Pelhřimov – lákavý i v zimním čase

 

Toto líbezné historické město leží sto kilometrů od Prahy. Do Jihlavy odtud je to slabých třicet. Pelhřimov je však nejenom známým městem českých rekordů a kuriozit, nýbrž i výborným výletnickým východištěm na Českomoravskou vrchovinu. Pelhřimovsko též bývá nazýváno Bránou vysočiny. Město samotné pak je ideálním místem pro milovníky historie a je bohaté též na muzea. A co již zmíněná turistika? Ta zde doslova kvete v každém ročním období.

 

 

Po Křemešnické vrchovině se můžeme toulat dle chuti, sil a potřeby buď pěšky či v sedlech kol. V tento čas pak jistě nejlépe na běžkách nebo dnes i tolik módních sněžnicích. K dispozici je několik tras. Poměrně dlouhou, téměř osmačtyřicet kilometrů měřící trasu nabízí tzv. Pelhřimovský prstýnek. Vzhledem k tomu, že se jedná o okružní trasu kolem Pelhřimova, lze ji rozdělit na libovolný počet dalších . O deset kilometrů je kratší štreka Novocerkvický okruh . Tzv. Křemešnický okruh II. v délce devětadvaceti kilometrů vede přes vrchol nejvyššího vrchu v okolí ( Křemešník – 765 m n.m), takže zejména její první polovina bude stoupavá.

 Nabídku turistických tras končí trasa nejkratší v délce 27 km, která však vede do nejkrásnějších míst Pelhřimovska .

Více informační server města na adrese www.pelhrimovsko.cz, kde v odkazu „Turistické programy“ je též plánovač tras, v němž si lze navolit libovolnou kombinaci úseků značených turistických tras. Výsledný itinerář, který si lze vytisknout, obsahuje mapku, popis cesty a dílčí i celkovou kilometráž.

 

Památky a historie

 

První cesta návštěvníka města jistě vede do informačního centra pro materiály a tipy na výlety. Prostějovské turistické „íčko“ najdeme  v tzv. Šrejnarovském domě, což je renesanční budova z roku 1614 na severní straně náměstí. Je pojmenován podle tehdejšího měšťana Kryštofa Šrejnara. V 80.letech minulého století prošel zdařilou rekonstrukcí a dnes je v něm umístěno výborné turistické infocentrum a expozice okresního muzea.

Jádro města je památkovou rezervací. Za zhlédnutí stojí velké čtvercové náměstí, zámek pánů z Říčan, zbytky opevnění města, dochované brány – Jihlavská, Rynárecká a Solní, kostely sv. Víta a sv. Bartoloměje i kaple Panny Marie Sedmibolestné. Mezi městské architektonické unikáty patří také kubistické domy.

Historie města začíná v roce 1144, kdy se dostalo na několik set let do správy pražských biskupů. Od roku 1437 přešel Pelhřimov do držení Mikuláše Trčky z Lípy. V 16. stol. se jeho majiteli stávají Římanští z Říčan. V roce 1572 se město vykoupilo z poddanství a v roce 1596 bylo povýšeno na město královské. Po katastrofálním požáru náměstí v roce 1766 byly domy postaveny zcela nově, proto má historické jádro barokní řád. Díky rozmanitosti stavebních slohů byla v Pelhřimově vytvořena naučná stezka, která zájemce provede po zajímavých stavbách. Stezka, označená tabulkami, provází turisty po dvou okruzích: vnitřním městem a předměstím. Výchozím místem je dům čp.10 na Masarykově náměstí, kde má sídlo informační středisko.

 

 


 

 

 

 

 


 

 

Muzea

 

 

 

Mezi turistická lákadla a zajímavosti bezesporu patří muzea. Ty mají tu výhodu, zvláště dnes, v zimním čase, že si zde návštěvník mimo zábavy a poučení, i trošku odpočine a zahřeje po náročném pohybu v zasněžené přírodě.

Především doporučujeme při návštěvě Pelhřimova prohlídku Muzea rekordů a kuriozit v Jihlavské bráně. Jedná se o jedinou instituci svého druhu ve střední Evropě a je zde k vidění vše z domácího světa rekordů, kuriozit i mezinárodního festivalu „Pelhřimov – město rekordů“. Báječná je i Stezka rekordů, vedoucí centrem města od Muzea rekordů a kuriozit na Nábřeží rekordů a kuriozit až do Domu dobrých dnů.

Na Masarykově náměstí č.17, v tajemných sklepeních prostorách bývalého Purkrabského domu, čeká na své návštěvníky  muzeum strašidel, vyskytujících se na Vysočině. Exponáty jsou převážně z vosku a v životních velikostech.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov nás zve do zámku pánů z Říčan a do renesančního domu. Každý měsíc se zde mj.pořádají různé tématické výstavy, v bývalé šatlavě je však stálá expozice vězeňství.

 

Síň Lipských a motoskijöring

 

Jako hold svým slavným rodákům vytvořili Pelhřimovští Síň Lipských aneb První české MÚZYum v přízemí domu čp.10. Do podvědomí lidí se z rodu Lipských dostali zejména režisér Oldřich Lipský a jeho bratr herec Lubomír. Mnoho práce v divadle a televizi však odvedli i další členové této slavné umělecké dynastie. Návštěva Síně Lipských poučí i potěší nejenom milovníky kinematografie.

Výčet turistických magnetů Pelhřimova nebere konce. Je zde mj. i výstavní síň kostela sv. Víta, Galerie M či vyhlídková věž kostele sv. Bartoloměje, kdy je po zdolání 148 schodů z ochozu věže z výšky třiceti metrů  nádherný výhled na město i okolní krajinu. Ta má v zimě své jedinečné, mrazivé kouzlo severských plání. A nabízí řadu nejrůznějších nových sportů, jako je kupříkladu skijőring – neobvyklý způsob běžkového lyžování, kdy je sportovec tažen psy nebo koněm. Adrenalinovým hitem pak je motoskijöring, kdy řidič ovládá crossový motocykl nebo sněžný skútr a lyžař se veze, držíce se vlečného lana. O tom ale zas až někdy příště.