Štýrsko na jaře a v létě 2016

Nejdůležitější výsledky z léta 2015
Díky příznivému rozložení svátků byly na jaře zaznamenány nárůsty v počtech přenocování. Červenec byl se zvýšením počtu přenocování o 6,1 % jednoznačně nejsilnějším letním měsícem a pestrobarevné září zajistilo slušný celkový výsledek s nárůstem počtu přenocování o 6,4 %.
Léto 2015
Příjezdy: 2 177 142 hostů (+123 977, +6,0 %) | Přenocování: 6 488 707 (+200 651, +3,2 %)
Délka pobytu: 3,0 dnů
Česká republika v létě 2015:
Příjezdy 40 247 (+19,0%) // 107 125 přenocování (+19,3%)
Další tiskové informace: Steiermark Tourismus, www.steiermark.com
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (tisk o cestování)
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (firemní tisk a fotografie)
Fotografie/texty: www.steiermark.com/foto  a www.steiermark.com/presse
PŘÍRODA A POHYB
Turistická trasa „Od ledovce k vínu“
Tato nová trasa o celkové délce 950 kilometrů s 60 etapami, které vedou všemi štýrskými regiony, nemá v Evropě obdoby. Návštěvníky přitahuje mnoho přírodních, kulturních a kulinářských zajímavostí Štýrska, které se na ní nacházejí. Po cestě leží Dachstein, působivé vrcholy pohoří Gesäuse a Hochschwab, pamětihodnosti jako největší klášterní knihovna v benediktinském klášteře Admont nebo součást světového kulturního dědictví horská dráha Semmering (Semmeringbahn) a konečně také horké prameny termálních středisek s relaxačními zónami. Stezka spojuje věčný led ledovce Dachstein s oblými pahorky vinařské země na jihu a východě Štýrska skrz severní a jižní trasu. Startovním bodem pro objevování je dachsteinský ledovec ve výšce asi 2 700 metrů. Poté, co zdoláte první úsek přes netající led, se stezka rozděluje na 548 kilometrů dlouhou severní trasu s 35 etapami až do Bad Radkersburgu v oblasti Thermenland a na 376 kilometrů dlouhou jižní trasu s 25 etapami do Leibnitz v jižním Štýrsku. Prostřednictvím několika variant obě trasy dosahují celkové délky 950 kilometrů. Ale nemějte strach - téměř na každém bodě obou stezek je možné putování zahájit nebo ukončit. Přesně tak, jak to odpovídá zdatnosti a zájmům a tomu, co chcete vidět, zažít a cítit. Různé turistické balíčky pro jednotlivé etapy včetně převozu zavazadel návštěvníkům zajistí pohodlí při pěším putování. www.steiermark.com/wandern
Cyklistický okruh vinařskou zemí Štýrsko
Vyražte s horským kolem na vrchol a sjeďte znovu do údolí, nebo se s rodinou projeďte po březích řek Mur či Enns - Štýrsko je mezi cyklisty požitkáři již dlouho tajný tip. Od června tohoto roku zahajujeme novou nabídku „Weinland Steiermark Radtour“. 403 kilometrů a 8 etap nového cyklistického okruhu vybízí k poznávání jihu a východu Štýrska s jeho vinicemi a jablečnými sady, (dýňovými) poli a řekami, termálními prameny a wellness hotely mezi historickými městy. Navíc můžete objevovat pamětihodnosti jako hrady a zámky stejně jako soudobou architekturu. V popředí jsou vinařské oblasti a jejich produkty. Ale nejen ty. Motto na prvním úseku totiž zní „víno a jablko“, dále je to pak „víno a termální voda“. Na jihu láká „víno a dýňový olej“ a na úsecích kolem města Graz je na programu „víno a kultura“.
