Želiv – místo pro odpočinek i poučení

V dnešní uspěchané době všichni potřebujeme odpočinek a vypadnout z pracovního kolotoče,  děti je třeba odtrhnout od jejich milovaných počítačů a nabídnout  jim další aktivity. Přinášíme Vám tip na zajímavý tip na výlet nebo třeba  odpočinkový a relaxační pobyt. Zveme Vás do historického kláštera Želiv nedaleko měst Humpolec a Pelhřimov.  Navštívíte   zajímavý komplex budov – klášter, kostel, panský dům, opatství – skvost, kde tvořil i jedinečný umělec Santini, Seznámíte se s místní pohnutou historií. Zajímavá je exkurze do místního pivovaru spojená s ochutnávkou různých piv. Na své si přijdou i cyklisté a milovníci procházek v přírodě a poznání naší minulosti.  Klid  v želivském klášteře a duchovní pomoc premonstrátů využila svého času i mnohonásobná Zlatá slavice zpěvačka Naďa Urbánková.

 

Z Prahy se do Želivi dostaneme pohodlně autem, musíme zdůraznit, že směr jízdy je velmi dobře značen. Historie kláštera je velmi stará, byl založen již v roce 1139 českým knížetem Soběslavem  a jeho manželkou Adlétou  pro benediktiny z blízkého opatství v Sázavě. Na památku spojení se starobylým klášterem v Sázavě jsou na nádvoří kláštera Želiv  sochy svatých Konstantina (Cyrila) a Metoděje.  Pojmenování Želiv dostal klášter pravděpodobně po řece Želivce  a snad původní obyvatelé se jmenovali Želejové, tedy obec Želejů – Želiv. Již ale po 10 letech se dostává klášter pod správu premonstrátů a začíná jeho velmi zajímavá a pohnutá historie. V době vlády  husitského krále Jiřího z Poděbrad byl klášter zkonfiskován ve prospěch rodu Trčků z Lípy. Ti zde postavili tzv. Trčkův hrad – pozdně renesanční panské sídlo, a začali zde vařit pivo.

Do dnešních dnů prošel celý klášter několika přestavbami, které byly zapříčiněny jednak dějinnými zvraty, změnami majitelů, ale i požáry. Mezi nejpohnutější období v novodobé historii kláštera patří padesátá léta minulého století, kdy mezi roky 1950-1956 zde byli internováni nepohodlní kněží a řádoví bratři. V prostorách kláštera je tomuto období  věnována samostatná výstava. Poté zde byla umístěna psychiatrická léčebna až do roku 1992, v roce 1993 byl klášter navrácen řádu premonstrátů.

Klášter se otevírá veřejnosti

Díky provisorovi kanonie    P. Jáchymu Jaroslavu Šimkovi, OPraem. (pro laiky zástupce opata – představeného kláštera) jsme  mohli  navštívit i klausuru, kde jsou soukromé prostory  premonstrátů. Viděli jsme galerii opatů, nádhernou klášterní knihovnu, kde jsou  mj, i nádherné historické globy. Premonstráti patří mezi tzv. školské řády – jeho členové se věnovali  a dnes opět věnují pedagogické činnosti.V knihovně nyní probíhá katalogizace a digitalizace všech knih, jakmile bude dokončena, začne knihovna opět sloužit vědecké i laické veřejnosti. Pan provisor velmi ochotně odpovídal na všechny naše otázky, vyprávěl o současné činnosti kláštera a plánech do budoucnosti. Divili jsme se, že nemá kolárek – vysvětlil nám, že i oblečení kněží a řeholníků prochází vývojem a dochází ke zcivilnění. I přestože má několik akademických titulů   – trval na skromném oslovení pane faráři.

Pod slovem klášter má řada  z nás stále zakonzervován názor – místo, kde bydlí řádové sestry – jeptišky či řádoví bratři – mnichové a modlí se.  Z hodin dějepisu si ještě pamatujeme, že kláštery byly místem odkud se šířilo vzdělání a vznikaly první knihy. Premonstráti v Želivi se nyní  snaží znovu otevřít prostory kláštera veřejnosti a umožnit   všem poznat pohnuté osudy tohoto místa, spojit duchovno s materiálními požitky a zážitky, s odpočinkem a poznáním, ozdravěním duše i těla.

 Proč navštívit  Želiv

 

Mimo prostory konventu a klausury (neveřejné prostory premonstrátů) nás při naší návštěvě Želivi provázela  sympatická paní Lenka Vacková, dáma opravdu na svém místě, která stejně jako ostatní děním zde opravdu žije. Její výklad byl velmi obsažný a přitom přístupně podaný, ukázala nám i vzácný  původní románsko-gotický svatostánek, kterých se na celém světě dochovalo pouze několik desítek.

Klášter v Želivi nyní nabízí kromě komentovaných prohlídek celého areálu, ubytování hotelového typu, pro skromnější i hostel. Pravidelně se zde konají duchovní cvičení – kam mají ale přístup i nevěřící laikové, kteří si chtějí a potřebují odpočinout od shonu a stresu dnešní doby. Díky zahraničním kontaktům pan faráře Šimka přijíždějí pravidelně na duchovní cvičení kněží např. až z daleké Austrálie. 

V nádherném sálu v tzv. opatském domě se pravidelně konají svatby a koncerty, své místo mezi milovníky hudby si  své místo našel i pravidelný mezinárodní festival Musica Figurata. Tradičně se v Želivi účastní noci kostelů. Prvního června je připravena i dětská chrámová stezka, děti se dozví od odborného průvodce zajímavé informace o historii kostela, mohou si vyjít na kazatelnu, zazvonit, posadit se na opatské křeslo.

Klášterní pivovar – uvařte si své pivo

Paní  Lenka  nás zavedla i do místního minipivovaru, kde  nám sládek, pan Jiří Novák vysvětlil výrobu místních speciálních piv – např. zde najdete piva malinová, jahodová, nealkoholická. V rámci návštěvy pivovaru jsme ochutnali i piva z místní výroby. Pro zájemce zde pravidelně organizují i víkendové kursy vaření  piva – dámy, máte možnost si uvařit pro sebe i svého  vyvoleného vlastní pěnivý mok. Pivo, které vám obzvláště zachutná si můžete koupit v místním obchodě.

Výlety v okolí

Klášter poskytuje hotelové ubytování – můžete zde strávit  dva dny, prodloužený víkend, týden a podnikat výlety do okolí, pěšky nebo na kole.  Parkování je zajištěno přímo v areálu, který se na noc zavírá. Příroda v okolí je krásná, místní vám rádi poradí, kam si vyjít nebo vyjet na kole na výlet.  Pro milovníky městské turistiky  doporučujeme blízký Humpolec, kde najdete mimo jiné soukromé muzeum historických automobilů a motocyklů, v místním  muzeu jsou stálé výstavy věnované  významným rodákům – lékaři dr. Aleši Hrdličkovi a hudebnímu skladateli Gustavu Mahlerovi.  Je zde jediný český včelařský skanzen a stálá včelařská výstava.

 V  Pelhřimově je známé Muzeum rekordům a kuriozit, město  připomíná  své dva slavné rodáky – bratry Lubomíra a Oldřicha Lipské, na náměstí v domě čp. 10 najdete Síň Lipských aneb první České MÚZYUM.

Milovníci českých pohádek si určitě nenechají ujít návštěvu státního zámku Červená Lhota, kde se filmovala legendární Zlatovláska. Blízko je i Lipnice, místo kde tvořil i jeden z českých nejproslulejších spisovatelů Jaroslav Hašek.

 

Kompletní informace najdete na www.zeliv.eu