Turecko – most mezi křesťanstvím a islámem

 

 

 

Mezi oblíbené turistické destinace českých výletníků bezesporu patří i Türkiye Cumhuriyeti. Řeč je o zemi, která je od roku 1923 demokratickou republikou, a která usiluje o připojení do Evropské unie, ač by na to, hleděno  geograficky, příliš velký nárok neměla. Z hlediska čísel má evropská část Turecka pouze na čtyřiadvacet tisíc kilometrů čtverečních, oproti části asijské, která má rozlohu na osm set tisíc kilometrů čtverečních. To v tomto okamžiku ale není důležité. Nás především zajímá, že Turecko, jako země Orientu, láká k poznání jak historií, tak současností.

 

Již při vyslovení jména této destinace se nám jistě vybaví pestrobarevné koberce, vodní dýmky a zlato, muezzin, klikaté uličky bazarů. Ale především hřejivé slunce a nekonečně dlouhé pláže čtyř moří, kterými je Turecko omýváno: Černé, Středozemní, Egejské a Marmarské moře. Snadno se sem dostaneme vozem či autobusem z Bulharska nebo Řecka při svých toulkách Evropou. Nejrychleji a nejpohodlněji je to ale letecky. Známým faktem je, že zde postupem času zanechaly stopy svých kultur nejstarší civilizace a předurčily tak toto území k jednomu z nejzajímavějších turistických cílů. A co našinec velmi ocení, je skutečnost, že jsou stále poměrně příznivé ceny potravin a pro nás opravdu zajímavé cen kožených výrobků, zlata a stříbra.

 

Relaxační a pohodová, zážitková i adrenalinová dovolená

 

Přestože se jedná o jiný kontinent, za necelé tři hodinky letu se ocitneme v místě s odlišnou tradicí, kulturou i náboženstvím. Návštěvníci, kteří touží po odpočinku, zde najdou klid na bílých písečných plážích, lemovaných věčně zelenými palmami. Vybrat si můžeme mezi pobytem v oáze uprostřed vyprahlé pouště nebo v turistickém letovisku s veškerou infrastrukturou a službami pod uzavřením. Hotely se vyznačují přátelskou atmosférou. Pokud hosté nedají přednost orientální tabuli, jistě je uspokojí kuchyně, která se vyrovná francouzské.

 

Dobrodružnou povahu bezesporu potěší výprava jeepem na jih země, do oblasti písečných přesypů, nebo projížďka v sedle arabského plnokrevníka či korábu pouště – na hřbete velblouda. Golfisté si zase přijdou na své na některém z mnoha zelených greenů. Z plážových aktivit nesmíme zapomenout na windsurfing, plachtění, sportovní rybolov nebo potápění. A milovníci historie a umění si mohou vybrat z antických, islámských, byzantských a arménských památek. Například největší trh s otroky se konal v dnešní Side, Alanya byla obávanou pirátskou pevností, neuvěřitelně zachovalý antický amfiteátr najdeme kupříkladu v Aspendosu a v Perge nás čeká nejzachovalejší antické město na území Malé Asie. Islámské stavby můžeme obdivovat kupříkladu v Izmiru, křesťanské kostely a kláštery jsou zase vytesané do skal v oblasti Göreme. Ohromujícím množstvím římských památek a lokalit je Turecko známé. Jmenujme za všechny alespoň Afrodísias, kultovní místo s chrámem a dalšími budovami.

 

Turecko je rovněž země s nádhernými a jedinečnými přírodními lokalitami, jako kupříkladu jezero Tuz Gölü, které v létě vysychá a jehož dno svítí krystaly soli. Největší přírodní atrakcí je ale Pamukkale, což jsou zkamenělé kaskády s bělomodrými vápennými nádržemi. Jedná se turisty nejnavštěvovanější chráněnou přírodní oblast nedaleko Denizli s terasami, jezírky a krasovými útvary, po nichž stéká minerální voda. Ta je radioaktivní s teplotou až pětačtyřicet stupnů Celsia. Usazování vápníku na skalní stěně trvá celých 15 000 let a lázně tady byly již v římské době. Vstupné s možností vykoupání činí deset dolarů. Jsou zde i zříceniny antického města Hierapolis, kde se největší pozornosti návštěvníků těší dvě nekropole s několika druhy hrobů a sarkofágů, nechybí ani zbytky byzantské baziliky.