Tip pro méně zkušené cyklisty: okruh „Weinland Steiermark Radtour“ je možné zdolat nejen celý, ale i po jednotlivých částech. 30 nádraží podél stezky totiž umožňuje poměrně rychlý návrat na výchozí místo.
www.steiermark.com/rad
Nová aplikace pro trasy ve Štýrsku s 2400 okruhy
Nová aplikace „Steiermark Touren“ (pro Android a iOS) ukazuje nejhezčí stezky po Štýrsku. Je jich tu dokonce 2400! Kromě podrobných popisů etap s délkou, dobou trvání a výškovými metry se tu ale samozřejmě představují i možnosti výletů nebo občerstvení. Velmi dobré je to, že mapa v režimu celé obrazovky v nejvyšším rozlišení umožňuje ideální orientaci, ať už doma při plánování nebo cestou na okruhu.
Důležitá je přitom také kvalita. Zobrazují se pouze ty okruhy, které odpovídají určitému kvalitativnímu profilu (kvalita fotografií, textů, odkazů atd.)
Okruhy se zobrazují s podrobnými informacemi:
• Stručná fakta: délka, doba trvání, obtížnost, stoupání a klesání ve výškových metrech, hodnocení uživatelů
• Podrobné popisy (etap)
• Výškový profil
• Informace o příjezdu na místo
• Zobrazení výletních míst
• Offline ukládání tras, výletních míst, outdoorové aktivní mapy a mapy Open Street Map - cestou tedy nemusíte být stále online
• Bezproblémová synchronizace s internetem - Facebook, Instagram, Google+, Twitter (pro selfie, komentáře, doporučení atd.)
• Položka menu top trasy - zobrazí se výběr nejlepších tras, jako je např. turistická stezka “Od ledovce k vínu”, která vede přes celé Štýrsko, nebo cyklistický okruh „Weinland Steiermark Radtour“. (Pro začátek je aplikace dostupná pouze v němčině, později také v dalších jazycích, jako angličtině, italštině, francouzštině, slovenštině a polštině)
Nová ferrata v Ramsau am Dachstein
Ramsau am Dachstein je kolébkou zajištěných cest. Před více než 170 lety byla na vrcholku Dachstein zřízena první ferrata v Alpách. V soutěsce Silberkarklamm byla minulé léto dokončena zajištěná cesta „Rosina“ a stala se tak 19. ferratou v Ramsau am Dachstein. Cesta leží přímo vedle zurčícího potoka soutěsky Silberkarklamm. Ve srovnání s ferratami Hias a Siega, které se rovněž nacházejí v Silberkarklamm, je nová ferrata ta nejnáročnější (úroveň obtížnosti C a D), ale nabízí krásný výhled na divoce romantickou rokli a okolní hory. Vstup na cestu vede přes lanový most, u kterého musíte překonat bouřící vodu.
Tip: pas via ferrata pro všechny, kteří si odjakživa přáli vyzkoušet chůzi po zajištěných cestách. S tímto kurzem mají začátečníci možnost naučit se potřebné základní techniky chůze po ferratách s certifikovaným horským průvodcem.
www.ramsau.com
Vodní zážitkový region Schladming-Dachstein
Mnoho lidí zná a má rádo region Schladming-Dachstein pro jeho výbornou nabídku dovolených v zimě. Nejdůležitější přírodní základ je proto sníh na sjezdovkách a běžeckých trasách - tedy zmrzlá voda. V létě je možné zažít a vidět vodu v Nízkých Taurách a pohoří Dachstein v překvapivě mnoha podobách. Tento centrálně ležící region v Rakousku patří s asi 1000 prameny, 300 horskými jezery a 100 vodopády k těm nejbohatším na vodní toky v Alpách.
