Zimní dovolená? Itálie!

Na severu Itálie najdeme vše, co potřebujeme ke spokojenému zimnímu pobytu

 

Jeden z majitelů cestovních kanceláří, specializujících se na lyžařské pobyty v zahraničí, mi před léty řekl: „platí to pro každého z nás – když opustíme hory domácí a zaměníme je za rakouské, jsme okouzleni. A když se pak vydáme ještě dál, do Francie, Švýcarska nebo Itálie, je to další kvalitativní krok výš…“ Zkušenost praví, že se nemýlil…


Statistiky v dlouhodobém pohledu o tom vypovídají docela přesvědčivě – rok od roku jede z Česka do Itálie více a více turistů, ať už v létě, či v zimě. Není divu, Itálie nabízí paletu zážitků tak lákavou a mnohostrannou, že si vybere ke své spokojenosti prakticky každý. Nespočet kulturně historických, architektonických – ať už staletých, nebo současných - pozoruhodností, příroda rozmanitých klimatických typů, lázně, jezera, moře a hory, kulturní a společenský život, sport i móda, výhodné nákupy, to vše je tu k dispozici. Nu a myslíme-li v těchto dnech především na dovolenou zimní, pak nás budou zajímat zejména oblasti hor. I když lyžařská střediska existují ve vysoké kvalitě třeba i na samém jihu kontinentální Itálie – např. v Kalábrii, našince oslovují většinou ty na severu země, pro nás docela dobře kterýmkoli dopravním prostředkem dosažitelné. 


Kdokoli, kdo již někdy projížděl krajinou italských hor, jistě bude souhlasit: od nejvyššího bodu Evropy, Mont Blanku, přes majestátnost alpských masivů až po svahy Apenin obdivujeme mohutnost, dramatičnost, ale i mnohotvárnost a měnící se charakter jednotlivých oblastí. Navíc – italské hory, vzhledem ke své orientaci spíše k jihu, obvykle nabízejí přívětivější počasí, než svahy, položené severněji. Uspokojí každého: ať už půjde jen o pouhý pobyt a nenáročný pohyb v mimořádně čistém a zdravém prostředí, nebo více, či méně náročný kterýkoli zimní sport. Co o zdejší atmosféře říkají místní?


„Stále zasněžené vrcholky Alp přecházejí do povlovnějších obrysů Apenin, kde kralují zdravé stromy v rozsáhlých lesních plochách. Sportovcům se tu naskýtají skvělé tělocvičny pod širým nebem, kde mohou dát neomezený průchod touze po pohybu – v zimě na lyžích, sněžnicích, při dlouhých procházkách apod. Na své si přijde i rozjímavější povaha: postačí se vydat za tradicemi a zvyky jednotlivých oblastí a malých národností, které si pěstují a ochraňují svou vlastní identitu. Jiné zážitky skýtá možnost užít si intenzity barev obklopující krajiny. Neopakovatelná hluboká modř oblohy, krystalicky čistá běl sněhových plání, hra světel na skalnatých stěnách, během celodenní pouti slunce, jehož světlo dopadá v různých úhlech. Střídání dojmů a zážitků zprostředkují i návštěvy různých lokalit – od mondénních jako je Courmayeur, Cortina, či Madonna di Campiglio až po drobné vesničky, kde panuje tvrdá práce, jednoduchý životní způsob, prostá gastronomie, lidová řemesla, folklor. Příjemné večery  před regenerujícím ohněm krbu zahřívají srdce a upevňují stará i nová přátelství u láhve dobrého vína, či skleničky grappy, za jasných nocí kouzlí tmavé obrysy okolních svahů nezapomenutelné dojmy na pozadí měsícem a hvězdami lehce prosvětleného nekonečna“…

Tak řekněte – kdo by odolal?


Trentino – aneb kam odlétla česká orlice?


Divná otázka – víme přece, že českým znakem je od nepaměti lev? Pozor – nikoli od nepaměti: v hluboké minulosti, když Čechy zaměnily svou původní orlici za lva, požádal biskup tridentský o přenechání opuštěné heraldiky této severoitalské oblasti. Tak se i stalo a

od té doby mají obyvatelé provincie Trentino k Česku přátelský vztah, umocněný ještě jednou, mnohem pozdější dějinnou epizodou. Dodnes se tu traduje skutečnost, že v letech první světové války, kdy zdejším hrozil hladomor, byly jich desetitisíce deportovány do Čech, nejvíce na jihomoravský venkov, kde přečkali. Stopy příbuzenství se najdou dodnes a řeknete-li v Trentu a okolí, že jste Češi, přátelství se zpravidla projeví. Avšak zpátky na zasněžené terény…       

V trentinských Dolomitech najdeme zimní střediska s nejmodernějším vybavením, spolehlivou sněhovou pokrývkou (ale i tak pojištěnou dostatkem zařízení na umělý sníh), dostatečným výběrem terénů. Provoz zimních sportů je bezchybně zorganizován. Zimní sezona trvá od prosince až do dubna. Zdejší systém skipasů pokrývá prakticky celé území Dolomit – postačí dva: Dolomiti Superski nebo Skirama Adamello Brenta. Užívat můžeme stovek kilometrů sjezdovek různé obtížnosti, trvale udržovaných v perfektním stavu. Okouzlující panorama Sella Ronda, či Dolomiti di Brenta lze obdivovat při pobytech např. v nejoblíbenějších střediscích, jako Madonna di Campiglio, Val (údolí) di Sole a Tonale, Val di Falsa, Val di Fiemme či Altopiano della Paganella.


Jižní Tyrolsko – „prázdninový ráj“


Ano, tak nazývají tuto oblast na jižní straně Alp domácí. Jde o nejsevernější italskou provincii, tudíž pro nás nejsnáze dosažitelnou. Jedinečná příroda a kulturní krajina se hodí k návštěvě kdykoli, v zimě však nabízí všechny druhy odpočinku a sportu na sněhu. Kromě nich a klasického alpinismu také programy wellness apod. Samostatným zážitkem – ostatně jako kdekoli jinde v Itálii, je nabídka místní gastronomie. I v této oblasti – pokud vám zbude čas, chuť a energie – můžete obdivovat množství kulturně historických památek a objektů. Hrady a zámky, historická centra měst a městeček, malebné kostely, kapličky a muzea, to vše tu čeká na své objevitele.


Lombardie – nejbohatší, módní, ale i sportovní


Lombardie se svou metropolí Milano se chlubí především svou všestrannou rozvinutostí,  která přináší i ekonomickou sílu. Proslulo také jako jedno z míst, kde se rodí aktuální trendy světové módy. Ale to neznamená, že by tím pádem přišla o svůj věhlas zimní střediska této oblasti. Ostatně našinci objevená jsou už dávno. Mnozí už si vychutnali skvělé sjezdové trati, vedoucí z výšek kolem 4000 m n.m., dobře upravené a rychlé. O střediscích jako Bormio, či Livigno se dá říci totéž, jako o ostatních již zmíněných regionech. 


Italská zimní střediska, o kterých jsme se zmínili, najdeme ve vzdálenosti cca 650 – 1100 km z České republiky. Všechna, ale zejména ta bližší jsou autem pohodlně dosažitelná během jednoho dne. Připočteme-li k tomu jejich atraktivitu, vyjde nám jednoznačný závěr: zimní dovolená, strávená zde, rozhodně nebude zklamáním!


                                                                                                     

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX