Novináři na Malokarpatské vinné cestě

Skupina novinářů z České republiky, Maďarska a Polska při prohlídce hradu Červený Kameň. Na krku jim visí žluté kapsy se sklenkami na víno, což byly vstupenky na Deň otvorených pivníc. Degustace se konala i na tomto hradě. Foto Věnceslava Dezortová

Slovenská agentura pro cestovní ruch uspořádala pro novináře z České republiky, Maďarska a Polska infocestu za poznáním vína, gastronomie a kultury Bratislavského regionu. Termín o třetím listopadovém víkendu byl dán XVI. ročníkem Dne otvorených pivníc 2015.

Na 155 místech ve 26 městečkách a obcích od Bratislavy po Trnavu se prezentovali slovenští vinaři svými výsledky nejen za uplynulý rok. Vstupenka stála 50 euro, z toho polovina byla v kuponech pro nákup vína v lahvích. Sedm tisíc návštěvníků svědčí o velkém zájmu. Kromě degustace vína byl na mnoha místech hojný výběr gastronomických pochoutek a místních specialit. K dobré náladě někde vyhrávaly hudební skupiny různých žánrů. Novinářům se pořadatelé postarali o krásný a velmi pestrý program začínající prohlídkou Bratislavy. Zážitkem byla návštěva muzea moderního umění Danubiana, které je vzdáleno od Bratislavy necelých dvacet kilometrů. Ocitnete se tu jako v jiném světě, protože areál se rozkládá na poloostrově obklopeném vodou Dunaje a parkem s moderními sochami.Uvnitř kromě stálé expozice s díly známých umělců jako Miro Cipára, Rudolfa Sikory, Sama Francise a Karla Appela se střídají různé tři výstavy. V této době je to například výstava významného francouzského fotografa 20. století Roberta Doisneaua.

Propojení vinařství s kulturou na vysoké úrovni jsme spatřili v dalším moderním areálu nazvaném Elesko v Modre. Je tu pohromadě všechno – výroba vína, vinný bar, restaurace, možnost ubytování v apartmánech a v neposlední řadě velká galerie Zoya Museum s výstavní plochou tisíc čtverečních metrů. Patří k největším soukromým sbírkám v Evropě. Mají tu stálou výstavu děl Andyho Warhola a dalších umělců. Degustace vína probíhala i na hradě Červený Kameň, jednom z největších a nejzachovalejších hradů na Slovensku. Původ má ve 13. století a vypíná se na úpatí Malých Karpat u dědinky Častá. Samozřejmě jsme si nejprve prohlédli jeho interiéry bohaté výzdobou, nábytkem i mnoha pověstmi. Není divu, že patří k nejnavštěvovanějším památkám na Slovensku. Také se tu konají svatby, koncerty a různé akce jako třeba burzy starožitností nebo příležitostné večírky.

Třídenní novinářské putování jsme zakončili v milém prostředí, krásném na pohled, ve Slovenské lidové majolice v Modre. Značková slovenská keramika se tu vyrábí přes 130 let. Malované džbánky, hrníčky, talířky, čutory, kachlíky a jiné dekorativní i užitkové předměty z keramiky jsou proslulé. Pro zájemce tu pořádají i workshopy, v kterých je možno si vlastnoručně omalovat třeba hrníček nebo talířek. Také jsme dostali tu příležitost. O výsledcích raději pomlčím. Tady se ukázala manuální zručnost novinářů. Na naší cestě za vínem a uměním jsme se také potkali s řadou soukromých vinařů, pro které je víno smyslem života a věnují mu veškerou svoji pozornost. Je to znát i na mnoha uznáních, která za své výrobky dostali i na mezinárodních vinařských soutěžích. K nim patří třeba Ing. Jozef Mikuš, hospodařící na rodinném vinařství v Dolanech, kde v současnosti působí tři generace Mikušovců. Diplomů za víno mají nepočítaně. Kromě tradičních vín z hroznů zkouší i netradiční výrobu, třeba ovocná vína z višní, černého rybízu nebo jahod.

Pokud jde o přehlídku slovenských vín na Dnu otvorených pivnic 2015 (ve skutečnosti šlo o dva dny a pod slovenským výrazem pivnice si dosaďme vinný sklípek) má už svou tradici a dobrou pověst, takže mezi návštěvníky byla řada odborníků přes víno i ze zahraničí. Na názor jsem se zeptala Pusztaye Sándora, který je sommelierem, mezinárodním porotcem, vinným rytířem řádu Evropské unie a též šéfredaktorem maďarského časopisu HTM. Uvedl: „Mnohokrát jsem byl na Slovensku kvůli vínu. Vidím obrovský vývoj především v bílých vínech. Stále je kvalitnější. Podle mě se Slovensko naučilo dělat víno od základů. Akce Dne otvorených pivnic je velmi dobře organizovaná a se systémem kupónů s málo penězi můžete ochutnat velké množství vín. A hned si je můžete i koupit. To oceňuji. V Maďarsku samozřejmě máme degustace, ale bez přímého nákupu,“ dodal Pusztay Sándor.

Bližší informace o Dnu otvorených pivníc a přehled dalších akcí najdete na www.mvc.sk

Věnceslava Dezortová