www.schladming-dachstein.at
Novinka roku 2016: „Gipfelbad anno dazumal“ aneb horská koupel z dávných časů na Riesneralm
Křišťálově čistou vodu oceňovali letní hosté již v 50. letech. V Donnersbachwald tehdy uprostřed vesnice stálo hezké malé koupaliště. Bylo důkladně chráněné hustým dřevěným plotem před pohledy zvenku. Toto stařičké koupaliště inspirovalo inovativní společnost Riesneralm Bergbahnen k jedinečnému stavebnímu projektu. Do začátku letní sezóny 2016 vznikne bezprostředně vedle horní stanice lanové dráhy v nadmořské výšce 1 820 metrů „horská koupel z dávných časů“. Vodní plocha má rozměry osm krát šest metrů. Oblíbeným stavebním materiálem je dřevo - zvenku je použitý modřín a uvnitř je betonové jádro obložené jedlí. Horská koupel bude možná i při nízkých teplotách, protože voda je vyhřívaná a skleněné stěny slouží jako ochrana před větrem. Těmito skleněnými stěnami se hostům v koupeli nabízí působivý 360° panoramatický výhled na okolní vrcholy. Ke koupeli se dostanete lanovou dráhou Riesneralm Bergbahn. www.riesneralm.at
Základní tábor pro horolezce a příznivce divoké vody
Dobrodružství v přírodě pohoří Gesäuse znamená divokou vodu a prudké skály. Pro správný odhad rizik, která jsou s tímto dobrodružstvím spojená, potřebujete outdoorové kompetence, které se můžete naučit, případně zdokonalit v nových základních táborech. Přespává se v horolezecké vesnici Johnsbach nebo v duchovním centru pohoří Gesäuse Admont, ale i na horolezeckých chatách v Gesäuse nebo ve vesnici Palfau ležící přímo na řece Salza, která nabízí ideální podmínky pro sport na divoké vodě. Semináře a praktické školení v horách a ve vodě probíhají pod vedením horských průvodců, profesionálních horolezců a držitelů světových rekordů. Cílem je „magická chvíle“ - pocit, že hoře rozumíte a zkušeně se pohybujete ve velehorách.
„Studijní program“ základního tábora pro horolezce
o Jak si mám naplánovat vysokohorské túry?
o Jak se mám v horách pohybovat?
o Jaká túra vyžaduje jaké vybavení a jakou zručnost?
o Jaké znalosti odhadu rizika a zvládnutí krizových situací jsou potřebné v horách?
„Studijní program“ základního tábora divoká voda: start Palfau
o Jak si mám naplánovat trasu pro divokou vodu?
o Jak se mám na vodě pohybovat?
o Jaká túra vyžaduje jaké vybavení a jakou zručnost?
o Jaké znalosti odhadu rizika a zvládnutí krizových situací jsou potřebné na vodě?
Vedení prostřednictvím horských vůdců a profesionálů na divokou vodu, např. profesionálních kajakářů.  www.gesaeuse.at
Speciální tipy na události pro sportovce:
Welschlauf: maraton ve vinicích na jihu Štýrska.
7. května 2016. www.welschlauf.at
Erzbergrodeo: největší enduro závod světa v Eisenerz.
26.-29. května 2016. www.erzbergrodeo.at
Graz Marathon. 9. října 2016. www.grazmarathon.at
JÍDLO A PITÍ
Jarní piknik v kvetoucím zeleném srdci
Když se setkávají květy jabloní s květy vinné révy a narcisy s rododendronem, může to znamenat jen jediné - ve Štýrsku je opět jaro! Zelené srdce Rakouska se promění v moře pestrých barevných teček a lákavých jarních pocitů. A jde se ven do přírody, na piknik. Po prvních možnostech pikniků v loňském roce se nabídka rozšířila o mnoho speciálních pikniků a dokonce o akce s piknikem.
Od jara se bude pořádat okolo 100 pikniků a navíc se v tomto roce hostům doporučují ta nejkrásnější místa na piknik a události spojené s piknikem (piknik a kulturní program).
www.steiermark.com/picknick
(od dubna online)
Devět výjimečných tipů na piknik z regionů Štýrska:
Při projížďce po jezeře Grundlsee s převozníkem na nízkém dřevěném člunu zvaném Plätte se hosté hodinu plaví po největším štýrském přírodním jezeře. Jízda člunem po jezeře Grundlsee spojená s piknikem pro dva stojí 120 euro.