 

Letní sezóna od května do října

 

Turecká riviéra se nachází na jižním pobřeží Turecka a je omývána Středozemním mořem. Tato oblast, rozprostírající se mezi městy Antalya a Alanya je známá báječnými plážemi v délce mnoha desítek kilometrů. Jejich pozvolný přechod do moře vyhovuje především rodinám s dětmi. Jsou zde i vhodné podmínky pro potápění a šnorchlování. Pohoří Taurus chrání tuto oblast před nepříznivým počasím a díky tomu je tato část Středozemního moře jednou z nejteplejších, ale i nejslanějších, což má blahodárný vliv na problémy s pokožkou. Teplota moře v letních měsících dosahuje až třiceti stupňů Celsia, čehož rádi využívají lidé, které trápí nemoci pohybových aparátů včetně reumatismu. Turecká riviéra patří mezi Evropany k nejoblíbenější a nejnavštěvovanější části Turecka, a tak je tady rozvoj cestovního ruchu nejviditelnější. Jsou zde k dispozici jak luxusní pětihvězdičkové hotely a komplexně vybavené hotelové resorty, tak penziony a hotely střední kategorie.

 

Pláže jsou veřejné a lze si pronajmout slunečníky a lehátka, pokud již nejsou zahrnuty mezi hotelem nabízené služby. Cena se pohybuje většinou okolo 4 EUR  na den za tzv. 1 set ( 2 lehátka a slunečník). Pokud si tedy nepřivezeme z domova svůj – letecká přeprava slunečníků je zdarma..

 

Nákupy

 

Nejznámějším nákupním centrem je 650 let starý Grand Bazar v Istanbulu, což je největší turecké město. Rozkládá se na 64 ulicích s 3 500 obchody a krámky. V tureckých obchodech si můžeme vybrat ze spousty druhů zboží. Od stříbrných a zlatých šperků, výrobků tepaných z měděného plechu, kožešinového a koženého zboží a keramiky až po koberce. Jen málo cen, především u potravin, je ale pevně stanovených. Jak známo, smlouvá se. Při dlouhém handrkování lze cenu srazit až na polovinu (obvykle ale na třetinu) původně stanovené hodnoty. K obchodnímu rituálu, na který ale nemá každý z Evropanů nervy, patří popíjení čaje nebo kávy, kterou zákazníkům nabídne obchodník, vidí-li skutečný zájem.

 

Co bychom měli vědět:

 

Měnovou jednotkou je turecká lira TRY, která se dělí na 100 kurušů. Jedna turecká lira je našich 13,50. České koruny nelze v Turecku vyměnit. Kreditními kartami můžeme platit ve většině hotelů a obchodů a také je můžeme používat při výběru hotovosti z bankomatů.

 

.

 

 

 

 

V zájmu zdraví je třeba se vyvarovat nemytého ovoce či točené zmrzliny, není dobré si kupovat číšku vody či limonády od pouličních prodejců. Kromě tradičních tureckých záchodů jsou v hotelích klasické evropské toalety s nápisy Bay nebo Erker pro muže a Bayan nebo Kadum pro ženy.

V případě silných průjmů, kdy nezabírá endiaron, pomáhá osvědčený lék erceful, který je volně k dostání v místních lékárnách

 

 

 

 

 

 

Nejrozšířenějším způsobem přeprav ve městech jsou žluté taxíky, vybavené fungujícími taxametry. U delších tras jsou pevně stanovené ceny. Jejich seznam bývá věšen na centrálních stanovištích taxi.

Místní a i turisté hojně využívají dolmuše – mikrobusy které jezdí  pravidelných intervalech mezi jednotlivými městy asi po 20 minutách. Jízdenka se pltí řidiči podle délky cesty tři až pět tureckých lir, je možné též platit v dolarech nebo eurech.

    

 

 

 

 

 

 

 

FOTO (3) : Zora Feszaniczová