Tabule poslední záchrany

 

D. Szórád a "bod záchrany"

 

Člověk si může jenom přát, aby se mu to nikdy nestalo. Například spadne na lesní cyklostezce z kola a trochu více se pochroume. Prostě nevstane. Když má štěstí a nejede sám, nastává další problém, a to, jak vysvětlit zdravotníkům popřípadě hasičům, kde se zrovna postižený nalézá.

 

Vyřešit tuto zapeklitou situaci má projekt, který připravily Lesy ČR ve spolupráci s ministerstvem vnitra, konkrétně s Hasičským záchranným sborem ČR. Zmíněné instituce totiž plánují ve státních lesích umístit na vytypovaných místech 2500 tzv. „bodů záchrany“, což jsou výrazné žluté tabule s unikátním kódem. Podle něj budou přesně vědět příslušníci všech složek integrovaného záchranného systému, kde se postižený nachází.

„Výroba tabulí přišla Lesy ČR na 160 tisíc Kč a není vyloučeno, že v budoucnu přibydou tabule další,“ uvedl generální ředitel organizace Lesy ČR, Daniel Szórád. Tabule z tvrzeného plastu s hliníkovým povrchem připomínají turisticiká značení. Jsou však větší. Jejich rozměry činí 33x14 centimetrů. Jsou transparetně žluté, viditelné i za ztížené viditelnosti. Místa vytypovali lesníci. Většinou jde o turistická rozcestí, lesní cyklostezky, horská sedla nebo výrazné topografické body v hlubokých lesích či pohořích. Tabule, krom evidenčního čísla, uvádí všechny tísňové linky, takže poslouží nejen záchranářům, ale například i hasičům při ohlašování požárů.

Inspirací k tomuto projektu byly podobné tabulky, které turistické organizace či jednotlivci v minulosti umísťovali v lesích na Litvínovsku, Luhačovicku a v okolí Boubína. Byla to však živelná akce bez systematické evidence a jednotné grafiky. I tak to bylo lepší než nic. Nové profesionální „body záchrany“ výrazně pomohou hasičům, zdravotníkům, policistům či dokonce horské službě v rychlé orientaci a časnějšímu zásahu.

kaa