www.ausseerland.at
Veselá pikniková jízda traktorem oblastí Gröbminger Land. Traktor veterán na jeden den včetně úvodu do jízdy, plné nádrže, roadbooku a plného piknikového koše pro dvě osoby stojí 95 euro. www.schladming-dachstein.at
Na Turracher Höhe vás bude horský komorník rozmazlovat na vycházce při východu slunce na vrchol Schoberriegel (2208 m) piknikem s překvapením včetně panoramatického výhledu na okolní hory. Asi čtyřhodinová túra s piknikem stojí 15 euro na osobu. www.murtal.at
V doprovodu průvodkyně přírodou a piknikového osla se mírným tempem projdete přírodním parkem Steirische Eisenwurzen. Asi dvouhodinová procházka s piknikem stojí včetně regionálního pikniku 50 euro. www.gesaeuse.at
Zamilovaní a všichni, kteří se ještě zamilovat chtějí, se mohou od osobního srdcového piknikového komorníka nechat rozmazlovat při srdcovém pikniku v oblasti Hochsteiermark. Piknik pro dvě osoby stojí včetně srdíčkové deky, sektu k flirtování, regionálních pochoutek a dodání 60 euro.  www.hochsteiermark.at
Piknik s Vespou probouzí vzpomínky na první svobodu. Pikniková Vespa pro dvě osoby s plnou nádrží, batohem plným bio delikates, lahví dobrého bílého vína a piknikovou dekou je za 125 euro k dispozici v jižním Štýrsku. www.sws.st
Jediný livrejovaný zámecký kočí v Rakousku vozí hosty v luxusním dvojspřeží oblastí východního Štýrska. Čtyřhodinová pikniková projížďka pro dvě osoby včetně piknikového koše se štýrskými specialitami je dostupná od 290 euro. www.oststeiermark.com
Vinice okolo Bad Waltersdorf vybízejí k romantickému pikniku ve vinohradech. K tomu dostanete piknikový koš pro dva včetně deky, lahve vína a mnoha domácích specialit za 35 euro. www.thermenland.at
Symboly města Graz, jako je Schlossberg, městský park nebo břeh řeky Mur, jsou nádherná místa na piknik. Dobře naplněný piknikový koš pro dvě osoby ze známého lahůdkářství Frankowitsch stojí včetně koše a nádobí 95 euro.
www.graztourismus.at
Speciální piknikové akce
Kulturní piknik v zámeckém parku
Viva la libertà! Mozartovské matiné v planetovém sále zámku Eggenberg s následovným styriarte piknikem v zámeckém parku 26. června spojuje kulturu a požitky pod širým nebem. Je to opravdová pastva pro uši i chuťové pohárky.
www.styriarte.at
30 let slavnosti jabloňových květů s piknikovou loukou
Slavnost jabloňových květů v místě Puch (neděle 24. dubna 2016) se bude poprvé konat na piknikové louce. Hosté si u stánků pěstitelů jablek mohou vzít své (jablečné) pokrmy a nápoje a rozprostřít deky na piknik přímo pod kvetoucími jabloněmi.
www.apfelland.info
Piknik, termální voda a jazz
Přímo u speciálního termálního pramenu v termálních lázních Parktherme Bad Radkersburg, které obklopuje velký přírodní park o rozloze pět hektarů, představuje 11 vinařů a 1 pěstitelka vína své lokální burgundské odrůdy vinné révy, které pocházejí z regionu Bad Radkersburg. Návštěvníky bude navíc kulinářsky hýčkat Moastabratl (sušené vepřové karé) s chlebem a domácím tvarohovým a jablečným závinem. Piknik budou doprovázet zvuky jazzové hudby.
Termíny: 1.4. / 8.4. / 15.4. / 22.4. / 29.4. 2016
www.parktherme.at
Nový hostinec ve skanzenu Stübing
22. května 2016 se v rakouském skanzenu Stübing otevírá hostinec Zum Göller.                 V původním historickém hostinci (postaven v roce 1830) návštěvníky očekávají typické delikatesy z různých spolkových zemí Rakouska. V závislosti na ročním období a příslušných sezónních produktech jsou v nabídce speciální historické pokrmy z různých regionů. Pomocí čerstvých surovin a jedinečné atmosféry hostinec návštěvníkům muzea poskytuje ideální příležitost k odpočinku.
www.freilichtmuseum.at
Speciální tipy na akce pro požitkáře:
Tabule u Jihoštýrské vinné cesty
20. června 2016. www.suedsteirischeweinstrasse.at
Slavnost šunky ve vulkánové oblasti: největší šunková slavnost Rakouska v Auersbach bei Feldbach. 16.-17. července. www.schinkenfest.at
Dlouhá tabule kulinářského hlavního města, Graz.
