Jsme na Costa del Sol, v zemi kastanět, vína a flamenka

Od východu k západu protíná Andalusii dlouhé údolí řeky Guadalquivir, na severu ohraničené pohořím Sierra Morena a na jihu Sierra Nevada. K návštěvě lákají města Sevilla, Malaga, Granada, mondénní letovisko Marbella, i vesničky v členité horské krajině jako je Mijas a romantická Ronda. Letovisko Costa del Sol leží ve stejné zeměpisné šířce jako severní Tunisko nebo jižní Sicílie. Letní počasí tady začíná dříve a končí později než ve většině středomořských destinacích. Andalusie je známá i pro svoji maurskou architekturu, kterou můžeme vidět v palácích Alhambra v Granadě, památce UNESCO. Sevilla, Cordoba, Granada patří k unikátům světové architektury, které lákají k nezapomenutelným výletům, stejně tak jako nedaleká britská kolonie Gibraltar.

 

Okouzlující jsou prosluněné pláže a temperament místních obyvatel Stejně tak i uvolněná prosluněná atmosféra podpořená skvělým vínem od místních vinařů a gastronomií oplývající čerstvými rybami, zeleninou, ovocem i zákusky a zmrzlinou. Málagu, město plné půvabů, které s největší pravděpodobností založili Féničané, návštěvník rád ocení. Nejdříve je třeba vyšlápnout na pevnost Alcazaba a hrad na vrchu Gibralfaro, který se tyčí přímo nad městem. Odtud jsou výhledy nejkrásnější, na město, na mořskou zátoku i na přístav. Cestou dolů do města nelze přehlédnout římské divadlo ani renesanční katedrálu, o jejíž řezbářskou unikátních výzdobu se postaral Pedro de Mena. A pak už rychle za Pablem Picasem, zdejším rodákem, na Plaza de la Merced. Návštěva jeho muzea je snad až milou povinností, až tady člověk pochopí, proč maloval jak maloval, proč tolik miloval ženy a proč právě je tak rád na svá plátna zvěčňoval. Kdyby to neudělal, těžko bychom ho znali. Ve stinných uličkách nelze minout hospůdky s typickou nabídkou Z nich každá má své osobité kouzlo. K ochutnání se nabízí nasládlé víno málaga a také samozřejmě sangria. Muži kmitají za barovými pulty, aby stihli všechna přání, k tomu servírují tapas, malé kousky k zakousnutí, olivy, rybičky, sýry. A současně dokáží temperamentně diskutovat s každým hostem, stejně tak v mžiku zdraví nově příchozí a cizinců se neopomenou zeptat odkud že jsou.

Letoviska Costa del Sol mají styl a atmosféru Benalmádena, Torremolinos, Fuengirola, Marbella, kam pořádá od jara do podzimu pro své klienty 55+ pobytové zájezdy cestovní kanceláře Quality Tours, je malebný svět jižní krajiny s úchvatnými východy slunce, tichým šuměním moře a prosluněnými dny. Turistické městečko Benalmádena, nabízí desítky kilometrů upravených pláží, lemuje ho krásná, romantická promenáda vedoucí až do sousedního letoviska Torremolinos. Kopec, který se tyčí nad městem ve výšce 750 m.n.m. se jmenuje Calamorro. Turisty sem vyveze kabinková lanovka. Výhled na pobřeží Benalmádeny, i na celou Málagu, pohoří sousední Granady a v dáli se rýsující africké pobřeží, se hned tak nezažije.

 

Okouzlující je městečko Mijas v horském masivu nad mořem Autobus se sem šplhá strmými serpentinami pár desítek minut a sotva zastaví, ocitáme se v typické andaluské vesničce. Jako taxi tu nabízejí osly nebo drožku taženou koňmi. Turisté se tu rádi zastavují u milého staříka, který praží v medu a cukru mandle a ještě horké je dává kolemjdoucím ochutnat, také v obchůdcích se suvenýry, nejčastěji s andaluskou keramiku. V centru staré části Mijas nelze opomenout ani dva krásné kostely v mudéjarském stylu.

 

Odkaz  ...   www.qualitytours.cz

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX