti s největším nárůstem návštěv v Česku patří Číňané. Vliv na jejich rozhodování má mimo jiné i film „Jen my víme kde“, který se odehrává v Praze a měl premiéru na začátku roku 2015, nebo populární reality show Day Day Up, jejíž díl věnovaný České republice odvysílala jedna z čínských televizních stanic na konci října.

Kromě Číňanů pak v roce 2015 přibylo i Britů nebo Američanů. Ubylo naopak Francouzů nebo Rusů, na které dopadla ekonomická krize nebo sankce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Čechy to táhne do hor, k rybníku a za vínem

Ze statistik návštěvnosti domácích turistů můžeme odvodit, že si Češi pro tuzemské pobyty nejčastěji volí hory na severu, jihočeské rybníky nebo vinařské oblasti. Ve sledovaném období strávili Češi největší množství nocí (přes 2,7 milionu) v Jihočeském kraji. Tomu přitom zlato zajistila především letní sezona - v červenci a srpnu 2014 v něm tuzemští turisté strávili dohromady přes 1,1 milionu nocí.

Pro změnu vysoce nadprůměrné zimní sezony, tedy pobyty od ledna do března, vynesly na druhé a třetí místo kraje, které si mezi sebe dělí hřebeny Krkonoš. Královéhradecký kraj vykázal od poloviny roku 2014 do poloviny roku 2015 přes 2,6 milionu přespání domácích turistů, Liberecký kraj za stejné období více než 2 miliony. Mezi čtveřici nejnavštěvovanějších se s téměř 2,3 miliony přenocování českých turistů zařadil ještě Jihomoravský kraj. Naopak na opačném konci žebříčku stojí Ústecký kraj, který Čechy k dovoleným zjevně příliš neláká. Za 13 sledovaných měsíců v něm tuzemští turisté strávili pouze 877 tisíc nocí.

Jak je to s ruskými Vary?

Povědomí o Karlových Varech v poslední době téměř splynulo s tamní ruskojazyčnou populací. Jak to ale je s naším nejznámějším lázeňským městem a jeho okolím, pokud bychom se zaměřili na počet přenocování hostů v tamních hromadných ubytovacích zařízeních? Během letních měsíců převládá domácí klientela, po zbytek roku pak dominují hosté z Německa, následováni právě Rusy a Ukrajinci. Zajímavostí Karlovarského kraje jsou i počty turistů z Izraele. Ti se totiž mezi pětici nejčastějších národností nedostali v žádném jiném regionu ČR a na Karlovarsku jich jen o prázdninách 2014 strávilo přes 53 tisíc nocí.

Bonus: Jaké jsou nejnavštěvovanější památky českých krajů?

Ve spolupráci s agenturou CzechTourism přinášíme jako bonus i statistiku nejnavštěvovanějších turistických cílů v jednotlivých krajích a pětici vůbec nejoblíbenějších výletních cílů v celé České republice. Do výběru se vešla jak historická města, tak hrady, zámky, muzea nebo přírodní památky. Najdete mezi nimi i oblíbený cíl vašich dovolených?

O projektu Česko v datech

 

Ambicí projektu Česko v datech je vyhledávat témata, která jsou přitažlivá, zajímavá nebo důležitá pro celou společnost, ale jejichž zpracování vyžaduje pokročilé datové nástroje. Chce objevovat souvislosti, které se v datech skrývají, a potvrdit či vyvrátit tvrzení, která se v české společnosti tradují, ale bez práce s rozsáhlými daty jim chybí důkaz. Partnery projektu jsou společnosti SAS Česká republika, Deloitte, Unicorn a DataSpring, které poskytly svá řešení pro zpracování a vizualizaci dat. Spolu s nimi se na projektu podílí i agentura DARK SIDE.