20. srpna 2016. www.graztourismus.at
REGENERACE A WELLNESS
Fit na léto s fasciálním tréninkem a aqua fitness
Fitness pro fascie
Fascie jsou jako „celotělový oblek“, který se nachází pod kůží a obklopuje svaly. Význam tohoto pojiva, které obaluje svaly, kosti a šlachy jako „pavučina“, byl pro opěrný a pohybový aparát dlouho podceňován. „Ale především pro sportovní výkon a rehabilitaci s prevencí hrají dobře trénované fascie zásadní roli. Při nedostatku pohybu se fascie zapletou a to vede ke značnému napětí. Speciální cviky v termální vodě lázní Parktherme zmírňují napětí, chrání před budoucími svalovými zraněními a předcházejí nepříjemným bolestem zad“, vysvětluje
Markus Strini, certifikovaný fasciální fitness trenér. Speciální složení a teplota termální vody vytváří perfektní podmínky pro fasciální cvičení ve vodě, které by se dalo jen obtížně provést na souši.
www.parktherme.at
Termální voda jako fitness přístroj
„Trénink ve vodě je efektivnější než trénink na souši“, to ví zdravotní trenér Peter Fuchs z léčivých termálních lázní Bad Waltersdorf, kde mají v nabídce 7 různých tréninkových programů ve vodě. Odpor vody vyžaduje použití větší síly. „Termální voda je svým způsobem fitness přístroj. Když trénujete 40 minut ve vodě, museli byste tím samým způsobem trénovat asi 50 minut na souši.“ Kromě toho zatěžují pohyby ve vodě klouby jen asi z 10 procent, „protože nesete jen asi 10 procent své tělesné váhy“. Četné studie potvrzují pozitivní účinky aqua fitness. Také na osoby s bolestmi pohybového aparátu, jako jsou například bolesti zad, má pohyb ve vodě z velké části pozitivní vliv, pokud se nejedná o žádné akutní zranění. Před deseti lety to byla téměř výlučně generace padesátníků a výše, která provozovala gymnastiku ve vodě. „To se mezitím hodně změnilo“, říká trenér Fuchs. „Dnes trénink ve vodě baví lidi ze všech věkových skupin.“ Aqua fitness objevuje stále více mladých lidí. Důvodem pro to jsou pestré a zábavné programy, které se v současnosti nabízejí. V počátečních letech to byly zejména jednoduché gymnastické cviky. Dnes jsou v léčivých lázních Bad Waltersdorf standardem aqua jogging, aqua fitness pro páteř, trénink s kruhy Smovey, protahovací programy v léčivé vodě a další.
www.heiltherme.at
KULTURA VE MĚSTĚ A NA VESNICI
Nové zaměření na „kulturní zábavu v přírodě“
Kultura a příroda ve Štýrsku již dlouhou dobu vytváří organicky srostlou symbiózu. Od května do září se rozmanité kulturní aktivity pod širým nebem poprvé představují pod zastřešující značkou „kulturní zábava v přírodě”.  Spojují se přitom kulturní aktivity v zemi, které se pořádají pod širým nebem.
Sedm provozovatelů promění od května do září 2016 nespočet štýrských chat, vinic, parků a idylických dvorů v dějiště pořádání venkovních kulturních událostí. Čtení v zahradách, hudební akce pod širým nebem, tvůrčí dílny v přírodním parku nebo cirkus a divadlo na ulici - Štýrsko od května do září přitahuje milovníky kultury ven do štýrské krajiny.
