Danubiana je galerií na vodě

Necelých dvacet kilometrů od Bratislavy nedaleko Čunova je jedna z nejromantičtějších galerií moderního umění v Evropě. Nese jméno Danubiana Meulensteen ArtMuseum.

Slovenský galerista Vincent Polakovič a spoluzakladatel muzea vysvětlil, že galerii založil holandský sběratel, mecenáš a milovník umění Gerard Meulensteen z Eidhovenu. První dojem návštěvníka je, že se blíží k luxusní zaoceánské lodi. Celá budova totiž jakoby vyrůstá z obrovsky rozlehlé majestátní hladiny Dunaje. A ten, kdo tady zažil západ slunce za šumění dunajských vln, ten se sem rád často vrací. K originálnímu muzeu na vodě zajíždí rovněž městský autobus a víkendový výlet na kole je pro Bratislavany velkou atrakcí.

Danubiana má díky své rozloze a jedinečné poloze na rozhraní tří států být ideální m uměleckým fórem v centru Evropy. Její jedinečnost ještě podtrhuje citlivé spojení s přírodou, kde na poloostrově kraluje nevšední flora a fauna. Také sochařský park a střecha muzea nabízí k prohlídced desítky výtvarných děl například El Lissitzky, Armana, Vladimíra Kumpánka nebo J.C. Farhi.

Od roku 2000, kdy bylo muzeum otevřené, se tu uskutečnila řada pozoruhodných výstav nejprestižnějších osobností slovenské, evropské a světové výtvarné scény. K těm posledním patří bezesporu evropské hvězdy Joan Miró a Cobra. Součástí prezentace je i rekonstrukce umělcova ateliéru v Palma de Mallorca, která je k vidění v nové části Danubiany.

Mezi obdivovaná díla patří obraz nazvaný Le banquet des idols, kde nechybí například V.I. Lenin, Mao-ce tung, Andy Warhol, Matka Tereza, Che Guevara a Michael Jackson.

Velkorysá dostavba muzea byla podpořená slovenskou vládou a Danubius se tak řadí k novým symbolům Bratislavy.

Text a foto: Roland Horčic

Le banquet des Idols

Spoluzakladatel muzea Vincent Polakovič

Sochy u Dunaje

Golfista na střeše Danubiany