Botanická zahrada hl. m. Prahy pokračuje v modernizaci areálu. Během následujících dní tu zahájíme výstavbu nového výstavního pavilonu v Nádvorní ulici. Objekt bychom měli dokončit na jaře 2023 a nabídne moderní zázemí pro návštěvníky, multifunkční sál a prostory pro zaměstnance. V souvislosti se stavbou ale musíme počítat s jistým omezením. Například vstup do jižní části areálu jsme přesunuli na konec Nádvorní ulice, blíže k vinici sv. Kláry.
Botanická zahrada pokračuje v obměnách a modernizaci areálu na základě generelu územního rozvoje, platného od roku 2017. Upřesňuje vznik a rozvoj expozic a návštěvnického vybavení. „Naším záměrem je nabídnout návštěvníkům další zážitky a současně moderní zázemí areálu, ve kterém mohou strávit celý den. Dosavadní podoba vstupu z ulice Nádvorní byla pouze provizorní. Do dvou let tu vyrostou nové objekty, v nichž návštěvníci najdou občerstvení, multifunkční sál i příjemné posezení. Současně tu vznikne nové technické zázemí pro naše zaměstnance. Pokračujeme i v dalším rozvoji areálu, mimo jiné také vrcholí budování nového zavlažovacího systému, kterým do zahrady přivádíme vodu z Vltavy,“ vysvětluje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Pergola bude chránit návštěvníky před deštěm i slunečním úpalem (vizualizace)
V harmonii s okolím
Nově najdou návštěvníci v ulici Nádvorní dva objekty se společenským centrem, obchodem se suvenýry a rostlinnými specialitami z botanické zahrady. Ústředním prostorem v rámci výstavního pavilonu bude multifunkční sál, který poslouží pro výstavy, přednášky i vzdělávací akce. Současně zde naleznete prostory s technickým zázemím pro zaměstnance. Návrh architektonického studia AND vypracovali archuitekti tak, aby nové objekty byly v souladu s okolními partiemi expozice Ornamentální zahrady. „Výstavní pavilon i provozní objekt jsou navrženy tak, aby se v rámci okolních expozic neuplatňovaly příliš výrazně nebo rušivě. Využijeme zde přírodní materiály a celkově chceme stavbu pojmout spíše jako pozadí pro dominantní popínavou zeleň. Lehkost jí dodává velkoplošné prosklení některých stěn, které vizuálně propojí interiér a exteriér v jeden celek. Komunikačně spojuje oba objekty lehká pergola, chránící návštěvníky proti dešti či letnímu slunci. Součástí klidové zóny budou i kaskádovitá jezírka, navazující na současné jezírko, kde zajistíme umělý koloběh vody,“ doplňuje Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Do botanické zahrady náhradním vstupem
Trojská botanická zahrada svůj provoz v souvislosti se stavbou výrazně neomezuje. Dosavadní pokladna v ulici Nádvorní se přesunula na konec této ulice a nachází se v bezprostřední blízkosti vinice sv. Kláry. Toalety najdete u rostlinného bistra Botanická na talíři. Zachovali jsme i bezbariérový vstup do zahrady.
Vodovod z Vltavy a most k Fata Morganě
Botanická zahrada hl. m. Prahy pokračuje v další modernizaci areálu na základě generelu územního rozvoje. V nedávné době jsme otevřeli nový vstupní areál s restaurací u tropického skleníku Fata Morgana. Ještě v letošním roce také zahájíme výstavba přemostění, které propojí venkovní expozice právě s tímto novým areálem a skleníkem a usnadní návštěvníkům pohyb po zahradě. Současně také vrcholí budování vodovodu, díky kterému bude možné pro zavlažování využívat vodu z Vltavy.
Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2021
V letošním roce se botanická zahrada věnuje jedovatým rostlinám. Návštěvníci se s nimi mohou seznámit v rámci expozičních celků. V areálu zahrady je postupně instalováno 18 informačních panelů o nejvýznamnějších skupinách jedovatých rostlin. Pomocí speciální mapy a prostřednictvím tabulek o jednotlivých druzích zájemci blíže poznají konkrétní jedovaté rostliny. Jedovatou sezónou návštěvníky provede i specializovaná publikace.
S jedovatou sezónou souvisí rovněž řada pravidelných akcí a výstav.
- 6. – 18. 7.
Motýli – jedovatá krása
Letos se výstava zaměří na překvapivé stránky života motýlů. Dozvíte se, jací motýli jsou jedovatí, jak se jed dostává z rostliny přes housenku až do těla motýla, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí. Víte, proč se lesknou křídla některých motýlů a jak se poznají ti správní partneři? Odpovědi hledejte na oblíbené výstavní akci ve skleníku Fata Morgana.
- 6. – 11. 7.
Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty
Těšit se můžete na zabijácké pryšce, adénia a pachypodia, ale i na méně jedovaté sukulentní starčky, aloe a tlusticovité rostliny. Zahajovat budeme výstavou sukulentů, jejíž součástí bude i pěstitelská poradna a prodej.
- 6. – 31. 10.
Ďáblova zahrádka v Ornamentální zahradě
Objevte rozdíl mezi jedem a lékem. V Ďáblově zahrádce můžete obdivovat řadu rostlin, které jsou významnými zdroji léčivých látek a zároveň se při nevhodném dávkování nebo způsobu použití mohou stát nebezpečným jedem.
- 7. – 5. 9.
Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté cykasy
V druhém termínu dojde k obměně expozičního prostoru Světa sukulentů, kdy dáme větší prostor jedovatým cykasům. K vidění budou i vybrané sukulenty a další exotické rostliny z celého světa.
- 7. – 12. 9.
Nechte jedy na pokoji aneb Jedovaté pokojovky ve Fata Morganě
V prostoru celého skleníku se zaměříme na jedovaté druhy pokojových rostlin. Najdete zde sukulenty, byliny i dřeviny tropického lesa či hor. Víte, kolik jedovatých druhů si hýčkáte ve svém obýváku?
Další plánované akce v roce 2021
- Nejlepší české bonsaje: 2.–5. 9.
- Orchideje – miniatury a giganti Ekvádoru: 23. 9. – 10. 10.
- Dýňový podzim: 15.–31. 10.
- Džungle, která nespí: 26. 11. – 17. 12.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.
Změna programu vyhrazena
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).
Novinky a další informace najdete také na