Vývěsní štít festivalu Štýrska, styriarte, udává svým příkladem tón. Mimo jiné se při něm od 24. června do 27. července rozezní horská chata Teichalm a skanzen Stübing. Nezřídka se při „kulturní zábavě v přírodě“ kromě pastvy pro uši podávají také kulinářské delikatesy. Od 5. do 8. května spojuje „kulinářské kulturní jaro u hradu Riegersburg“ radost z umění s chuťovými požitky. Také při ClariArte v Hartbergu (od 27. srpna do 4. září) si na své přijde jednak sluch a ve vybraných termínech také chuťové pohárky. Předtím se v Hartbergu od 17. května do 10. července koná Hartberské léto literatury, v rámci kterého se ve vybraných vinárnách, zahradách a dvorech podává literatura, hudba a regionální speciality. „Kulturní zábava v přírodě“ se ale neomezuje pouze na poslech. Při festivalu La Strada (festival pouličního umění, loutkoherectví a cirkusu od 29.7. do 6.8. 2016) v místech Graz, Leibnitz, Stainz a Weiz budou mlsat i oči. Při outdoorovém programu muzea Universalmuseum Joanneum je tomu také tak, například při výletech za výstavami v zámku Trautenfels, prohlídkách zahrad na zámku Eggenberg nebo pěších výletech v okolí rodného domu Petera Roseggera. O vlastní uměleckou aktivitu pod širým nebem jde mimo jiné také při Styrian Summer Art v přírodním parku Pöllauer Tal. Účastníci si tu mohou motorovou pilou vyřezat obrazy, vyzkoušet si sítotisk, psaní scénářů, ilustrace pohádek nebo natáčení vlastních krátkých filmů.
www.steiermark.com/kultur
Měsíc designu Graz a Klanglicht
V květnu budou návštěvníci historického centra města Graz žasnout. Při události Designmonat Graz (29.4.-29.5. 2016) je kromě výstav ohromí i módní přehlídky, tvůrčí dílny a festivaly. Jedním z vrcholů je projekt „Klanglicht“, který pohádkovým způsobem začaruje vnější fasády uměleckých scén v Grazu prostřednictvím světelných her a zvuku. Večer 30. dubna 2016 se v rámci festivalu Klanglicht domy uměleckých scén přesně s nástupem tmy rozezní a rozzáří. Pomocí mnoha velkoplošných projektorů, beamerů, LED světel a zesilovačů propůjčí světelné a zvukové hry fasádám opery, divadla a Next Liberty na jednu noc novou tvář. Domácí i zahraniční umělci budou v rámci „Klanglicht 2016“ realizovat své kreativní zvukové a vizuální nápady. Vstup na všechna dějiště akce je zdarma.
www.designmonat.at
270 let Samsona
Pět metrů vysoký, 85 kilo těžký, oblečený jako římský legionář a součást národního kulturního dědictví UNESCO – představuje se Samson.
15. srpna 2016 se již po 270. koná známý Samsonův průvod. Od 29.11. 2010 dokonce s dovětkem „národní kulturní dědictví“ UNESCO. Zvyk „vynášení Samsona“, který v této formě existuje pouze v okrese Murau, lze zpětně dohledat až do roku 1746. Postava Samsona je přitom pozůstatek ze slovanské mytologie, ve které byl uctíván velký mocný bůh, který na jaře mohl probudit přírodu. Později oslavu převzali jako obveselení lidu Bajuvaři. Kapucíni obra pokřesťanštili, protože podle tradice zabil oslí kostí mnoho Filištínů, a přijali ho do průvodu Božího těla. Arcibiskupský zákaz nošení figuríny, který byl nařízen v roce 1784, obyvatelstvo šikovně obcházelo - „vynášení Samsona“ se jednoduše přesunulo na jiné slavnostní příležitosti. V roce 1968 byl zvyk znovu oficiálně zaveden jako každoroční součást kulturního života v okrese Murau. Od té doby se pětimetrová socha opět jednou ročně za hudebního doprovodu a pozdravných výstřelů murauské občanské gardy nosí ulicemi Murau a Krakaudorfu. Velká slavnost pro Samsona se koná 11. a 12. června 2016, kdy murauská občanská garda slaví 400 let od svého založení a Samson své oficiální 270. výročí.
www.buergergarde-murau.at
Zvláštní tipy na akce pro příznivce kultury:
Mezinárodní storytelling festival, Graz.
