O kraji s vůní pečených oliv

Italskému městu Ascoli Piceno, jehož historické jádro obtéká řeka Tronto, je prý více než 2500 let. Leží zhruba v polovině Appeninského poloostrova poblíž břehu Jaderského moře a jmenuje se po něm celá zdejší provincie. Šikovní a pracovití lidé dali vzniknout zdejšímu proslavenému obuvnickému průmyslu a štědrá příroda i příznivé klima napomohlo rybářství, zemědělství a sadařství. O to, aby bylo co předat dalším generacím, se stará Obchodní a průmyslová komora regionu Ascoli Piceno. Její představitel, pan Dr. Silvio Pascali, nám při příležitosti presentace svého regionu v Praze zodpověděl několik otázek :

Můžete nám v krátkosti představit své působiště ?

Naše obchodní a průmyslová komora má zapsáno v rejstříku více než 30 tisícfirem. Prakticky zahrnuje takřka všechna ekonomická odvětví. Potravinářský sektor zaujímá v našem regionu, co se důležitosti týká, hned druhé místo za obuvnickým průmyslem. Většinu našich podniků tvoří drobnější a střední firmy. Máme tu ale i velké kombináty. Myslím, že se nám podařilo zharmonizovat a skloubit zemědělskou činnost s potravinářskou výrobou a tím pozastavit odliv lidí z venkova. Neméně významný je také rybolovný a rybozpracující průmysl, který se nalézá hlavně v okolí přístavu San Benedetto del Tronto. Jedná se o druhý největší rybářský přístav v Itálii. Proto tu pracují jedny z největších konzervárenských a mrazírenských provozů v zemi. Jejich produkce se vyváží prakticky do celého světa. Z průzkumu, který provedla Obchodní a průmyslová komora Ascoli Piceno, vyplynulo, že 60 % všech mražených rybích výrobků v celé Itálii bylo vyrobeno v naší provincii. Dalším velmi významným odvětvím je vinařství a vinohradnictví. Zhruba 50 našich firem vyrábí a lahvuje víno. Aby se produkce vína stále zlepšovala, máme v naší obchodní komoře sdružení na ochranu vína. Členy jsou zástupci malých, středních i velkých podniků, kteří velmi striktně dohlíží na kvalitu.

Další významné potravinářské odvětví je výroba vaječných těstovin. Jak jsem se doslechl, u vás jsou obvyklejší těstoviny nevaječné, které se od těch našich trochu liší. V naší provincii je tento typ těstoviny součástí tradice. Musím se samozřejmě zmínit i o zelenině. Naše firmy nabízejí čerstvou zeleninu, mraženou či jinak konzervovanou. Požadavky trhu se mění, a tak větší část firem přechází na zamrazování. Je to jednodušší pro zpracování i pro přepravu. Byla to právě technologie zmrazování, která výrazně napomohla současnému rozvoji celého regionu.

Parma má šunku, další italské oblasti zase sýr či jiné laskominy. Jak jste na tom v Ascoli Piceno ?

Nezmínil jsem se ještě o průmyslu zpracování oliv. Jedná se hlavně o olivový olej, ale naší specialitou jsou tzv. ascoliánské olivy. Produkce není tak významná, pokud jde o množství. Jde o kvalitu. Naše olivy jsou jemné sladké a mají velmi pikantní chuť. Mluvíme o zelených olivách, nikoliv o černých. Co do kvality se s nimi nemohou srovnávat produkční odrůdy ze Španělska, Řecka či Portugalska. Proslulost si získlaly hlavně tzv. plněné ascoliánské olivy nadívané mletým kořeněným masem a obalované v jemné strouhance. Podávají se fritované. Považujeme je za jednu z našich krajových pochoutek. Zmrazené exportujeme do mnoha zemí světa, kde tento výrobek nabízejí v italských restauracích jako teplý předkrm.

Rád bych se vrátil k organizaci vaší obchodní komory. Velice by nás například zajímalo, jestli je u vás členství v komoře dobrovolné či povinné ?

Od provedené reformy obchodních komor v Itálii je členství povinné. Obchodní komora obhospodařuje registr firem, kde musí být každá z nich zapsaná. Teprve po zapsání v registru může firma zahájit činnost. Platí poplatek za zápis a každoroční příspěvek na činnost komory. Mohu vám ale garantovat, že se jedná o takřka zanedbatelné sumy. Zato poskytujeme podnikatelům určité služby.

 

Například ?

Především v oblasti informatiky a propagace. Na požádání můžeme kterémukoliv členu naší obchodní komory předat přesné údaje o jakékoliv firmě, která působí na území Itálie, uvést její přesný název, adresu či jméno obchodního zástupce a zjistit, zda se na ni neobjevily stížnosti. Členové komory mohou naším prostřednictvím získat zahraniční obchodní zákoníky nebo důležité údaje o hospodářské situaci a exportních možnostech nejrůznějších zemí světa včetně statistických údajů. Dostávají přehled o poptávaném zboží a službách i o vypsaných mezinárodních soutěžích a trendech. Firmy si také velice chválí zveřejněné informace o neplatičích směnek. Součástí našich proexportních aktivit je i presentace v Praze. Komora zajistila společně s Italským úřadem pro zahraniční obchod místo a organizaci. Účast podnikatelů, kteří dostali prostor k propagaci jména firmy, svých výrobků a získání kontaktů, na celé akci je bezplatná. Samozřejmě si však musí hradit cestu i nocleh.

Jaké další činnosti vyvíjí ještě vaše komora ?

Velmi zajímavé je tzv. „ES okénko“, které nás okamžitě spojí s 210 kancelářemi, rozmístěnými po zemích Evropského společenství. Provozujeme také burzu zboží, kde trh určuje kvotace cen a v poslední době jsme uvedli do provozu i burzu nemovitostí, abychom zavedli jasno i v tomto odvětví, které obvykle není příliš průzračné.

 

/kaa/

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX