Můžete nás v krátkosti seznámit s vaším úřadem?
Vedu pobočku Rady pro turistickou propagaci Mexika, která sídlí v Berlíně a působností pokrývá deset zemí. Mezi jinými i Českou republiku a Slovensko. Jedná se o státní organizaci, která spadá pod ministerstvo turistiky a stejně tak, jako ministerstvo, má hlavní sídlo v Mexico City. V Evropě máme 5 zastoupení, a to ve Španělsku, ve Velké Británii, Francii, Itálii a Berlíně.
Čím se tato mexická organizace zabývá?
Naší hlavní činností je vytvářet tzv. promotion, česky řečeno podporu a svým způsobem dobré jméno mexické turistiky a Mexika vůbec. Snažíme se povzbudit evropské turisty a turistické kanceláře, aby navštívili naši krásnou zemi, a na druhé straně je informujeme o tom, že máme opravdu co nabídnout. Myslím si, že se nám to daří. Vloni například vzrostla návštěvnost Mexika cestovateli ze zemí Střední Evropy o 55 % a stále stabilně vzrůstá. A to nás velice těší.
Kolik turistů z České republiky ročně navštíví Mexiko?
Přibližně více než deset tisíc. Ale máme daleko větší potenciál. Snažíme si domluvit s aeroliniemi lepší spojení například z Prahy nebo Berlína do našeho hlavního města nebo také do proslavených turistických destinací, protože právě v tomto ohledu jsou turisté velice opatrní. Přestupování z letadel do letadel je obtěžuje. Pokud se nám to povede, očekáváme vyšší návštěvnost i od vás ze zemí Střední a Východní Evropy.
Kam směřují evropští turisté nejraději?
Nejpopulárnější turistickou destinací pro drtivou většinu českých turistů je mexický region Cancún. Ten zahrnuje historické předkolumbovské památky, příjemné podnebí, gastronomii i turisticky oblíbené pobřeží. Navíc dávají přednost pobytu na jednom místě. Musíte si uvědomit, že Mexiko je velká země a poznávací zájezdy trvají pouze týden či čtrnáct dní, takže toho, pokud nepřijeli na poznávací zájezdy, moc nestihnou. Hned za ním následuje naše hlavní město Mexico City.
Co byste jim osobně poradil?
Pokud dají na moje slova, doporučuji náš stát Campeche a jeho hlavní město Méridu, východní část Yucatánského poloostrova. Také bych doporučil stát Chiapas. Tam najdou úplně rozdílné přírodní podmínky – vysoké hory se strmými kaňony s fantastickými řekami, stromy, které jsou téměř sto metrů vysoké, fenomenální ruiny předkolumbovských indiánských kultur a další. A samozřejmě hlavní město Mexico City, které je opravdu fantastické. Nejenže je to hlavní město naší země, je to prostě fenomén. Má 8,8 milionů obyvatel, a to mluvím jenom o centru. Okolní aglomerace jich mají o několik milionů více. Je také úžasné díky stovkám muzeí. Tvrdíme, že co do jejich počtu, patří toto město na čtvrté místo na světě. Také kulturní život a památky jsou něčím, na co jsme opravdu hrdí. Ani to nedovedu slovy popsat. Prostě to musíte vidět.
Mnoho návštěvníků si vybírá zemi podle její kuchyně. Jak byste charakterizoval tu mexickou?
To je hodně těžká otázka, na kterou nemohu odpovědět několika slovy. Pro ilustraci uvedu, že mexická gastronomie je chráněná organizací UNESCO jako unikátní. Máme stovky unikátních potravin či potravinářských výrobků z masa a ryb, mnoho různých alkoholických či nealkoholických nápojů, druhů ovoce a zeleniny. Máme také zajímavá vína, pivovary a palírny, kde se pálí známé alkoholické nápoje jako například tequila nebo třtinový rum. Berte, že naše země je obklopená dvěma oceány a má sedm tisíc kilometrů pobřeží. V každém z nich žijí jiné ryby, škeble, hlavonožci či korýši. Takže i kuchyně na jednotlivých pobřežích je jiná. Máme tropické pralesy, které poskytují škálu ovocných a zeleninových jídel či ořechů. Máme savany, kde chováme hovězí dobytek s velmi chutným masem. Existují i místa, kde je podnebí stejné jako v Jižní nebo Střední Evropě. Snad bych řekl, že všeobecně je mexická kuchyně velmi nápaditá a chutná, byť na vaše poměry trochu pálivá. Na druhé straně se kupodivu celkově řadí k jedněm z nejdietnějších. Skládá se převážně z mnoha druhů zeleniny a luštěnin. Ale jeden kulinářský fenomén máme. Tradiční součástí mexických pokrmů totiž bývá tortilla, kukuřičná placička z nekynutého těsta, kterou Mexičané konzumují místo chleba. Tyto tortilly najdete plněné mnoha variacemi nejrůznějších směsí. Ale i tak bych řekl, že je můj popis hodně nepřesný.
Mexický alkoholický nápoj tequila jsme u nás v České republice objevili zhruba před rokem 1990. Stejně tak díky EU nařízené změně názvu začínáme získávat ponětí o pravém rumu, páleném z cukrové třtiny. Ale vyrábí se u vás také víno?
Samozřejmě. Révu vinnou pěstujeme především v severní části země na Kalifornském poloostrově (Península de California). Oblast mimochodem je mexickým pokračováním populárního vinařského kalifornského regionu USA. Zde funguje mnoho vinařství, která vyrábějí vynikající vína. Je to také turisticky zajímavá oblast, protože tam turisté mohou nejen okusit hrozny přímo z keřů, ale také ochutnávat víno přímo u výrobců. Tato část země patří k nejrychleji se rozvíjejícím částem Mexika a rok od roku se zlepšuje. Vína z mexické části regionu získala na světových vinařských soutěžích a veletrzích již velmi mnoho dobrých známek a ocenění.
Antonín Karoch