Do Řecka rychle

 

 

Do Řecka rychle – anebo zážitkově

Skokanem letošního předprodeje zájezdů je Řecko, a to i v celoevropském kontextu. Na přátelském setkání s novináři řecký velvyslanec E.Efthymiades upozornil, že přes výstavbu nových hotelů nebude v hlavní sezóně kapacita stačit poptávce. Jak reagovat?

Do rezidence řeckého velvyslanectví v Praze sezvali CzechTravel Press a největší specializovaná cestovní kancelář na Řecko Venus Trade and Tours v půli března novináře, aby se dozvěděli nejnovější trendy a tipy, jak letos do Řecka cestovat. Již v úvodním slovu předsedkyně CzechTravel Press Marie Kysilková zmínila čerstvou zkušenost z ITB Berlín, že „Řecko jede“. Stejný poznatek mají i české cestovky, a to nejen VTT, ale i ACK ČR, jak informoval její výkonný ředitel Michal Veber. Nárůst je v desítkách procent, od 20% po 50%. Znamená to jediné: kdo zaváhá a nenakoupí závazně včas, ten to v létě sotva dohoní. Čekat letos na last minuty je z říše snů. Řecko sice využilo evropské programy a doplnilo i zrenovovalo hotely od luxusních rezortů po rodinné penziony, ale již v loňském roce činila návštěvnost více než 27 miliónů turistů a letos se čeká další nárůst. Co dělat?

Kdo má závaznou rezervaci, může se těšit na hodně živá přímořská střediska. Kdo ji nemá a chce v létě k moři, měl by si s koupí hodně pospíšit. Jinak by nemuselo zbýt místo ani v hotelu, ani v letadle. Ale kdo není vázán na školní děti a prázdniny, mohl by si užít Řecko originálněji a komfortněji. V hledáčku českých turistů se totiž Řecko dosud redukuje na moře – a nejvýš ještě moře antických památek. Stranou zájmu českých masmédií a tím i cestovních kanceláří zůstávají méně masové aktivity. Například stezky ve stopách nejoblíbenějšího olympského boha – Dionýsa. Výhodou je nejen radostné putování, ale jeho obrovská flexibilita. U nás řecké víno potkáte pomálu. Ne proto, že by ho bylo málo, naopak. Vinice jsou v Řecku málem na každém kroku, ale ne jen unifikovaných pár odrůd: všude mají to svoje a je to víno výborné. Každá oblast Řecka se může pochlubit svými speciálními odrůdami. Například již od starověku byl ostrov Thassos proslulý pro své červené víno. Možností je nepřeberně. Tak třeba v severním Řecku je 41 vinařství a 8 vinařských stezek, v Attice vinice zabírají přibližně 6500 ha. Vinařství má v Attice stejně jako na Krétě čtyřtisíciletou tradici. Řeckým unikátem je retsina, bílé víno s příchutí borovice, k jehož původu máme dvě teorie: staří Řekové utěsňovali amfory s vínem pryskyřicí – a odtud ten nádech (u kvalitních retsin skutečně nádech). Druhý výklad: na ostrově Rhodos praví, že když Turci dobyli hlavní město, Řekové úmyslně nalili do zásob vína pryskyřici, aby je dobyvatelům zkazili. Že by odtud pocházela ta nejlevnější supermarketová retsina? (dá se pít, ale jen hodně vychlazená)

Vinařské stezky můžete pojmout jakkoliv. Prohlídkami vinic a vinařství, popovídat s vinaři a vychutnávat mok spolu s výbornou řeckou kuchyní, nebo sportovněji zamířit i po stopách Dionýsa, ať už na Olymp (docela pořádný výšlap), do údajných rodišť, kterých je povícero, nebo po Dionýsových stopách řeckou pevninou i po ostrovech. Určitě se všude dozvíte, že a proč právě tady…; každá oblast má svá vína, své značky a ta větší místa i své slavnosti a festivaly. Snad nejvíc na Krétě, kam Češi tak rádi cestují. Ředitel CK VTT Demetrios Lambrou mi sice ochotně poskytl přehled značek vín i výčet slavností, ale na článek je toho příliš nehledě na to, že je to know how jeho cestovní kanceláře. Zato inspirace pro jinou dovolenou je každého, kdo ji uchopí. Proč bychom měli navštěvovat jen vinařské stezky na Moravě, Slovensku a Maďarsku, když to byl olympský bůh, kdo dal lidem víno!

Text Ing. Evy Mráčkové byl původně publikován v TTG http://www.ttg.cz/do-recka-rychle-anebo-zazitkove/