11.-16. května 2016. www.graz-storytellingfestival.at
Styriarte: štýrský festival klasické hudby, Graz.
24. června -24. července 2016. www.styriarte.at
MID EUROPE: největší festival dechových orchestrů a souborů v Evropě, Schladming a Haus im Ennstal. 12.-17. července 2016. www.mideurope.at
Hudební festival Spielberg, 24.-28. srpna 2016.
www.projekt-spielberg.com/musikfestival
steirischer herbst: mezinárodní festival současného umění v Grazu.
23. září – 16. října 2016. www.steirischerherbst.at
Nejzajímavější události
Grand Prix Formule 1 Spielberg, 1.-3. července 2016
Královská třída motorismu tento rok již potřetí hostuje na Red Bull Ring ve Štýrsku. Vstupenky na „velkou cenu Formule 1 v Rakousku 2016“ zaručují fanouškům kromě prvotřídní závodní akce na dráze také skvělou zábavu mimo ni a široký rámcový program na Red Bull Ringu. Velká cena Rakouska se znovu stane „festivalem motorového sportu pro celou rodinu“ a bude zahrnovat akce jako Legends Parade, koncerty pod širým nebem, autogramiády s hvězdami nebo Public Pit Lane Walk.
www.projekt-spielberg.at
Mistrovství světa v jízdě jednospřeží 2016
World Single Driving Championships, 3.-7. srpna 2016
Lipicánský hřebčinec Piber je letos dějištěm světového mistrovství jednospřeží. 25 zemí z celého světa proti sobě nastoupí se čtyřmi jezdci a spřeženími. Očekává je všestranný turnaj s drezurou, maratón s překážkami a jízda mezi kuželkami. Pro Piber je pořádání mistrovství světa v tomto sportu velké vyznamenání.
FEI (Federation of Equestrian Sports) zadala úkol pořádat mistrovství světa v roce 2016 v Rakousku a Piber zvítězil!
www.lipizzanerheimat.com
Airpower, 2.-3. září 2016
Již pošesté se 2. a 3. září 2016 v Zeltweg koná velká letecká show. Nejlepší štafety a sóloví piloti mohou znovu prokázat své dovednosti. Při této letecké show se očekává účast 200 letadel a až 300 000 návštěvníků. Kromě vojenské části budou v roce 2016 při tom i Flying Bulls s velkou formací - poletí tu s různými stroji od letadla z druhé světové války až po letouny Alpha Jet. Spoluorganizátor Red Bull se postará také o další překvapení.  www.tourismus-am-spielberg.at
29. Jarní slavnost koní v Ramsau, 11.-12. června 2016
Jarní slavnost koní v Ramsau am Dachstein má již dlouhou tradici. Vrcholem festivalového programu jsou s láskou uvázané květinové figuríny a vozy tažené překrásně ozdobenými koňmi. K rámcovému programu samozřejmě patří i kroje a mnoho tradicí. Pořádají se hudební procházky a k vidění jsou taneční skupiny a hudební představení, která rozezní slavnostní stan. Napínavá je volba “královny Dachstein”, která pak další rok panuje na úpatí Dachstein. Největším zážitkem je ale nedělní slavnostní průvod. Květinami zdobená spřežení tvoří společně se skupinami v krojích a hudebními skupinami z regionu jarní slavnostní průvod koní. Celkem se ho zúčastní více než 100 koní různých ras. Výtěžek festivalu bude použit pro horskou záchrannou službu Ramsau am Dachstein a sociální projekty.
www.ramsau.com
Největší květinové festivaly v zemi:
30 let slavnosti jabloňových květů: jarní slavnost pod rozkvetlými jabloněmi v jabloňové vesnici Puch - poprvé s piknikovou loukou. 24. dubna 2016. www.apfelland.info
Festival narcisů: několikametrové narcisové figuríny, každá až z 300 000 květů, které zhotovuje asi 3000 pomocníků. Publikum je může obdivovat v neděli na největší květinové slavnosti v Rakousku. Bad Aussee a Grundlsee. 26.-29. května 2016. www.narzissenfest.at
© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX